13.09.19

Starosta Ihnát vypovedal na polícii. Poslancovi písal, že si zistí, aké priznal príjmy

foto: Veronika Janušková

Starosta košickej mestskej časti Sídlisko Ťahanovce Miloš Ihnát (nezávislý), ktorý je aj poslancom mesta Košice a košickej župy, pred týždňom vypovedal na kriminálnej polícii.

Jej vyšetrovateľka preveruje oznámenie poslanca mestskej časti Juraja Mazáka (kandidoval za koalíciu SaS, OĽaNO, KDH, SMK). Podal ho pre výroky, ktoré mu Ihnát napísal koncom augusta cez chatovú aplikáciu Messenger na Facebooku.

Ihnát sa Mazáka pýtal na to, či je pravda, že za rok 2018 priznal vo svojom daňovom priznaní len 1 200 eur. V ďalšej komunikácii mu dáva otázky, či nemal príjem z práce v školstve, alebo za inštalácie počítačových sieti na magistráte mesta. „Zistíme....Pozrieme sa...Musíme analyzovať,“ písal Ihnát.

Kámo z Blavy 

Starosta v chate hovorí aj o tom, ako si zistil zdaniteľné príjmy Mazáka. „Kámo z Blavy poslal info,“ uviedol. „Fúkol som smerom na Dunaj v Blave a z vody mi ryba pošepkala to vyššie uvedené. Je to neuveriteľné, ale je to tak,“ pokračoval.

Mazák sa v podaní na políciu odvoláva na ochranu daňového tajomstva, ktoré daňovému subjektu zaručuje daňový poriadok aj Trestný zákon, podľa ktorého je vyzvedanie daňového tajomstva trestným činom. V konaní starostu vidí podozrenie z jeho spáchania.

„Číslo je blízke položke môjho ročného zúčtovania preddavkov na daň za rok 2018, počas ktorého som bol pol roka na materskej dovolenke a taktiež dlhodobo práceneschopný, čo malo vplyv na úhrn mojich zdaniteľných príjmov,“ uviedol polícii o sume, ktorú v chate spomínal Ihnát.

reklamná správa

NAJLEPŠIE SUSHI V KOŠICIACH!

Objednajte si skvelé sushi, rameny, čerstvé cestoviny, pikantné curry a pochutnajte si s KOSHI SUSHI

Zistite viac
 

Starostova opozícia

Mazák patrí k miestnym poslancom, ktorí niekoľkokrát nezahlasovali za Ihnátove návrhy. Starosta ich na Facebooku opakovane kritizoval napríklad za neschválenie výdavkov na nový server pre miestny úrad či výmenu povrchu multifunkčného ihriska s tým, že blokujú rozvoj mestskej časti. 

„Starosta ma lustruje len preto, že nehlasujem tak, ako chce.  Pokiaľ viem, podozrenia zo spáchania trestných činov sa majú nahlasovať a ja si myslím, že mohol naplniť skutkovú podstatu trestného činu, ktorého sa dopustí ten, kto vyzvedá daňové tajomstvo,“ hovorí Mazák.

Výroky o „kámovi z Blavy“ si vysvetľuje tak, že Ihnátovi mohol poskytnúť informácie niekto z Finančného riaditeľstva Slovenskej republiky, ktoré má sídlo v Bratislave a spadajú pod neho všetky daňové úrady.

Ihnát odmietol, že by si o poslancovi nezákonným spôsobom zháňal informácie chránené ako daňové tajomstvo. Odvoláva sa na to, že o podozrivo nízkych priznaných príjmoch Mazáka sa „dozvedel v krčme“ a on sa ho má na to ako verejného činiteľa právo pýtať, ale nesmie ho verejne obviniť.

„Okrem iného každý si má právo v zmysle infozákona vyžiadať oznámenie o majetkových pomeroch verejného činiteľa, ktoré podávajú komisii na ochranu verejného záujmu. Zverejňovať ich odporúča aj organizácia Transparency International Slovensko,“ hovorí.

Poslanec J. Mazák podal na miestny úrad aj niekoľko žiadostí podľa infozákona. Aj to podľa neho mohlo podnietiť konanie starostu. Foto: rok
Poslanec J. Mazák podal na miestny úrad aj niekoľko žiadostí podľa infozákona. Aj to podľa neho mohlo podnietiť konanie starostu. Foto: rok

Ihnát: Eržo na Dunaji 

Pri vysvetľovaní toho, kto je „kámo z Blavy“, sa starosta pokúšal byť vtipný. „To je Eržo, ktorý sa splavuje dole Dunajom. Uviedol som to v súkromnej komunikácii, ktorá je môj problém. Ja som si z neho robil prdel,“ povedal.

