Strašiaky v centre mesta – dokedy nás budú otravovať?
Zničené budovy či fasády postriekané grafitmi nie sú najlepšou vizitkou ktoréhokoľvek mesta. V centre Košíc a v blízkom okolí je viacero budov, ktoré nepatria medzi lákadlá pre turistov. U niektorých nie je jasné, kedy sa ich stav zmení.
Strašidelná budova na rohu Alžbetinej a Moyzesovej ulice, nevyužívané Malinovského kasárne, nečinnosť na stavbe bývalého daňového úradu či vandalmi zničená Uršulínska ulica. Des a hrôza! V niektorých prípadoch to ale vyzerá, že dôjde ku zmenám a nehnuteľnosti dostanú opäť prívetivejšiu tvár.
Zničené a rozpadnuté budovy nie sú iba špecifikom Košíc, poznamenáva známy turistický sprievodca Milan Kolcun. „Nájdu sa v každom meste, takže to nie je špecialita iba Košíc. Samozrejme, kto by nebol rád, ak by sa opravili, no turisti sa nad tým nejako extra nepozastavujú,“ uviedol Kolcun.
[ad][/ad]Problémy s exekútormi
Smutný pohľad je na dom na rohu Moyzesovej a Alžbetinej ulice. Počas Majstrovstiev sveta v hokeji v roku 2011 ho zakryli plachtami, ktoré tam visia roztrhané doteraz. Budovu vlastní súkromná spoločnosť Alžbetina s. r. o. s majiteľmi z Košíc, Prahy a Talianska. Jediný košický majiteľ pred necelým rokom požiadal súd o konkurzné konanie voči svojej osobe. V minulosti nehnuteľnosť ponúkali na predaj, teraz to už nie je aktuálne. V roku 2016 Okresný súd Košice I potvrdil reštrukturalizačný plán spoločnosti. Podľa výpisu z katastra by sa spoločnosť mala zdržať nakladania s pozemkami a tie nepredať, nedarovať ani inak nepreviesť na tretiu osobu, nevložiť do majetku právnickej osoby ani nezriadiť záložné právo. Zároveň v roku 2015 a 2016 boli uvalené na daný objekt ťarchy exekútormi na zriadenie záložného práva.
Hľadajú generálneho dodávateľa
Bez života je budova bývalého daňového úradu na Garbiarskej ulici. Za 1,54 milióna eur ju po viacerých neúspešných ponukách odkúpila spoločnosť Atomia Invest. Predstavila víziu Skyone s bytmi či kancelárskymi a obchodnými priestormi. Robotníci pracovali v budove, odkiaľ odpratávali starý materiál, no búracie práce skončili ešte vlani vo februári. Odvtedy výraznejší ruch na stavbe nie je vidieť. V novembri 2017 došlo k zmene, o ktorú požiadal vlastník. Pôvodne tam malo byť 55 bytov, ich počet sa zníži na 42, taktiež namiesto troch budú iba dva apartmány.
„Projekt je rozbehnutý, momentálne sa hľadá generálny dodávateľ,“ uviedla pracovníčka, ktorá zodvihla telefón jediného kontaktu uvedeného na stránke spoločnosti. Firma na otázky, či termín kolaudácie v roku 2019 stihne, nereagovala.
[article slug=”vstup-do-ulicky-remesiel-hyzdi-zniceny-podchod”][/article]Postriekaná ulička
Pozitívnou vizitkou v centre mesta nie je ani Uršulínska ulica, ktorá čelí útokom zo strany milovníkov grafiti. Označené nie sú iba múry, ale aj okná bývalého obchodu. Najviac si to odniesla budova, v ktorej sídli komunita uršulínok, ale aj cirkevná stredná zdravotná škola svätej Alžbety so stredoškolským internátom. Vzdelávacia inštitúcia má zriadený neinvestičný fond, prostredníctvom ktorého sa snaží okrem iného získať aj peniaze na obnovu interiéru. Budova na druhej strane ulice má viac ako dvadsať majiteľov. Napriek tomu, že je ulička v dosahu mnohých bezpečnostných kamier, grafity na múroch vznikajú pravidelne.
Z kasární byty a kancelárie
Malinovského kasárne sú zatvorené už niekoľko rokov, vlastní ich súkromná spoločnosť NEPI Rockcastle. V súčasnosti hľadá vhodný koncept pre využitie tohto priestoru, projekt má v štádiu prípravy.
„Naším zámerom je vytvoriť v Košiciach ucelený stavebný komplex, prepojiť rezidentské byty a kancelárie s nakupovaním. Zatiaľ však žiadne konkrétne detaily nie sú známe, teda ani ukončenie prác na príprave projektu, ani realizáciu v danej lokalite,“ informoval Marcel Boroš, riaditeľ Auparku Košice. Spoločnosť NEPI totiž vlastní aj toto obchodné centrum, ktoré spolu s kasárňami získala v roku 2014 za 165 miliónov eur.
Obávať sa prípadného úrazu, napríklad na Poštovej ulici, kde je v susedstve budovy kasární chodník, sa ľudia podľa Boroša nemusia: „Vlastník zabezpečuje pravidelnú údržbu areálu a prislúchajúcich budov tak, aby nedochádzalo k ohrozeniu bezpečnosti okoloidúcich. V minulom roku prebehla dekontaminácia pôdy, kedy boli zo zeme odstránené škodlivé látky, a tiež výrub prerastajúcich krovín,“ dodal.
Opustené objekty v centre mesta
- Malinovského kasárne
- Dom na rohu Alžbetinej
- Budova bývalého daňového úradu
Na zničenú fasádu sa zákon nevzťahuje
Vlastník stavby je podľa stavebného zákona povinný udržiavať stavbu v dobrom stave. Čo to v praxi znamená?
Majiteľ budovy je zodpovedný za to, aby nevznikalo nebezpečenstvo požiarnych a hygienických poškodení, aby nedochádzalo k jej znehodnoteniu alebo ohrozeniu jej vzhľadu a aby sa čo najviac predĺžila jej užívateľnosť.
„Ak vlastník stavbu riadne neudržiava, môže mu stavebný úrad vo verejnom záujme nariadiť, aby sa v určenej lehote a za určených podmienok postaral o nápravu. Užívatelia bytov a nebytových priestorov sú povinní umožniť vykonanie nariadenej údržby stavby,“ informovala Linda Šnajdárová, hovorkyňa mesta. Doplnila, že stavebný úrad môže vlastníkovi nariadiť údržbu stavby len vo verejnom záujme: „Ak má stavba škaredú a starú fasádu, alebo je popísaná sprejmi, nie je to podľa zákona vec verejného záujmu, pokiaľ je riadne zabezpečená proti vniknutiu tretích osôb a priamo neohrozuje život a zdravie ľudí,“ dodala. Stavebný úrad si môže v prípade neudržiavaných stavieb predvolať vlastníka stavby a poučiť ho o jeho povinnostiach.
V prípade budovy na rohu ulíc Alžbetina a Moyzesova je vydané právoplatné stavebné povolenie na obnovu nehnuteľnosti. „Prečo stavebník so stavbou nezačal, stavebný úrad nemá vedomosť a nemá žiaľ ani iné možnosti ako ho ,donútiť‘ so stavbou začať,“ reagovala Šnajdárová.
Oveľa lepšia situácia je v prípade Malinovského kasární, kde bolo vydané rozhodnutie na odstránenie starých budov v areáli. „Vlastník rieši a odstraňuje rozsiahlu environmentálnu záťaž, čo je zdĺhavý proces. Celý pozemok je zamorený ropnými látkami,“ doplnila Šnajdárová.