Slovenky žijúce v Taliansku: Ľudia panikária a sú vystresovaní
Taliansko je v Európe krajinou s najvyšším počtom ľudí nakazených koronavírusom. K 9. marcu ich bolo 7 375. Počet obetí narástol na 366. Slovenky žijúce v Taliansku vravia, že mestá ako Miláno a Rím, v ktorých žijú, sú vyľudnené. V hlavnom meste doteraz nevládla panika, na rozdiel od Milána, kde ľudia húfne nakupujú.
Bardejovčanka Martina Udičová žije v Ríme už pätnásť rokov. Podľa nej v hlavnom meste nevládne až taká panika, akú sa snažia prezentovať médiá. „Ľudia si však začínajú čím ďalej tým viac uvedomovať, že to nie je normálna chrípka a treba dodržiavať štátne nariadenia.“
Najmä na severe krajiny začali obyvatelia vykupovať obchody s potravinami a zabezpečovať sa zásobami pre každý prípad. „Nevedeli, čo sa dá očakávať. Médiá to podľa mňa veľmi prehnali a nahnali obyvateľom strach. Tu, v Ríme, sme obchody nevyprázdnili a myslím, že ich ani nevyprázdnime,“ hovorí Martina.
[ad][/ad]Zatvorenie škôl bolo nevyhnutné
Zrušené sú všetky kultúrne či športové podujatia. Plavárne a posilňovne takisto zatvorili svoje brány do odvolania. Zakázané je aj organizovanie svadieb či dokonca pohrebné obrady. „Tento krok bol nevyhnutný. Koronavírus sa šíri krajinou veľmi rýchlo, talianske nemocnice budú čoskoro preplnené. Je lepšie čím skôr zakročiť, aby sa táto epidémia nerozšírila ešte viac,“ dodáva Martina.
Minulý týždeň v celej krajine zatvorili školy a univerzity až do 15. marca. Martina má dvoch synov. Obaja chodia do základnej školy. „Zatvorenie škôl považujem za veľmi múdre rozhodnutie, aj keď veľa rodín muselo z jedného dňa na druhý rýchlo vymyslieť, kde deti nechať. Učiteľky pripravili úlohy pre deti a poslali nám ich do skupiny WhatsApp. Študenti stredných škôl využívajú modernú technológiu tzv. smart working. Týmto spôsobom deti môžu pokračovať vo výučbe. Hovorí sa, že sa to predĺži do 3. apríla.“
Strácajú prejavy srdečnosti
Podľa Bardejovčanky talianska vláda prijala množstvo opatrení. Vyzýva ľudí k častému umývaniu rúk, aby nevychádzali z domu, ak to nie je potrebné, či k nakupovaniu potravín jedným členom rodiny. „Pre Talianov je tiež dôležité, ale zato nezvyčajné, nepodávať si ruky, neobjímať sa a nebozkávať sa pri stretnutí.“
Prevenciu dodržuje, samozrejme, aj Martina spolu so svojou rodinou. „Často si umývame ruky, vyhýbame sa kontaktu s inými ľuďmi, čo znamená, že sme viac-menej doma. Rúška tu takmer nikto nenosí a ani my ich ešte nenosíme. V Ríme sa už aj tak len ťažko dajú zohnať. My ich zopár doma máme. Snažíme si urobiť väčší nákup, aby sme nemuseli často vychádzať z domu.“
Ťažký rok pre taliansky turizmus
Martina sa v Taliansku živí organizovaním luxusných zásnub. Koronavírus vplýva aj na jej prácu. „Pre celé Taliansko táto choroba priniesla obrovské ekonomické straty. Turizmus je tu jedným z najdôležitejších ekonomických zdrojov a v týchto dňoch sú hotely, reštaurácie a obchody v centre Ríma prázdne. Bohužiaľ, aj moji klienti už zrušili výlety do Talianska, a tým aj zásnuby v tejto prekrásnej krajine. Bude to ťažký rok pre nás všetkých, ktorí pracujeme v turistickom priemysle.“
Od pondelka sú zakázané všetky lety zo Slovenska do Talianska. „Domov by som sa však aj tak neplánovala vrátiť, myslím si, že sa vírus aj tak zavlečie do všetkých krajín. V Taliansku zdravotníctvo funguje veľmi dobre. Netreba panikáriť, ale pripraviť sa na všetko psychicky a dodržiavať štátne nariadenia.“
[ad2][/ad2]Z Milána nevycestuje
Prvý prípad nákazy koronavírusom sa objavil v meste Codogno na severe Talianska. Nachádza sa len 70 kilometrov od Milána, kde žije Slovenka Kristína Samková už takmer desať rokov. Vraví, že už len kýchnutie či zakašlanie vyvoláva u ľudí strach.
V nedeľu sa sever Talianska premenil na červenú zónu. Talianska vláda sa rozhodla pre šíriaci sa koronavírus uzavrieť región Lombardsko a štrnásť ďalších provincií v regiónoch Piemont, Benátsko či Emilia Romagna. Až do 3. apríla tak zostane v karanténe takmer 16 miliónov ľudí. „Ja som taktiež mala v pláne vycestovať na Slovensko. Zrušili mi však let pred pár dňami a teraz by som sa z Milána domov aj tak nedostala, keďže sme v karanténe.“
Taliani sú vystresovaní
Na severe krajiny to podľa Kristíny vyvoláva obrovský strach a paniku. „Mnohí pracujú z domu a snažia sa nevychádzať.“ Slovenka pracuje v medzinárodnej prepravnej spoločnosti a home office v jej prípade nie je možný. „Koronavírus komplikuje našu prácu vo firme. Šoféri k nám nechcú prísť nakladať tovar, lebo sa boja, že ho chytia a takisto sa obávajú, že ak prídu domov do Rumunska či Chorvátska nechajú ich v karanténe.“
Aby sa dostala do práce, každý deň musí cestovať cez celé Miláno. „Rúško síce nenosím, ale vždy mám šál až po nos a rukavice. V metre sa ľudia snažia stáť čo najďalej od seba. Pozerajú do zeme a nikto sa neusmieva. Je to veľmi smutné. Všetci sú vystresovaní.“
Prezradila, že obchody zívajú prázdnotou. Ľudia húfne vykúpili cestoviny, nedostať žiadne antibakteriálne gély či dezinfekčné prostriedky. „Takisto aj mrazené mäso zmizlo z regálov. Všetko je akoby vyrabované. Minulý týždeň som bola v obchode, ľudia mali plné košíky trvanlivých potravín. Ja síce nemám až taký strach, ale to všetko, čo sa deje, nepríjemne vplýva na človeka.“
Kristína vraví, že sa v televízii o ničom inom nehovorí. „Myslím si však, že čím viac o tomto víruse ľudia vedia, tým sa menej boja. Dôležitá je však v prvom rade prevencia.“ Hotely, reštaurácie a historické pamiatky v Miláne „plačú“. „Všetko je zatvorené. Bude to podľa mňa mať hrozný ekonomický dopad na krajinu.“
[ad3][/ad3]