13.08.19

Starosta Starého Mesta je dvanásť rokov v konkurze. Správkyňa mu na plat nesiahla

foto: Veronika Janušková

Takmer dvanásť rokov trvá konkurz Igora Petrovčika (Spolu), ktorý je od minulého roka starostom košickej mestskej časti Staré Mesto. Okresný súd Košice I ho na jeho majetok vyhlásil ešte v septembri 2007.

Petrovčik sa dostal do úpadku ako fyzická osoba – podnikateľ. V čase vyhlásenia konkurzu mal živnosť na skoro osemdesiat predmetov podnikania. Okrem iného prevádzkoval v Košiciach tri čerpacie stanice Slovnaft.

Z verejne dostupných údajov v Obchodnom vestníku vyplýva, že Petrovčik má najmenej osem veriteľov. Sú medzi nimi obchodné spoločnosti, banky aj Sociálna poisťovňa.

Z vestníka sa nedá zistiť celková výška dlhov Petrovčika. Jedna pohľadávka voči nemu vo výške viac ako 60-tisíc eur je od marca 2018 súčasťou konkurzu iného podnikateľa.

V konkurznej podstate, teda majetku úpadcu, z ktorého môžu byť uspokojovaní veritelia, je len rodinný dom s pozemkom v obci Sokoľ. Zapísal ho ešte prvý správca Jozef Urbánek v októbri 2007.

Nehnuteľnosť má Petrovčik v bezpodielovom spoluvlastníctve manželov (BSM), vlastní ju spoločne so svojou dnes už bývalou manželkou. Na dom má záložné právo Tatrabanka, ktorá je tak v konkurze zabezpečeným veriteľom.

reklamná správa

NAJLEPŠIE KVÁSKOVÉ CHLEBÍKY V KOŠICIACH

Domáce kváskové chlebíky s výnimočnými prísadami nájdete len v predajniach potravín KLAS!

Zistite viac

Spor o BSM 

V októbri 2008 súd ustanovil nového správcu Alexandru Chapčakovú. Do vestníka neposlala do dnešného dňa oznam o žiadnom svojom úkone. Zasadnutie veriteľského výboru zvolal aj návrh súdu na vysporiadanie BSM podal ešte predchádzajúci správca.

Petrovčik nepovedal ani približnú výšku svojich záväzkov. Tvrdí tiež, že nevie nijako ovplyvniť neúmernú dĺžku konkurzného konania. Podľa neho proces stojí len preto, že súd stále nerozhodol o rozdelení spoluvlastníctva manželov.

Problém nekonečného konkurzu tak zužuje na to, že sa s manželkou nedohodol na vysporiadaní BSM. Naznačuje, že mala neprimerané majetkové požiadavky.

„Na dohodu musia byť vždy dvaja racionálne uvažujúci ľudia. Sú prípady, kedy jeden z partnerov dá ponuku, druhý ju príjme, prvý splní svoj záväzok, ale namiesto toho príde z druhej strany podraz. Neprajem to nikomu, ale to sa pri rozvodoch stáva,“ opisuje všeobecne.

Je to rozvodová vec, ktorá priniesla aj problém s dlhým konkurzom, tvrdí I. Petrovčik. foto: veja
Je to rozvodová vec, ktorá priniesla aj problém s dlhým konkurzom, tvrdí I. Petrovčik. foto: veja

Petrovčik: Nechcem to naťahovať 

Vraví, že „detaily“ súdneho konania, kde vo veciach jeho majetku koná správkyňa, nesleduje, ale tiež by bol rád, aby sa konkurz už skončil. „V mojom záujme nie je naťahovať veci. Predpokladal som, že správkyňa a súd robia všetko pre to, aby sa to čím skôr vyriešilo,“ tvrdí starosta. 

Problémom jeho konania je však aj to, že správkyňa je zo zákona povinná počas celého konkurzu zisťovať majetok úpadcu. Konkurzu pritom podlieha aj ten jeho majetok, ktorý nadobudol po vyhlásení konkurzu. Podľa zákona tiež konkurzu podliehajú príjmy úpadcu v rozsahu, v akom môžu byť postihnuté exekúciou.

Správkyňa A. Chapčaková tak podľa všetkého mala Petrovčikovmu zamestnávateľovi zaslať príkaz na zrážky zo mzdy, v opačnom prípade môže spôsobovať veriteľom škodu. Ako starosta má Petrovčik plat 3 063 eur. Je aj poslancom mesta Košice (klub Fungujúce Košice) a košickej župy (Klub nezávislých poslancov KSK), za čo poberá mesačnú odmenu okolo 585 a 365 eur.

reklamná správa

Povinnosť nepoprela  

Chapčaková nechcela hovoriť o tom, prečo nesiahla Petrovčikovi na príjmy. Odvoláva sa na povinnosť zachovávať mlčanlivosť o veciach, o ktorých sa dozvie pri správcovskej činnosti.

