So značkou kvality SK
Podľa reprezentatívneho celoslovenského prieskumu verejnej mienky, ktorý pre Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Slovenskej republiky (MPRV SR) vypracovala agentúra AKO, až 61 percent spotrebiteľov sa riadi pri nákupe špeciálnym označením kvalitných potravín, ktorým je najznámejšia Značka kvality SK. Týmto ocenením sa môžu pýšiť len tri košické firmy, ktoré kupujúcim ponúkajú kvalitný chlieb, pečivo či obľúbenú tresku.
Označenie udeľuje MPRV SR poľnohospodárskym a potravinárskym produktom. Výrobok musí obsahovať minimálne 75 percent domácej suroviny a všetky fázy výrobného procesu sa musia uskutočňovať na území Slovenskej republiky. „To, že je na obale potraviny uvedené „vyrobené na Slovensku“, ešte nemusí znamenať, že ide naozaj o slovenský produkt. V skutočnosti to môže byť na Slovensku iba zabalené a jednotlivé zložky môžu pochádzať z rôznych kútov sveta,“ informoval rezort na svojej webovej stránke. Ak spotrebitelia chcú mať istotu, že výrobok naozaj pochádza zo slovenských surovín, nech si všímajú logo spomínanej značky na obale produktu.
Poctivá ručná výroba
Remeselná Pekáreň UNI, s. r. o., v Košiciach pôsobí už vyše 20 rokov. Vo svojich siedmich značkových predajniach ponúka viac ako 80 druhov sladkého, slaného, viaczrnného, celozrnného pečiva i zákuskov a približne 20 druhov chleba. Všetky pekárenské výrobky pečú vo svojich dvoch remeselných pekárňach. UNI je držiteľom ocenení od roku 2015, keď ich získala celkovo až 15, osemkrát Značku kvality SK a sedemkrát Značku kvality SK GOLD.
Ako uviedol konateľ pekárne Henrich Burdiga, oceneniu predchádzal hĺbkový audit zo strany Štátnej veterinárskej a potravinovej správy Slovenskej republiky, ktorá neposudzovala len hygienickú spôsobilosť výrobných priestorov, ale aj dôkladnú kontrolu zloženia výrobkov a používaných surovín pri výrobe. „Skúma sa teda celý výrobný proces, receptúra výrobkov, správnosť zloženia výrobku uvedeného na etikete. Rovnako sa posudzujú výrobky senzoricky, teda nielen ich vzhľad, náplň, ale aj kôrka, striedka, chuť a vôňa. Samozrejme, v závere musia všetky produkty prejsť rozborom v certifikovanom laboratóriu.“
Majiteľ pekárne dodal, že dbajú na poctivú ručnú výrobu produktov, v ktorých používajú výlučne slovenské suroviny. „Podporujeme slovenských farmárov a výrobcov. Vyrábame pečivo i chlieb podľa tradičných receptúr a bez zlepšujúcich prípravkov a umelých farbív. Čo potvrdzujú aj získané ocenenia“.
[ad][/ad]Chlieb, jemné pečivo a strúhanka
Okrem UNI v Košiciach pôsobí aj ďalšia pekáreň VAMEX, a. s., ktorá je držiteľom Značky kvality, a to od roku 2009. Hygienička Eva Ötvösová vysvetlila, že síce využívajú nové technológie, ale chlieb vyrábajú podľa pôvodných receptúr na kvasy. „Náš sortiment dotvára aj bežné pečivo, jemné pečivo z kysnutého, z pľundrového, lístkového cesta, a takisto parené buchty. V súčasnosti sme držiteľmi 26 ocenení, ktoré nám boli udelené za chlieb, jemné pečivo, ale aj za strúhanku,“ povedala.
Výrobky, ktoré získajú zlaté ocenenie, musia mať nadštandardné kvalitatívne vlastnosti a výrazne prevýšiť podobné produkty na trhu. „Naša pekáreň toto ocenenie získala v roku 2016 za gazdovský chlieb, ktorý je okrúhly a chutí po uvarených zemiakoch,“ dodala Ötvösová.
K chutnému pečivu Treska
Ako uviedla riaditeľka marketingu RYBA Košice, s. r. o., Iveta Štefánová, spoločnosť sa držiteľom ocenenia stala v roku 2014. Aktuálne majú v portfóliu trinásť výrobkov s pridelenou Značkou kvality, ako napríklad Treska FIT s jogurtom, Rybací šalát v majonéze či Tresku v majonéze Exklusiv, ktorá získala dokonca zlaté ocenenie. „Sleďové očká alebo zavináče doteraz vyrábame ručne a údenú makrelu údime ako jediní na Slovensku stále tradične na bukovom dreve. Snažíme sa zákazníkom prinášať stále niečo nové, ale zároveň ostať tradiční,“ povedala riaditeľka marketingu.
– Značka kvality SK sa udeľuje výrobcom poľnohospodárskych produktov a potravín.
– Možno ju udeliť aj výrobkom, ktoré majú chránené označenie pôvodu, chránené zemepisné označenie a označenie zaručenej tradičnej špeciality.
– Žiadosti sa podávajú bezplatne a prijímajú sa počas celého roka. Podať si ju môže iba ten, kto výrobok vyrába.
– Výrobok by mal mať deklarovaný 75-percentný podiel domácej suroviny.
– Splnenie kritérií na udelenie značky posúdi komisia, ktorú vymenúva minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR.
– Výrobky, ktoré majú nadštandardné kvalitatívne vlastnosti, získajú Značku kvality SK GOLD.
Anketa – Preferujete pri nákupe potravín slovenské výrobky?
(ML)