Stíhajú ho za miliónové škody na štáte. Mesto Košice ide previesť pozemky na jeho schránku
Mestské zastupiteľstvo v Košiciach dnes na svojom poslednom rokovaní v tomto volebnom období bude schvaľovať majetkový prevod s firmou, s ktorou by pre jej zlú reputáciu obozretný súkromný podnikateľ do žiadneho zmluvného vzťahu nešiel.
Zastupujúci primátor Martin Petruško (Smer) predloží poslancom zámenu pozemkov v mestskej časti Západ. Podľa pripraveného materiálu spoločnosť Investičná Správcovská prevedie na samosprávu parcelu v súbehu s Bardejovskou ulicou vo výmere 1 499 metrov štvorcových. Za to dostane od mesta blízku plochu medzi Bardejovskou a Moldavskou ulicou s celkovou rozlohou 3 022 štvorákov. Zároveň sa počíta s doplatkom firmy vo výške takmer 164-tisíc eur.
Petruško zámenu navrhuje ako prípad hodný osobitného zreteľa, pri ktorom obce môžu previesť majetok bez súťaže či dražby. Spočívať má v tom, že na časti pozemku, ktorý chce firma vymeniť s mestom, stojí šesť trakčných stĺpov električkového vedenia.
Právne a majetkové oddelenie magistrátu v dôvodovej správe uvádza, že dôvodom hodným osobitného zreteľa je aj „scelenie pozemkov“ spoločnosti Investičná Správcovská. Firma totiž v tomto priestore vedľa areálu Dopravného podniku mesta Košice podľa vlastnej webstránky už vlastní vyše tri hektáre pozemkov.
Nákupný park
Plánuje na nich postaviť takzvaný retailový park. Ide o jednopodlažné nákupné centrum s nižším nájomným a prevádzkovými nákladmi pre obchodníkov, ktoré nemá vnútornú pasáž a do každej predajne sa vchádza zvonku samostatne.
Podľa projektu objekt má stáť aj na pozemkoch mesta, ktoré majú byť predmetom zámeny. Retailpark má poskytnúť takmer 17-tisíc metrov štvorcových komerčnej plochy a 280 parkovacích miest. V zámere, ktorý firma vlani predložila do procesu posudzovania vplyvov na životné prostredie, odhadla náklady na výstavbu na desať miliónov eur.
Konateľkou Investičnej Správcovskej je Blažena Kleinová, jej jediným spoločníkom firma Chrysso so sídlom na Marshallových ostrovoch. Viacero zdrojov denníku KOŠICE:DNES potvrdilo, že Investičná Správcovská je fakticky ovládaná košickým podnikateľom Gabrielom Kleinom, manželom Kleinovej, ktorý bol do júla 2009 jej spoločníkom a konateľom. Vyplýva to aj z dokumentov, ktoré je možné vyhľadať na internete.
Polícia: Zločinecká skupina
Klein vo firme podľa obchodného registra oficiálne skončil štyri dni potom, ako ho polícia prvýkrát obvinila z podvodov s nadmernými odpočtami DPH. Národná kriminálna agentúra ho potom vyšetrovala ďalších osem rokov. Dospela k záveru, že podnikateľ riadil skupinu, ktorá v rokoch 2007 až 2009 vytvorila reťazec firiem, ktoré cez fiktívne obchody pripravili štát na vratkách o vyše 17,8 milióna eur.
„Prípravné konanie bolo v tejto trestnej veci ukončené v decembri 2017 návrhom na podanie obžaloby na 21 osôb pre viac ako 230 rôznych skutkov kvalifikovaných ako trestné činy – založenie zločineckej skupiny, neodvedenie dane, zneužívanie právomoci verejného činiteľa, falšovanie verejnej listiny a iné,” informoval Martin Wäldl z policajného prezídia.
O tom, či kauza pôjde na súd, rozhodne špeciálna prokuratúra. Spis je u nej už vyše osem mesiacov. „Spisový materiál je rozsiahly, má 140 zväzkov. Len jeden z obžalobných návrhov vyšetrovateľa má 448 strán,” povedala jej hovorkyňa Jana Tökölyová s tým, že vyšetrovateľ spracoval samostatný návrh na podanie obžaloby na každého z 21 obvinených.
Druhým hlavným obvineným v daňovej magekauze je Ivo Prokopič, ktorý bol v rokoch 2007 až 2009 riaditeľom Daňového úradu Košice IV. Do funkcie ho vymenoval šéf daňovej správy Igor Šulaj zo strany Smer.
[ad][/ad]Exriaditeľ vo väzení
Prokopič je dnes vo väzení. Na vyše päť rokov ho v marci 2017 odsúdil Okresný súd v Prešove. Stalo sa tak na základe dohody o vine a treste, ktorú bývalý šéf daniarov uzavrel s prokurátorom. V nej sa priznal, že v rokoch 2013 až 2015 ako organizátor daňových machinácií vymyslel sofistikovaný fakturačný reťazec medzi firmami, ktoré predstierali obchody s cukrom a olejom. On a ďalší štyria páchatelia cez neoprávnené daňové odpočty spôsobili štátu škodu vyše 1,5 milióna eur.
Denník KOŠICE:DNES má k dispozícii výpoveď jedného z nižšie postavených členov zločineckej skupiny, ktorú podľa polície riadil Klien. „Chválil sa, že Prokopiča na jeho miesto dosadil on a zaplatil za to deväť miliónov korún… Hovoril, že tento biznis je dobre zabezpečený a niet sa čoho báť,” povedal o ňom s tým, že sa bojí o bezpečnosť seba aj svojej rodiny.
Klein, rovnako ako Prokopič, je stíhaný aj v iných prípadoch. V jednej daňovej trestnej veci je už obžalovaný. Prípad pojednáva od roku 2014 Okresný súd Košice II.
Podľa obžaloby Kleinova firma Affes v rokoch 2007 a 2008 predkladala daňovému úradu falošné faktúry ako podklady k nadmerným odpočtom. Jedna z fiktívnych platieb bola aj za „štúdiu realizovateľnosti” investičného zámeru na Bardejovskej ulici vo výške 638-tisíc eur. Kleinovi a jeho právničke Erike Kováčovej kladie prokuratúra v tomto prípade za vinu, že skrátili DPH vo výške 363-tisíc eur.
Majú vecné bremeno
Vlastníkov firmy Chrysso, ktorá je spoločníkom Investičnej Správcovskej, sa nedá zistiť. Ide o schránkovú firmu so sídlom na Marshallových ostrovoch, ktoré sú ideálnym prostredím na ich utajenie. Kto je akcionárom firmy v tomto daňovom raji, vie iba registračný agent, údaje nie sú dostupné ani úradom. Spoločnosti registrované na tomto ostrovnom štáte práve pre maximálnu anonymitu svojej štruktúry často slúžia na ovládanie majetku, s ktorým nechce byť jeho vlastník verejne spájaný.
Mesto Košice na žiadne otázky k chystanej zámene pozemkov od štvrtka neodpovedalo. Električkovú trať na Bardejovskej môže prevádzkovať aj keď sú trakčné stĺpy na cudzom pozemku. Takéto situácie sa riešia zákonným vecným bremenom zriadeným vo verejnom záujme, ktoré je vlastník pozemku povinný strpieť. Podľa údajov v katastri nehnuteľností bolo takéto právo mesta užívať pozemok zriadené v januári 2017.
Na mestskej parcele majú už roky budovu. Bez zmluvy a zadarmo
Vlastnícka štruktúra materskej firmy ukrytá v daňovom raji a trestné stíhania podnikateľa v jej pozadí nie sú jedinými dôvodmi, ktoré spochybňujú, že úmyslom vyhovieť žiadosti Investičnej Správcovskej o zámenu pozemkov mesto sleduje verejný záujem.
Samospráva má s touto spoločnosťou aj vlastnú negatívnu skúsenosť. Právne a majetkové oddelenie magistrátu v dôvodovej správe materiálu uvádza, že mesto vedie s firmou tri súdne spory o vydanie bezdôvodného obohatenia v celkovej výške vyše 75-tisíc eur.
Firma totiž bez nájomnej zmluvy od roku 2012 alebo 2014 užíva pozemky mesta na Popradskej ulici. Ani v jednom zo sporov ešte nie je právoplatné rozhodnutie.
Mesto nespresnilo, o aké pozemky ide. Na Popradskej 56 má ale Investičná Správcovská sídlo. V administratívnej budove majú adresu jej ďalšie tri firmy, ktorých materskou spoločnosťou je firma Chrysso z Marshallových ostrovov.
Ďalšia jej slovenská dcéra, eseročka chrysso, má sídlo v Bratislave, ale podľa katastra nehnuteľností je vlastníkom budovy na Popradskej. Jej konateľkou je B. Kleinová. V objekte prevádzkuje moderné wellness centrum a fitnescentrum. Pozemok pod stavbou je v katastri zapísaný na mesto.
Aj o budovu na Popradskej sa už zaujímala polícia. Podľa obžaloby z roku 2004 na Kleina, ktorá je na Okresnom súde Košice II, faktúra na jej opravu za vyše 810-tisíc eur tiež poslúžila na neoprávnené uplatnenie vratky DPH.
[ad2][/ad2]
Jazdia na porsche
Klein ani Kleinová na otázky zaslané na emailové adresy firiem na Popradskej neodpovedali. Nereagovali ani dvaja právnici, ktorí Kleina zastupujú. Vyjadrenie nesprostredkoval manažér hotela Chrysso na Zvonárskej ulici, ktorý prisľúbil, že otázky Kleinovi prepošle. Hotel vlastní eseročka chrysso.
Denník KOŠICE:DNES hľadal Kleina a Kleinovú v piatok aj v budove na Popradskej. Na zvonenie nikto nereagoval. Dve luxusné vozidlá, ktoré užívajú manželia, vo dvore neparkovali. Ide o Porsche Panamera a Porsche Cayenne, ktoré majú evidenčné čísla s troma nulami a iniciálkami podnikateľov. Vozidlá sú vlastníctvom Investičnej Správcovskej, rovnako ako ďalších vyše tridsať áut.
[ad3][/ad3]