Svadby podľa korony: Obrady sú bez bozku, prípitku a gratulácií
Rozžiarené oči, úsmevy na tvárach, slzy šťastia a všade plno lásky. Tak nejako si každá nevesta predstavuje svoj svadobný deň, na ktorom, samozrejme, nesmú chýbať rodina, kamaráti a príbuzní.
Väčšina mladých sa chystá na túto udalosť aspoň rok dopredu. Nie každý pár má totiž poruke niekoho podobného, ako bola filmová Mary, vynikajúcu svadobnú agentku, ktorá zabezpečila všetko potrebné.
Dnes, žiaľ, niektorým nevestám ostali iba slzy pre plač, iné sa však rozhodli ísť za svojím cieľom. Nuž a poniektorí ďalší potenciálni mladomanželia majú druhú šancu na zváženie, či sa vôbec hrnúť do manželstva…
Cirkevné sobáše obmedzil aj pôst
„V čase pôstu až do Veľkej noci sa ani v minulosti, ani teraz svadby nekonali. Ak by sa niekto chcel zosobášiť, podľa usmernenia platného v Košickej arcidiecéze je to možné s tým, že účasť je obmedzená na snúbencov a svedkov,“ hovorí Juraj Kamas, farár z Rímskokatolíckej farnosti sv. Gorazda v Košiciach. Konštatuje, že v ich farnosti si snúbenci preložili termín sobáša na neskôr, ale presný počet týchto prípadov neevidujú.
V pravoslávnej cirkvi sa sviatosť manželstva tiež počas veľkého pôstu pred Paschou nevykonáva, tak ako aj počas iných pôstov v roku. „Niektoré sobáše, ktoré sa mali konať po Pasche, sú zrušené,“ povedal pre KOŠICE:DNES predstavený katedrálneho chrámu a správca farnosti Vladimír Spišák. Presný počet odložených či preložených sobášov neuviedol.
Ani gréckokatolícka cirkev počas veľkopôstneho obdobia nesobáši. „Podľa mojich informácií väčšina snúbencov už sobáš preložila na obdobie po skončení pandémie, väčšinou na jesenné mesiace. Tí, ktorí sa budú chcieť zosobášiť v nasledujúcich mesiacoch, keď ešte budú v platnosti obmedzenia, musia rešpektovať všetky usmernenia hlavného hygienika, to znamená, že okrem sobášiaceho kňaza a snúbencov môžu byť na obrade prítomní ešte aj svedkovia. Všetci však musia dodržiavať hygienické nariadenia Úradu verejného zdravotníctva. Prijatie Eucharistie nie je nevyhnutnou súčasťou obradu sv. Tajomstva manželstva, takže ju môžu prijať aj v období po skončení obmedzení,“ vyjadril sa Martin Mráz, tajomník biskupa a hovorca Košickej eparchie.
Na Furči iba jeden obrad
Podobná situácia je však aj pri civilných sobášoch.
„V marci boli zrušené oba naplánované sobáše zo strany snúbencov, v jednom prípade išlo o pár, ktorý žil v Írsku, takže po návrate na Slovensko skončil na dva týždne v povinnej karanténe. Na apríl sme nemali naplánovaný žiaden sobáš. V máji jeden sobáš zrušili snúbenci, keďže mohli mať na obrade na základe súčasných nariadení prítomných iba svedkov,“ povedal starosta Mestskej časti Košice-Dargovských hrdinov Jozef Andrejčák.
Situácia sa tam trochu zmení v máji. „Budeme mať jeden sobáš. Nastávajúci manželia súhlasili so všetkými podmienkami. Sobášiť budeme s rúškami na tvárach, takže bude aj bez novomanželského bozku, prípitku či bez môjho osobného blahoželania. Na jún zatiaľ nemáme potvrdený žiaden sobáš,“ uviedol sobášiaci starosta.