Podobnú odpoveď vraj poskytol aj vyšetrovateľke, keď sa ho pýtala, či ide o zamestnanca daňovej alebo finančnej správy. Podľa neho policajtku zaujímalo najmä to, či výroky uviedol v súkromnej alebo verejnej komunikácii na Facebooku.

Prečo nedal Ihnát podnet komisii na ochranu verejného záujmu pri miestnom zastupiteľstve, ktorá môže zo zákona preveriť pravdivosť a úplnosť údajov v majetkom priznaní poslancov?

„Napíšte, že som si z toho robil prdel,“ hovorí znova. 

Polícia potvrdila, že trestné oznámenie Mazáka prijala a preveruje ho. Vyšetrovateľka vyhodnotí, či sú dôvody na začatie trestného stíhania. Starosta poslancovi napísal aj to, že 12. septembra sa „dozvie viac priamo v Blave“. Včera bol Ihnát naozaj v Bratislave, navštívil parlament, ktorý rokoval o zákone, týkajúceho sa nevysporiadaných pozemkov. Tento problém majú aj Ťahanovce. Spojitosť cesty do hlavného mesta so správou Mazákovi Ihnát odmietol.    

„V súčasnosti vykonáva potrebné úkony podľa Trestného poriadku a v zákonnej lehote rozhodne o ďalšom postupe,“ povedala hovorkyňa košickej polície Jana Mésarová.

Nikoho neodsúdili 

Finančná správa na svojej webstránke uvádza, že daňovým tajomstvom je akákoľvek informácia o daňovom subjekte získaná pri správe daní a oboznamovať sa s ním môžu iba osoby, ktoré na to majú oprávnenie.

Vymenované sú v daňovom poriadku. Figurujú tam napríklad súdy, polícia alebo prokuratúra. Starostovia obcí v zozname nie sú.

V minulosti za porušenie daňového tajomstva mohli dať pokutu daňové úrady. „Daniari takúto pokutu pravdepodobne nikdy neuložili. V súčasnosti je porušenie daňového tajomstva kvalifikované ako trestný čin... Napriek frekventovaným prípadom porušenia nebol pravdepodobne žiadny páchateľ právoplatne odsúdený,“ napísal v októbri 2017 advokát Patrik Benčík vo svojom príspevku na portáli etrend.sk.


Strojný a Kolár: Pripomína to praktiky Smeru a Kočnera 


V chate poslancovi písal starosta aj to, že „kámo z Blavy“ mu „dá info“ aj na Strojného a Kolára.

Ladislav Strojný je poslancom mestského zastupiteľstva, v ktorom je predsedom klubu Košickí aktivisti a nezávislí. Kolár je predsedom košickej mestskej organizácie strany SaS.

Strojný vraví, že si motív Ihnáta nevie vysvetliť, lebo nemali žiaden spor, len výmeny názorov.

Predseda košickej SaS Peter Kolár. Foto: veja
Predseda košickej SaS Peter Kolár. Foto: veja

„Takéto lustrácie mi pripomínajú praktiky vládnej strany Smer. Komunikácia pána starostu smerom k poslancom je dlhodobo na veľmi zlej úrovni. Prostredníctvom sociálnej siete bezdôvodne opakovane útočil nielen na kolegov, ale aj na mňa,“ povedal Strojný.

Kolár si myslí, že Ihnátovo konanie je reakciou na jeho žiadosť, ktorú podal komisii na ochranu verejného záujmu zastupiteľstva mestskej časti Sídlisko Ťahanovce. Pýtal sa, či prijali nejaké stanovisko k členstvu Ihnáta v predstavenstve Stavebného bytového družstva I. Zákon totiž zakazuje starostom byť v štatutárnych a kontrolných orgánoch súkromných obchodných spoločností.

Poslanec mesta Ladislav Strojný. Foto: veja
Poslanec mesta Ladislav Strojný. Foto: veja

Čo je hodné starostu?  

„Starosta veľmi ťažko znáša nesúhlas so svojimi názormi,“ hovorí Kolár, ktorý je obyvateľom Sídliska Ťahanovce. „Ako občanovi mi to pripomína také kočnerovské metódy,“ dodáva. Ihnáta sa chce spýtať, či také konanie je hodné štatutára 25-tisícovej mestskej časti.

Ihnát o Strojnom hovorí, že je verejný činiteľ a „vraj najkrajší poslanec mesta, tak som si povedal zo srandy, že ako stojí“. Kolár ho vraj vôbec nezaujíma a opakuje, že si v súkromnej nie verejnej komunikácii „robil prdel“.

Strojný aj Kolár hovoria, že zatiaľ nebudú podnikať žiadne kroky a počkajú si na to, ako polícia vybaví Mazákov podnet.
 

Čítajte viac: policia kosice

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím