Smer je po voľbách v Košiciach slabší o 80 percent
Denník KOŠICE:DNES porovnal po týchto komunálnych voľbách počty všetkých mandátov v samospráve Košíc s výsledkami spred štyroch rokov. Čísla ukazujú výrazný prepad Smer-u a znovuoživenie pravice.
Zrejme v žiadnom meste krajiny neutrpela najsilnejšia vládna strana také straty ako v Košiciach. Ak berieme do úvahy všetky mandáty, teda primátora, poslancov mesta, starostov aj poslancov mestských častí, Smer sa oslabil o vyše 82 percent. Kým v roku 2014 stranu v košickom komunále reprezentovalo 57 ľudí, teraz to bude len 10.
Nejde teda len o najvýznamnejšiu funkciu primátora, ktorá pripadla Jaroslavovi Polačekovi (SaS, KDH, SMK, NOVA, OKS). Ani o zredukovanie doteraz najsilnejšieho klubu v mestskom zastupiteľstve na štyroch poslancov či rozdelenie kresiel starostov, ktoré mal Smer v roku 2014 len dve a teraz mu zostalo jedno.
[ad][/ad]Z ôsmich je nula
Ústup Smer-u jasne vidno v zastupiteľstvách mestských častí. Bez nominanta tejto strany budú poslanecké zbory Starého Mesta, KVP, Západu, Juhu, Severu, Sídliska Ťahanovce, Košickej Novej Vsi aj Šace. Predtým tam bol aspoň jeden poslanec Smer-u, najviac, až osem, na Západe. Bez poslancov Smer-u bude tak až osemnásť mestských častí. Po jednom sa udržali na Dargovských hrdinov, Nad jazerom a v Krásnej, najviac, a to dvaja, v Džungli.
Košický krajský predseda Smer-u a podpredseda vlády Richard Raši príčiny volebného neúspechu v Košiciach nepomenoval. Hovorí, že výsledky v Košiciach aj v celom kraji budú najprv analyzovať.
„Je po voľbách, máme čas si k tomu v pokoji sadnúť, identifikovať príčiny a postupy pre budúcnosť, aby sme boli v ďalších voľbách, najmä v našom krajskom meste, úspešnejší. O opatreniach rozhodneme na našej vnútrostraníckej úrovni,“ povedal.
Jakubov: Antikampaň
Končiaci starosta Západu Ján Jakubov hovorí o „masívnej antikampani“ proti kandidátom Smer-u. Podľa neho sa volič stotožnil s názorom, že Smer je už dlho vo vláde aj vo vedení mesta Košice a niektorých mestských častí.
„Nevolil osobnosť na základe odvedenej práce a dosiahnuté výsledky za štyri roky, ale odmietol nominanta strany Smer,“ hovorí Jakubov o príčinách, pre ktoré neobhájil post starostu. Zároveň dodáva, že bol znova zvolený za poslanca mesta.
Podobne to vidí Jozef Andrejčák, ktorý zostáva jediným starostom Smer-u v Košiciach. K svojmu volebnému výsledku hovorí, že komunálne voľby by mali byť o tom, že voliči zhodnotia, či doterajšia práca kandidáta bola pre nich prospechom.
„Nemalo by ísť o to, či je niekto členom alebo nominantom strany. Preto boli pre mňa prekvapením napríklad výsledky v mestskej časti Západ,“ povedal.
Debakel Smer-u v Košiciach podčiarkujú volebné výsledky jeho dvoch koaličných partnerov. Do funkcie v krajskom meste nezasadne žiaden starosta, či poslanec, ktorého vo voľbách či už samostatne, alebo v koalícii podporovala SNS a Most–Híd.
[ad2][/ad2]Kotlebovci bez mandátu
Väčšina voličov maďarskej národnosti v Košiciach sa zrejme priklonila k inej etnicky orientovanej strane. Uspelo 85 kandidátov, ktorých ako súčasť koalícií podporovala mimoparlamentná SMK.
Totálna porážka bez zisku jediného mandátu postihla v Košiciach okrem SNS a Most-u ešte jednu parlamentnú stranu – polofašistickú ĽSNS.
