Smer stratil predsedu aj najviac poslancov
Víťazstvo Rastislava Trnku nad kandidátom vládnej strany Richardom Rašim je podľa politológa najväčším prekvapením celých župných volieb.
Košický samosprávny kraj po dvanástich rokoch nebude mať predsedu zo strany Smer. Kandidáta vládnej strany Richarda Rašiho prekvapujúco porazil nezávislý kandidát Rastislav Trnka, ktorého podporovala pravicová koalícia KDH, SaS, OĽaNO, NOVA, ŠANCA.
Výsledok bol najtesnejší zo všetkých krajov. Poslanec mestskej časti Staré Mesto a projektový manažér dostal od voličov 59 599 hlasov (37,8 percenta), súčasný primátor Košíc a poslanec Národnej rady, ktorý kandidoval aj s podporou SMK, Strany zelených Slovenska a Starostovia a nezávislí kandidáti, 58 724 hlasov (37,24 percenta).
Košický kraj sa tak stal súčasťou širšieho celoslovenského trendu. Smer totiž prišiel aj o predsedov ďalších troch žúp (Prešov, Trnava, Žilina), ktoré tiež obsadila spojená opozícia.
Najvýraznejší náskok dosiahol Trnka nad Rašim v meste Košice. Vyhral vo všetkých jeho štyroch volebných obvodoch. Celkovo mal 56,21 percenta s počtom 31 534 hlasov, kým Raši 26,42 percenta a 14 569 hlasov.
Trnka získal najlepší výsledok, a to 63,2 percenta, vo volebnom obvode Košice I (Staré Mesto, Sever, Ťahanovce). Najmenej voličov dokázal presvedčiť v okrese Trebišov (17,73 percenta).
Raši bodoval mimo Košíc
Rašiho podržali mimokošické volebné obvody, lepší ako Trnka bol vo všetkých siedmich. Najviac bodoval v okrese Sobrance (54 percenta) a v okrese Gelnica (50,32 percenta).
Rašimu nepomohlo, že získal v kraji o takmer 19–tisíc hlasov viac ako v roku 2013 Zdenko Trebuľa (Smer), ktorý vtedy v druhom kole tesne porazil kandidáta pravicových strán Rudolfa Bauera.
Politológ Tomáš Koziak považuje víťazstvo Trnku za najväčšie prekvapenie volieb v rámci celého Slovenska. Raši bol podľa neho favoritom.
„Poukazovali na to aj prieskumy verejnej mienky, rozdiel bol v prospech Rašiho až takmer dvadsaťpercentný,“ hovorí.
Úspech Trnku Koziak pripisuje jeho silnej mobilizačnej kampani. „Kandidáti Smeru akoby zaspali na vavrínoch, ich kampaň nebola aktívna a nešli za voličmi, čo môže byť aj prejavom malej arogancie,“ konštatoval Koziak.
Doplnil, že táto strana má disciplinovaných voličov, ako aj priaznivci Kotlebu, čo je pre tieto strany dobré, no iba do momentu, ak sa rozhodnú ísť k volebným urnám „nedisciplinovaní“ voliči. „Ide o tých, ktorých sa podarilo zmobilizovať a prišli navyše. To rozhodlo,“ doplnil Koziak.
Z Košíc len traja za Smer
Smer prepadol aj vo voľbách poslancov. V zastupiteľstve KSK získal len šestnásť kresiel. Doteraz ich mal 27 a spoločne so štyrmi poslancami SMK, s ktorými vytvoril spoločný klub, aj väčšinu v 57–miestnom zastupiteľstve.
Na tomto poklese sa výrazne podpísal výsledok v štyroch volebných obvodoch, ktoré pokrývajú územie mesta Košice. Za Smer sa z nich dostali do zastupiteľstva len traja poslanci.
Funkciu krajského poslanca obhájili starostovia sídliska Terasa a Furča Ján Jakubov a Jozef Andrejčák, ako aj námestníčka primátora Košíc Renáta Lenártová. Nepodarilo sa to šéfom košických okresných organizácií Smeru Márii Grüllingovej a Jozefovi Burianovi.
Do zastupiteľstva župy voliči neposunuli ani druhého námestníka košického primátora Martina Petruška, okresného podpredsedu Smeru a mestského poslanca Jaroslava Kaifera.
Bez volenej funkcie zostáva aj okresný podpredseda Smeru Pavol Mutafov, ktorý ako nominant Smeru vedie košický úrad práce.
Vládna strana naopak nepadla v okolí Košíc. Kým doteraz mala z tohto volebného obvodu v župnom zastupiteľstve dvoch poslancov, teraz to budú traja. Krajskú funkciu si udržal starosta Čane Michal Rečka, získali ju starosta Ploského František Petro a podnikateľ Roland Szabó.