Na západe najviac
Peter Berinšter, zástupca starostu Mestskej časti Košice-Západ, uviedol, že v marci sa v ich mestskej časti uskutočnilo deväť sobášov. Tri páry obrad zrušili. „Na mesiac apríl, máj a jún máme 21 naplánovaných sobášov, zrušených bolo päť. Obrady prebiehajú za prítomnosti dvoch svedkov bez hostí. Všetci musíme mať ochranné rúško. V obradnej sieni je šesť ľudí, sobášiaci poslanec, matrikár, snúbenci a svedkovia. Bohužiaľ, novomanželský bozk, prípitok aj osobné gratulácie sme museli zrušiť.“
V Starom Meste obrady zrušili
V mesiaci marec nebol ani jeden sobáš v Mestskej časti Košice-Staré Mesto, hoci ich bolo plánovaných sedem. „MČ Košice-Staré Mesto rešpektuje odporúčania krízového štábu, ktorý zakázal hromadné podujatia a nariadil obmedzenie sociálnych kontaktov. Až do odvolania sú sobáše zrušené. Ako to bude vyzerať v máji či v júni, zatiaľ nevieme predpokladať,“ uviedla hovorkyňa mestskej časti Renáta Némethová.
Svadbu zrušili kvôli povinnej karanténe
Košický foodbloger Dragan Stojakovič sa s partnerkou pripravovali na svoj veľký deň. Svadbu mali mať 24. apríla v Mestskej časti Košice-Západ
„Plánovali sme malú svadbu v kruhu najbližšej rodiny a kamarátov. Dokopy nás malo byť iba šestnásť. Svadobnú hostinu sme mali mať na prenajatej chate v Smolníku,“ hovorí Dragan. Hlavným dôvodom zrušenia obradu bolo, že viacerí rodinní príslušníci žijú a pracujú v Prahe. „Po príchode na Slovensko by museli ísť do karantény, a tým pádom by sa svadba nemohla uskutočniť.“
Náhradný termín si však budúci manželia ešte nezvolili. „Uvidíme, ako sa bude vyvíjať situácia a prispôsobíme sa.“ Rodina snúbencov situáciu plne chápe. „Koniec koncov, svadbu sme rušili práve kvôli rodine a kamarátom žijúcim v Prahe. Bez otca a svedkov sa predsa brať nemôžeme.“
Po svadobnom obrade mali naplánovanú aj svadobnú hostinu. „Našťastie sme toho nemuseli rušiť veľa, neprišli sme o žiadne peniaze za zálohy. Museli sme akurát zrušiť termín na úrade a taktiež rezerváciu chaty v Smolníku. Keby sme však chystali veľkú tradičnú svadbu, kde sa miestnosti na sobáš bookujú aj pol roka či rok dopredu, asi by sme pravdepodobne o nejaké peniaze prišli. V tomto sme teda mali celkom šťastie,“ skonštatoval na záver Dragan.
Vziať sa chcú, hostinu preložia
Košičanka Diana so svojím partnerom si svoj veľký deň naplánovali na 23. mája. Sobášiť sa mali v penzióne blízko pri Košiciach, kde mala potom nasledovať aj hostina. Tú sú ochotní oželieť, ale vziať by sa chceli.
Úrad nič neriešil
„Už pred dvoma týždňami som sa skontaktovala s matrikou Košice-Staré Mesto, keďže oni sa zatiaľ absolútne neozývali. Spýtala som sa ich, ako plánujú riešiť obrady v danej situácii. Úradníčka na matrike mi povedala, že všetky svadby plánované na apríl sú zakázané a nevedia, či sa vôbec v máji spustia. Vraj nás budú kontaktovať,“ hovorí Diana. „Za obrad sme zaplatili 290 eur… Dúfam, že nám peniaze vrátia, ak by sa svadba nekonala.“
Penzión si nechal zálohu
Na rozdiel od úradu, penzión už snúbencov kontaktoval e-mailom. „Zaslali nám nejaké náhradné termíny, kedy by sme u nich mohli urobiť svadobnú hostinu. Zaujímavé je, že prvý náhradný termín je plánovaný na august. Podľa mňa je to pri tejto situácii ešte priskoro. Ďalšie termíny boli v októbri či novembri,“ približuje situáciu Diana. Tieto termíny však nevyhovujú, keďže čaká bábätko a v auguste bude rodiť. „Hostinu musíme presunúť minimálne o rok, možno až o dva. Zálohu 500 eur nám však nevrátia, ostáva u nich v depozite a môžeme ju využiť neskôr.“
Fotografa aj kapelu zabezpečovala rodina a kamaráti a všetci pochopili situáciu. „Takže v tomto smere sme nič nestratili. Rodina s naším rozhodnutím tiež súhlasí. Považujú za racionálne, aby sme obrad urobili a hostinu preložili.“
[ad2][/ad2]