Seriál Hra o tróny vyvoláva ošiaľ aj v Košiciach
Fanúšikovia jedného z najsledovanejších dramatických seriálov sveta z produkcie televízie HBO – Hra o tróny sa dočkali. Z nedele na pondelok toho veľa nenaspali. Prvá časť poslednej série bola na Slovensku spustená v rovnakom čase ako v USA, o tretej hodine ráno.
Seriál rozpráva príbeh boja siedmich kráľovstiev vymysleného kontinentu Západozem o Železný trón. Narúša ho príchod Nočného kráľa, ktorý oživuje mŕtvych. Vyvrcholením bude posledná (šiesta) časť série, tvorcovia sľubujú, že výsledok bude stáť za to!
[ad][/ad]Súčasnosť praje filmom i seriálom
Seriál Hra o tróny má množstvo fanúšikov aj na Slovensku. Podľa košického režiséra Jána Sabola ošiaľ spôsobuje najmä to, že seriál charakterizujú tri slová – sex, krv a intrigy. „Sú to veci, ktoré vždy priťahovali diváka či už do kín, alebo k televíznym obrazovkám. Môžeme spomenúť aj princíp tajomstva, záhady. Zároveň to sú herecké výkony, téma a kvalita audiovizuálneho záznamu, ktorá je v tomto prípade na veľmi vysokej úrovni.“
J. Sabol vraví, že súčasnosť praje filmom, ako aj seriálom. „Sme svedkami toho, že sú čoraz viac dostupnejšie na internete a vyhrávajú tak boj s kinami a klasickými televíziami.“
Ján Sabol prezradil, že je trochu „zdeformovaný“ pri pozeraní seriálov či filmov. Je to najmä kvôli tomu, že je pedagógom na Univerzite P. J. Šafárika v Košiciach, kde vyučuje filmovú tvorbu. Takisto je režisérom, ktorý vníma rôzne aspekty toho, čo vidí a nejde vyslovene len po príbehu. Aj napriek tomu, že nie je skalný fanúšik seriálu, videl niekoľko častí. „Bol som naň zvedavý najmä po audiovizuálnej stránke. V niečom ma to inšpirovalo. Pravdupovediac sú iné seriály, ktoré som pozrel jedným dychom od začiatku do konca.“
Adaptácia literárnej predlohy
V dnešnej dobe takmer polovica filmov a seriálov nielen vo svete, ale aj na Slovensku vzniká na základe adaptácie literárnej predlohy. Inak to nebolo ani v prípade Hry o tróny. Pieseň ľadu a ohňa od amerického autora Georgea R. R. Martina je mimoriadne populárnou fantasy ságou, podľa ktorej vznikol nemenej známy seriál.
„Autori sa snažia vytvárať nové štruktúry, ktoré môžeme vidieť aj v tomto seriáli. Rôzne prelínania, neočakávané zvraty. Tým priťahujú pozornosť diváka. Keď sa darí knihe, s najväčšou pravdepodobnosťou sa bude dariť aj seriálu. Má svojho potenciálneho diváka.“
Hranicou je divák
Hra o tróny sa natáča už od roku 2011. Na poslednú (ôsmu) sériu fanúšikovia čakali takmer dva roky. Hranica, koľko by mal mať seriál častí, nie je určená. „Preferuje sa však model osemdielneho seriálu, a to najmä v televíznej produkcii. Pri internetovej to záleží od producenta. Je tam dôležitá ziskovosť. Ak má niečo úspech, môže sa to tvoriť aj dlhodobo. Jedinou hranicou je divák.“
Redaktorky po stopách seriálu
Vymyslená ríša Západozem je rozmanitá. Stredoveké Kráľovo prístavisko, Zimohrad, kde sídli rod Starkovcov, či exotický Meereen.
Mnohé reálne miesta sa stali kulisami pre natáčanie seriálu. Niet sa čo čudovať, že sa mnohí fanúšikovia vydajú po stopách siedmich kráľovstiev…
Hra o tróny sa natáčala takmer po celom svete. Od Chorvátska, cez Severné Írsko, Maroko až po Maltu. V redakcii KOŠICE:DNES sa tiež nájdu milovníčky tohto seriálu. Redaktorky Michaela Luxová a Janka Vargová mu podľahli natoľko, že sa pred pár mesiacmi rozhodli vycestovať na Maltu. „Obe veľmi rady spoznávame nové krajiny. Začiatkom roka sme si povedali, že by sme mohli navštíviť najmenší štát Európskej únie, Maltu. Nehovoriac o tom, že sa tam natáčalo niekoľko scén nášho obľúbeného seriálu,“ povedala Janka Vargová.
[ad2][/ad2]Malta ponúka exotickú zmes kultúr, panenskú prírodu a tajomné zákutia. Krivolaké, starobylé uličky vyzerajú akoby boli postavené priamo pre kulisy filmov. Aj preto je tento maličký štát vyhľadávaným miestom filmárov. „V prvej sérii Hry o tróny ústrednú časť Západozeme – Kráľovo prístavisko umiestnili do historického mesta Mdina. Keď sme prechádzali bránou, mali sme pocit, ako keby sme naozaj boli v seriáli a Kráľovo prístavisko naozaj existuje,“ prezradila.
Redaktorky navštívili aj neďaleký ostrov Gozo. Janku najviac mrzelo, že nevidela skalný oblúk známy ako Azúrové okno, ktoré nezvládlo silný nápor vetra s dažďom a v roku 2017 sa zrútilo do mora. „Bolo kulisou pre svadbu matky drakov Daenerys Targaryen a Khala Droga. Aj napriek tomu sme boli blízko neho a bol to neuveriteľný zážitok. Celý čas sme sa obzerali či neuvidíme Daenerys.
Nočného kráľa stvárňuje Slovák
Jednou z kľúčových a zároveň najobávanejších postáv seriálu je Nočný kráľ, vodca bielych chodcov. Stvárňuje ho slovenský kaskadér Vladimír Furdík (47). Možno vám to meno nič nehovorí, no v Hollywoode je obrovskou hviezdou.
Všetko sa to začalo, keď mal 15 rokov. Bol členom skupiny šermiarov, ktorí cvičili a predvádzali tradičné bojové umenie po Československu. Okrem toho bol vášnivým jazdcom na koni. Kto by to povedal, že práve kone odštartujú jeho kariéru. Jazdecký oddiel, kde pôsobil, ich prepožičiaval do filmov. Zo začiatku sa o ne len staral, no postupne sa ho ľudia zo štábu začali pýtať, či by si nezahral malú rolu, a keď bude potrebné, z koňa spadne. Začal sa tak postupne priúčať kaskadérskemu remeslu.
Medzi jeho prvé väčšie kaskadérske kšefty patrili bojové scény vo filme Traja mušketieri (1993). Svoj talent zužitkoval aj v domácom veľkofilme Báthory (2008). Vďaka šikovnosti a precíznosti začal dostávať herecké úlohy. Získal rolu Andrzeja v snímke Sherlock Holmes: Hra tieňov z roku 2011. V. Furdík sa objavil vo filmoch ako Prometheus (2012), kde hral jedného zo štyroch strážcov vesmírnej lode, či v bondovke Skyfall (2012). Dnes je jeho najznámejšou úlohou stvárnenie dôležitej zápornej postavy, Nočného kráľa zo seriálu Hra o tróny. Vladimíra Furdíka však na prvý pohľad nespoznáte. Maskovanie na Nočného kráľa trvá až neuveriteľných sedem hodín. V seriáli toho veľmi nenahovorí, no za to je to dôležitá postava, bez ktorej by seriál nemal pointu.
Veronika Vargová – IT špecialista
Som fanúšička tohto seriálu a dlhoočakávaná prvá časť ôsmej série vo mne zanechala veľmi dobrý dojem. Dočkali sme sa mnohých stretnutí po rokoch, ale tak, ako to už býva, otvorili sa nám aj nové dejové línie, ktoré ma nechávajú v napätí do ďalšieho týždňa.
Janka Ovšonková – divadelná režisérka
Seriál pozerám hlavne kvôli prepracovanému príbehu, v ktorom sa nič nedeje náhodou a všetky, aj záporné postavy majú dôsledne prepracované motívy svojich konaní. Prvú časť ôsmej série som si musela pozrieť hneď ráno, ešte pred začiatkom pracovného dňa, lebo by som sa asi nevedela dostatočne sústrediť na svoje povinnosti.
Klaudia Harvanová – podnikateľka
Som obrovský fanúšik Hry o tróny. Kvôli tomu som vstávala o tretej ráno. Nevedela som si predstaviť, že tento seriál bude mať aj vtipné momenty, ale táto časť ma milo prekvapila. HBO neočakávalo taký nápor divákov. U nás sa seriál spustil až okolo pol štvrtej ráno. Našťastie som si pozrela celú časť a neviem sa dočkať ďalšej.
Martina Hnidiaková – tímlíderka
Bývam v Írsku už niekoľko rokov a táto krajina seriálom žije. Obchody sú preplnené tričkami, hrnčekmi, taškami a rôznymi suvenírmi s motívom Game z Thrones. Samozrejme, aj ja seriál pozerám. Prvú časť si pozriem, keď skončím v práci. Chceme sa vybrať aj do severného Írska a pozrieť si miesta, kde sa seriál natáčal.
[ad3][/ad3]