Aj ona však poukazuje na nevysporiadané BSM. „Prebieha tam vážny súdny spor, v ktorom som zastúpená advokátskou kanceláriou,“ povedala.

Povinnosť zrážať Petrovčikovu mzdu nepoprela. „Z Obchodného vestníka nemusí vyplývať, či to robím, alebo nie,“ uviedla.

Chapčaková má aj inú prácu, od januára je prednostkou Mestského úradu v Prešove. Do funkcie ju vymenovala primátorka Andrea Turčanová (KDH). Je aj docentkou na Fakulte manažmentu Prešovskej univerzity, ale v súčasnosti tam neučí.

Petrovčik k svojim príjmom z verejných funkcií vraví, že bol presvedčený, že keď bol vyhlásený konkurz, nemá možnosť ich použiť na vyrovnanie dlhov. Tvrdí však, že je verejný funkcionár, a nebude sa tváriť, že nič nemá.

Mohol sa sťažovať 

„Ak to skončí a bude treba platiť, tak budem súčinný. Každý vie, čo som a aký mám príjem,“ povedal s tým, že je pripravený pre veriteľov posunúť časť svojich úspor.

Úpadca, ktorý má záujem na ukončení konkurzu a svojom oddlžení, by mohol pre nečinnosť správcu dať na neho sťažnosť na konkurzný súd alebo ministerstvo spravodlivosti. Petrovčik vraví, že tieto kroky po porade s právnikom zváži. 

Starosta tiež potvrdil, že okrem domu v Sokoli nevlastní žiadnu inú nehnuteľnosť ani motorové vozidlá.


V kampani sa vykresľoval ako úspešný podnikateľ. Dlhy voličom zamlčal    

I. Petrovčik vstúpil do regionálnej politiky v roku 2014, kedy sa stal poslancom mestskej časti Staré Mesto. Kandidoval za stranu Sieť.

Nasledovali župné voľby v roku 2017, v ktorých sa stal ako nezávislý kandidát poslancom Košického samosprávneho kraja.

Najvýraznejšie volebnné výsledky dosiahol v novembri 2018. Petrovčika zvolili za starostu mestskej časti Staré Mesto (kandidoval s podporou Spolu, SMK, KDH, SaS, PS) aj poslanca mesta Košice (za stranu Spolu).

V kampani do komunálnych volieb sa vykresľoval ako úspešný podnikateľ, nikde nespomínal, že na jeho majetok je roky vyhlásený konkurz.

„Už počas štúdia na univerzite som úspešne podnikal, ako drobný začínajúci podnikateľ v oblasti obchodu, podpory predaja a marketingu. Neskôr som podnikal v oblasti veľkoobchodu, špecializovaného maloobchodu a v poslednej dobe v oblasti dopravy a motorizmu, kde som celkovo zamestnával a riadil 30 zamestnancov,“ písal o sebe na svojej volebnej webstránke. 

„Dnes úspešne podniká s pohonnými látkami a v automobilovom priemysle,“ uvádzala o ňom ako o kandidátovi na poslanca župy platforma Občianski a nezávislí, ktorej súčasťou bol aj dnešný primátor Košic Jaroslav Polaček. 

Aj túto čerpaciu stanicu prevádzkoval do roku 2007 I. Petrovčik. foto: veja
Aj túto čerpaciu stanicu prevádzkoval do roku 2007 I. Petrovčik. foto: veja

Petrovčik: Nie som prezident 

Bolo správne, že ste zamlčali informáciu o svojich dlhoch z podnikania, ktorú by voliči inak mohli zohľadniť pri posudzovaní vašej budúcej schopnosti nakladať s verejnými financiami? „Táto otázka mi pripadá príliš vykonštruovaná, nie som prezident republiky,“ hovorí Petrovčik. 

Od jej vzniku sa angažuje aj v politickej strane Spolu, ktorú vedie parlamentný poslanec Miroslav Beblavý. Je jej košickým krajským koordinátorom aj členom predsedníctva. 

Aj web tejto strany opisuje jeho pracovnú kariéru tak, že sa „vypracoval od obchodného zástupcu až po riaditeľa a majiteľa obchodnej spoločnosti“. 

Petrovčik sa v roku 2007, krátko na to ako súd vyhlásil konkurz na jeho majetok, stal konateľom firmy KORA TRADE. Konateľstva sa vzdal až v roku 2018 po nástupe do funkcie starostu. Firma podľa portálu finstat.sk mala v rokoch 2012 až 2017 tržby vždy nad jeden milión eur.   

reklamná správa

Čítajte viac: podnikanie

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím