Svetové kultúry spoznávajú z gauča
Moderná éra internetu so sebou prináša zmeny vo všetkých spoločenských oblastiach. Výnimkou nie je ani cestovanie.
Mladí cestovatelia čoraz viac vyhľadávajú možnosti čo najlacnejšieho a najdostupnejšieho spoznávania krajín. Jednou z nich je aj Couchsurfing (CS), ktorý si našiel nadšencov aj v Košiciach.
Základ úspechu – dôveryhodnosť
Vladimír Imrich, 27-ročný Košičan, podľahol novodobému cestovateľskému fenoménu ešte v roku 2015, keď sa zaregistroval ako takzvaný kaučový surfer. Ako vysvetľuje, záujemca sa zaregistruje na webovej stránke, kde si vyplní svoj profil, a tak sa začínajú prvé skutočné dobrodružstvá.
„Je dôležité, aby človek bol dôveryhodným. Váš profil je v tomto kľúčový, surferi s nevyplneným profilom majú veľmi nízku šancu na získanie niekoho gauča,” vysvetľuje Vladimír s tým, že neodmysliteľnou súčasťou CS sú užívateľské recenzie o danom človeku.
Z jeho skúseností ľudia píšu recenzie skutočne úprimne, čo napomáha cestovateľskej komunite získať pravdivý obraz o surferoch a pohybovať sa po svete bezpečne.
„Samozrejme, v zahraničí sú stále prítomné isté riziká, ale čím dlhšie sa človek venuje CS, tým viac má skúseností a referencií od cudzích ľudí a môže si byť istejší. Nikto nie je ochotný riskovať a prejsť k niekomu nedôveryhodnému, čo v konečnom dôsledku môže ublížiť aj jeho vlastnej reputácii, ” vysvetľuje Vladimír.
Voľná posteľ zadarmo
Model ubytovania CS je v princípe jednoduchý. Hostiteľ ponúkne záujemcovi zo zahraničia voľnú posteľ, gauč či izbu na spanie. Podľa skúseného surfera nie sú v tomto ohľade žiadne špeciálne podmienky alebo poplatky, je to všetko zadarmo a založené na dohode a dôvere.
„Za ubytovanie peniaze neberieme, niekto môže požadovať splnenie istých podmienok, ja však nedávam žiadne. Hosťom ponúknem to, čo viem. Tí, čo to akceptujú, prídu, lebo chcú spoznávať krajinu a hlavne ľudí z danej kultúry,” hovorí Vladimír.
Výnimočne sa môžu vyskytnúť aj nepríjemnosti v podobe poškodeného domáceho zariadenia. Zatiaľ podobné komplikácie pri svojich zahraničných hosťoch nezažil. Košický „kaučsurfer” doposiaľ hostil viac než 30 ľudí z rôznych kútov sveta, napríklad z Mexika, Japonska, Nového Zélandu, Talianska, Holandska, Rakúska, Ruska i zo Spojených štátov.
„Netuším, čo by sa dialo v prípade nejakej škody, ale veľmi som sa tým zatiaľ nezaoberal. Výbava môjho bytu je pomaly staršia než ja sám,” hovorí Vlado s úsmevom a dodáva, že sa prípadného incidentu neobáva. Samotná platforma CS však podobné prípady zmluvne neošetruje.
[ad][/ad]Rád pomáha druhým
Vladimír naposledy privítal do svojho príbytku dvoch mladých nemeckých cestovateľov. Podľa Košičana si takto nielen cibrí preňho menej známy nemecký jazyk, ale môže naživo spoznávať zahraničné kultúry priamo zo svojej obývačky: „Chlapci mali so mnou trpezlivosť. Komunikačnú bariéru som si vytvoril iba ja sám tým, že som sa s nimi rozprával po nemecky, čo mi ide trošku horšie. Ale prináša to úžitok.”
Na CS si najviac cení to, že vie pomôcť cestovateľom v núdzi a obohatí tým aj seba.
„Aj v prípade týchto Nemcov príchod nebol dopredu plánovaný. Nemali kam ísť, tak som ich prichýlil. Pomôcť niekomu v núdzi má z môjho pohľadu hlbší význam. Je to aj dobrý pocit, keď tí ľudia môžu ísť inde, no vyberú si mňa, to ma stále veľmi poteší. Tým získavam priateľov po celom svete,” dodal Vladimír.
Košická zastávka na ceste do Izraela
Nemeckí turisti Johan a Bosse, ktorých Vlado prichýlil, majú 21 rokov a na svojej dlhej ceste do Tel Avivu sa zastavili v Košiciach. Mesto síce nepoznajú, na prvý dojem na nich zapôsobilo.
„Ľudia nám na našej ceste do Košíc povedali, že ide o krásne mesto, že sa tu oplatí zastaviť,” hovorí Johan.
Johan prezradil, že vďaka couchsurfingu a podobným možnostiam dostupného a lacného cestovania zažil veľa cestovateľských dobrodružstiev.
„Prešli sme už Indiu, Nepál, Miamar, Thaisko, Vietnam, ale taktiež mnohé krajiny Európy vrátane Slovenska,” opisuje Johan.
Síce mladí, no skúsení cestovatelia sa neznámych krajín neboja, napriek tomu sa snažia cestovať čo najbezpečnejšie.
„V rámci CS ľudia hodnotia ľudí, ktorých doteraz nepoznali. Myslím, že to všetci robia poctivo a úprimne, vďaka čomu získavame dosť pravdivý obraz o živote a ľuďoch v cudzine,” uvádza Bosse s tým, že z Košíc ďalej putujú smerom na Ukrajinu, odkiaľ chcú ísť ďalej do Izreala.
Couchsurfing, alebo surfovanie z gauča, je v súčasnosti najrozšírenejšia sociálna sieť na bezplatné ubytovanie. Má vyše dva milióny členov vo viac ako 230 krajinách. Ide o najnavštevovanejšiu službu tohto typu na internete s priemerom 30 miliónov zobrazených stránok za deň.
Členovia projektu si dojednávajú ubytovanie a stretnutie cez webové stránky projektu. Všetka komunikácia je kvôli bezpečnosti archivovaná. Systém umožňuje vytvoriť medzi členmi priateľstvo (musia potvrdiť obe strany). Pokiaľ sa jeden člen stretne alebo ubytuje u iného člena, vyplnia vzájomne o pobyte správu (pozitívnu, neutrálnu či negatívnu) a podrobnejšie informácie. Táto referencia je potom zobrazená v profile obidvoch členov.
zdroj: wiki