Nedarilo sa ani spojencovi
Župné voľby Smer oslabili aj nepriamo. Nedávno založená strana Šport do Košíc a na východ (ŠKV), ktorej poslanci majú v košickom mestskom zastupiteľstve blízko k Smeru, získala len jeden poslanecký mandát. Jeho nositeľom bude Ján Sekáč.
O mandát prídu súčasní poslanci župy Iveta Kijevská a Igor Jutka, ktorí sú mestskými poslancami a kandidovali za ŠKV. Pod touto politickou značkou neuspeli ani starosta Sídliska Ťahanovce Cyril Betuš, jeho zástupca Emil Petrvalský, starosta Severu Marián Gaj, ani košický mestský poslanec Tibor Bacsó. Pravicové strany si v krajskom parlamente výrazne polepšili. Získali 23 poslancov. Doteraz mala pravica, bez poslancov SMK, 15 zástupcov. Najsilnejší pravicový klub zrejme vytvoria šestnásti poslanci, ktorí kandidovali za koalíciu OĽANO, SaS, KDH, NOVA.
Pri hlasovaniach zastupiteľstva bude záležať najmä na tom, ku komu sa pridajú šiesti poslanci MOST – HÍD a jeden poslanec SNS, teda strán, ktorá tvoria so Smerom vládnu koalíciu. Ak by pretrvalo spojenectvo z tohoto volebného obdobia, Smer by mohol počítať aj s jediným poslancom za SMK.
Úspešní aj aktivisti
Jazýčkom na váhach môžu byť aj viacerí nezávislí poslanci, ktorých bude v novom zastupiteľstve šestnásť. Sú medzi nimi takí, ktorí sa ako aktivisti alebo mestskí či miestni poslanci jasne vyhradzovali proti politike Smeru (J. Polaček, L. Rovinský, M. Ihnát, I. Petrovčík), ale aj súčasní krajskí poslanci, ktorí teraz kandidovali ako nezávislí, ale doteraz pôsobili v klube Smeru (J. Hlinka).
„Podľa mňa je veľká šanca, že sa mi podarí prienik s ponukami poslancov. Myslím, že sa to bude dať vyskladať tak, aby som potrebnú podporu pri hlasovaniach dosiahol,“ povedal Trnka
(ROK, HKL, FER)
Deň pred voľbami Trnku zháňali policajti
Ako sa denník KOŠICE:DNES dozvedel, v piatok, teda len deň pred voľbami, zháňali policajti vtedy ešte len kandidáta na funkciu košického župana Rastislava Trnku. Opýtali sme sa ho, v akej veci ho oslovili a či sa mu načasovanie policajného záujmu nezdá čudné.
„Volali mi z NAKA, že ma chcú v nejakej veci vypočuť ako svedka. Neviem, v akej veci, pýtal som sa, ale nepovedali mi to. A čo sa týka načasovania, to nie je len čudné. Je to odraz toho, ako funguje celý štát a ako je zneužívaná polícia na stranícke účely. Vyjadrím sa k tomu podrobnejšie, keď budem vedieť, o čo ide a v akej veci mám vypovedať,“ povedal nám nový predseda KSK.
(FER)
Ako sme volili župana v Košiciach
Košice 1:
R. Raši: 3 702 hlasov, 21,20 %
R. Trnka: 11 019 hlasov, 63,2 %
Košice 2:
R. Raši: 4 903 hlasov, 27,62 %
R. Trnka: 9 955 hlasov, 56,9 %
Košice 3:
R. Raši: 1 686 hlasov, 28,68 %
R. Trnka: 3 064 hlasov, 52,13 %
Košice 4:
R. Raši: 4 278 hlasov, 30,03 %
R. Trnka: 7 496 hlasov, 52,62 %
Ako volili veľké mestské časti
Západ
R. Trnka: 53,46 %
R. Raši: 32,22 %
Staré Mesto
Trnka: 62,38 %
R. Raši: 23,32 %
Juh
R. Trnka: 55,42 %
R. Raši: 26,97 %
Sever
R. Trnka: 63,90 %
R. Raši: 20,78 %
Nad jazerom
R. Trnka: 47,83 %
R. Raši: 33, 83 %
KVP
R. Trnka: 62,90 %
R. Raši: 20,68 %
Sídlisko Ťahanovce
R. Trnka: 63,59 %
R. Raši: 18,70 %
Dargovských hrdinov
R. Trnka: 28,35 %
R. Raši: 51,84 %
Aká bola účasť
Košický kraj: 26,73 %
Košice: 28,06 %
Slovensko: 29,95 %
Anketa: Ako vnímate výsledky volieb do samosprávneho kraja?
(FER)