Rozbory celoslovenských výsledkov komunálnych volieb tiež konštatujú oslabenie Smer-u, ktorý ale z hľadiska počtu zvolených starostov a primátorov zostal najúspešnejšou stranou. Zároveň analytici zdôrazňujú znásobenie prevahy nezávislých kandidátov.
Košice sa z druhej časti tohto trendu vymykajú. Počty nezávislých v košickej samospráve totiž zostali na takmer rovnakej úrovni. Symbolicky to potvrdzuje stav v mestskom zastupiteľstve, do ktorého bolo v roku 2014 aj 2018 zvolených presne osemnásť poslancov.
V Košiciach ústup Smer-u naopak sprevádzalo posilnenie pravicových strán. Do komunálnych volieb podávali kandidátky v koalíciách v rôznych kombináciách.
KDH vyniesli koalície
Netvorili ich len strany parlamentnej opozície (SaS, OĽaNO, Sme rodina). Okrem už spomínanej SMK to bolo mimoparlamentné KDH. V týchto voľbách boli v Košiciach kresťanskí demokrati prítomní v až v pätnástich odlišných, niekedy až osemčlenných, pravicových koalíciách.
Táto taktika sa im vyplatila. Samostatne KDH získalo v Košiciach osem mandátov, v koalícii s inými stranami ďalších 90. Celkovo má tak značku KDH za menom v Košiciach viac zvolených kandidátov ako je nezávislých a z tohto pohľadu je najúspešnejšou politickou stranou.
Košický krajský predseda KDH Ján Nigut, ktorý obhájil post starostu Ťahanoviec, na výhradu o priveľkom počte koaličných kombinácii s účasťou KDH hovorí, že je to dôsledkom toho, že strana hľadá pri riešeniach „široký spoločenský konsenzus“.
Bernard Berberich, krajský tajomník KDH, ho dopĺňa, že zástupcovia hnutia boli a sú v zastupiteľstvách „zárukou skúseností, jasnej línie a dodržiavania dohôd“, preto podľa neho majú iné pravicové strany záujem o spájanie s nimi.
Zásadovosť a stabilný bod
Nigut aj Berberich si vzostup KDH pripisujú kvalite kandidátov, ich zásadovosti či nemennosti ich postojov, a tomu, že ide o štandardnú stranu, ktorá je na komunálnej úrovni „stabilným bodom“.
A čo podľa nich viedlo k takej porážke Smer-u v Košiciach? „Štýl vládnutia a každodenný prístup k požiadavkám občanov,“ hovorí Berberich a oceňuje „vyspelosť “ košického voliča.
„Systém parkovania, strohé odmietanie požiadaviek o informácie, ale aj ignorovanie odlišných názorov v poslaneckých radoch aj vo verejnosti,“ dodáva k tomu Nigut.
Niektorí sa na bilbordoch k Smer-u nepriznávali
To, že značka Smer sa po zmene spoločenskej atmosféry, ktorú vyvolala vražda novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice, stáva pre voliča problém, cítili aj niektorí kandidáti v Košiciach.
Logo Smer-u nemal na svojich bilbordoch neúspešný kandidát na primátora Martin Petruško, viacerí kandidáti na poslancov mesta, ani úspešný kandidát na starostu sídliska Dargovských hrdinov J. Andrejčák.
„Kampaň som si financoval sám s prispením kandidátov na poslancov prostredníctvom transparentného účtu. Na materiáloch financovaných stranou bolo logo strany. Rovnako tak na oficiálnych volebných materiáloch je uvedená nominácia strany,“ hovorí Andrejčák.
Značku Smer naopak v kampani neskrával J. Jakubov. Vraví, že je a vždy bol sociálne orientovaný politik.
„Na mojich predvolebných tlačovinách je logo strany Smer i logá ostatných koaličných strán, ktoré ma podporili vo voľbe starostu,“ povedal.
POZNÁMKA KU GRAFU: Do „pravice“ sme zaradili tieto strany, ktoré v komunálnych voľbách podali koaličné alebo aj samostatné kandidátky: KDH, OĽaNO, SaS, Nova, Sme rodina, SMK, OKS, Zmena zdola, DÚ, DS, Progresívne Slovensko, Spolu, Šanca.
[ad3][/ad3]