Stále štyria nakazení v Košiciach, nemocnice sa majú pripraviť na pandémiu
Trinásty deň od potvrdenia prvého prípadu Covid 19 na Slovensku zasadala naposledy vláda Petra Pellegriniho (Smer). Po skončení rokovania dosluhujúci premiér oznámil, že vo štvrtok pribudlo 19 nových prípadov tohto ochorenia.
Počet evidovaných známych prípadov teda stúpol na 123. Doteraz celkovo 2 316 vyšetrených má negatívny nález.
Podľa interaktívnej mapy aktuálne spracovaných laboratórnych údajov o novom koronavíruse, ktorú spustilo Národné centrum zdravotníckych operácii, sa počet nakazených Košičanov zatiaľ nezmenil. Naďalej ide o štyri osoby, dvoch mužov a dve ženy.
Úrad verejného zdravotníctva s účinnosťou od štvrtka vydal nariadenie, v ktorom určuje povinnosť domácej izolácie pre osoby, ktoré sa od 13. marca vrátili zo zahraničia. Postupovať majú tak, že to bezprostredne po návrate oznámia svojmu ošetrujúcemu lekárovi, ktorý im vypíše PN. Ak žijú s inými ľuďmi v spoločnej domácnosti, karanténa sa vzťahuje aj na nich.
[ad][/ad]Čakárne aj lôžka
Ministerstvo zdravotníctva zasa vydalo „prevádzkové opatrenia pre zariadenia ústavnej zdravotnej starostlivosti pri pandémii Covid 19“. Platí pre všetky zdravotnícke zariadenia, ktoré poskytujú neodkladnú zdravotnú starostlivosť. Súvisí to s núdzovým stavom, ktorý je od stredy vyhlásený na celé zdravotníctvo.
Všetky nemocnice podľa dokumentu majú triediť pacientov pred vstupom a odkloniť tých s podozrením na Covid 19. Znamená to vyčleniť pre nich osobitné čakárne, hygienické priestory, a pre prípady hospitalizácie aj stravovacie priestory. V čakárňach musí byť zabezpečená dezinfekcia rúk.
„Vyčlenenie a reprofilizácia lôžkových oddelení určených pre pacientov s ľahším priebehom Covid 19. Vyčlenenie samostatnej lôžkovej kapacity intenzívnej starostlivosti určenej pre pacientov Covid 19. Vyčlenenie nevyhnutnej prístrojovej techniky, ktorá bude výhradne pre pacientov s týmto ochorením,“ znejú ďalšie pokyny ministerstva.
Majú mať zálohy
Na papieri majú už nemocnice aj to, že musia obmedziť alebo úplne pozastaviť plánované operačné zdravotné výkony, plánované hospitalizácie aj odkladné diagnostické úkony.
Sleduje sa tým zníženie „prevádzkového, materiálneho a personálneho zaťaženia zdravotníckeho zariadenia“ , ktoré by mohlo obmedziť poskytovanie neodkladnej zdravotnej starostlivosti.
Vytvoriť sa majú dostatočné personálne kapacity a zároveň záložné personálne kapacity, ak by zdravotnícke tímy vypadli z dôvodu karantény alebo ochorenia ošetrujúceho personálu.
[article slug=”co-maju-robit-slovaci-zijuci-v-madarsku-ktori-u-nas-nie-su-zamestnani-cez-hranicu-ich-nepustia”][/article] [ad2][/ad2]