Syn zosnulého Jozefa: Nevyužívajte úmrtie môjho otca na politické hry a šírenie nenávisti
V stredu sme informovali o úmrtí Košičana Jozefa Liptáka, ktorý začiatkom týždňa zomrel s najväčšou pravdepodobnosťou na zdravotné následky po piatkovom páde na klzkom chodníku. Ten patrí pod správu mesta. Magistrát sa bráni tým, že miesto pravidelne posypovali.
Nehoda sa stala v piatok 10. januára medzi 9. a 10. hod. Chodník pri magistráte spravuje Bytový podnik mesta Košice a jeho zimnú údržbu zabezpečuje externý dodávateľ, upratovací servis Lux Košice.
Magistrát: Sypali pravidelne
Vo štvrtok bol v celom meste poľadovica. V menšej miere pretrvávala aj v piatok. Mesto tvrdí, že na spornom mieste bol preventívne vykonaný prvý posyp už v noci zo stredy na štvrtok.
„Miesto úrazu bolo vo štvrtok 9. januára posypané päťkrát a v piatok dvakrát. Pred tragédiou to bolo naposledy o 6.30 hod. ráno,“ uviedol hovorca mesta Vladimír Fabian.
Mesto vo svojom stanovisku uvádza, že externý dodávateľ realizoval počas poľadovice posyp komunikácií nepretržite po dobu takmer 48 hodín. „Na jednotlivé komunikácie v meste Košice bolo v tom čase aplikovaných celkovo 580 ton posypového materiálu a mechanizmy vykonávajúce zimnú údržbu najazdili 4400 km,“ dodáva Fabian.
Prečo bol teda spomínaný úsek zľadovatelý? „Hoci chodníky v Košiciach boli opakovane čistené, stávalo sa, že už do hodiny po ich úprave boli opäť zľadovatené,“ dodáva Fabian. Žiadne dôsledky voči nikomu vyvodzovať nebudú, keďže prípad je v štádiu vyšetrovania. Vedenie mesta vyjadrilo rodine pozostalého úprimnú sústrasť.
[article slug=”mesto-kosice-reaguje-na-tragicky-uraz-pred-magistratom”][/article] [ad][/ad]Viac ukáže videozáznam z kamery
Rodina Jozefa Liptáka v tejto veci podala trestné oznámenie na neznámeho páchateľa, čo potvrdila aj policajná hovorkyňa Lenka Ivanová. „Vzhľadom na citlivosť tohto prípadu bližšie informácie poskytovať nebudeme,“ dodala Ivanová.
Do prípadu môže vniesť viac svetla videozáznam z rotačnej kamery, ktorá je umiestnená na budove magistrátu. Video sa už nachádza v rukách polície a môže potvrdiť aj časy posypovania parkoviska. Záznam videl aj syn zosnulého Matej, ktorý jeho obsah, kvôli prebiehajúcemu vyšetrovaniu, nechcel špecifikovať. Vyšetrovanie zatiaľ stojí na výpovedi svedka, ktorý videl, ako sa Jozef pošmykol na chodníku a potom mu privolal záchranku. Taktiež uviedol, že okolo spadnutého muža prešlo niekoľko ľudí bez poskytnutia pomoci.
[article slug=”zomrel-po-pade-na-klzkom-chodniku”][/article]Jozef Lipták lekárom povedal, keď bol ešte pri vedomí, že sa šmykol na ľade. Je to aj v lekárskej správe. „My, ako rodina, nechceme vynášať nijaké súdy. Nehneváme sa na mesto, aj trestné oznámenie sme podali na neznámeho páchateľa, len aby sa zaistili dôkazy,“ uviedol syn Matej.
Mesto Košice na svojej sociálnej sieti vydalo stanovisko k danej tragédií. Jediný status, ktorý však syn akceptuje, je od viceprimátorky Lucie Gurbáľovej, s ktorou rodina intenzívne komunikuje.
„Úprimne vyjadrila ľútosť nad tým, čo sa stalo, ešte skôr, ako sme sa stretli. My od mesta nič nechceme, len nech sa spamätá a uvedomí si, že tu žije vyše 200-tisíc ľudí a za dane by sme mohli mať aspoň odpratané chodníky,“ uvádza rozhorčený Matej a na margo rôznych komentárov na sociálnej sieti dodal: “Bol by som rád, keby smrť môjho otca nevyužívali ľudia, ktorí bojujú proti terajšiemu vedeniu, poprípade si na tom robili svoju politickú kampaň a šírili medzi ľuďmi nenávisť.“
Rodina Jozef Liptáka dala súhlas na darovanie jeho orgánov. Ešte večer, v deň úmrtia, mu vyoperovali obličky, ktoré následne zachránili dva ľudské životy. Od hovorkyne UNLP sme sa chceli dozvedieť podrobnosti…
„Darcovstvo je hrdinským činom, ktorý zachraňuje životy, preto si darcov ako aj ich rodinných príslušníkov veľmi vážime. Viac informácii k tomuto prípadu ale poskytnúť nemôžeme,“ uviedla hovorkyňa UNLP Ivana Vaněková.
„Osobne by som sám chcel vedieť, komu pomohli, ale rešpektujem rozhodnutie matky, ktorá o túto informáciu nemá záujem, preto to neriešime ďalej,“ povedal Matej Lipták. Jeho otec počas života daroval takmer 80-krát krv, s niektorými prijímateľmi sa dokonca osobne poznal. „Darovaním plazmy a krvných doštičiek tak zachránil život viacero onkologickým pacientom,“ dodal Matej.
Ako postupovať pri odškodnení?
Zlomeniny rúk a nôh, podvrtnutia členkov, odreniny či natiahnutie kĺbov – to sú najčastejšie prípady, ktoré nahlasujú klienti v zime po pádoch na zľadovatených chodníkoch. Ako postupovať pri ich vybavení?
Poľadovica na cestách a chodníkoch v poslednom týždni potrápila najmä zamestnancov na urgentných príjmoch. „Počas štvrtka v tejto súvislosti vyšetrili 239 ľudí, z toho 22 pacientov ostalo hospitalizovaných v nemocnici, “ uviedla hovorkyňa UNLP Ivana Vaněková.
Ak dôjde k úrazu na zľadovatenom či neupravenom chodníku s následkom úrazu a poškodený má uzatvorené úrazové poistenie, škodu si môže uplatniť z tohto poistenia. Ak však poškodený úrazové poistenie nemá, môže požadovať náhradu škody od subjektu zodpovedného za stav komunikácie.
„Zároveň je možné nárokovať náhradu vzniknutej škody od príslušnej obce alebo mesta, ktoré za údržbu chodníka zodpovedá a podľa cestného zákona musí udržiavať chodníky v stave schodnosti,“ uviedla hovorkyňa poisťovne Uniqa Beáta Lipšicová. Existujú situácie, keď nie je možné odpratať chodník z objektívnych dôvodov. „Ak však v noci nasneží a doobeda sa niekto zraní, nejde o zanedbanie údržby a v takom prípade by škoda mohla byť hradená z poistenia zodpovednosti obce,“ dodáva Lipšicová.
Mesto má uzatvorené poistenie zodpovednosti za škodu so spoločnosťou Kooperativa. Magistrát doteraz eviduje dve oficiálne žiadosti o odškodnenie v súvislosti s minulotýždňovou poľadovicou. V jednom prípade ide o úraz, v druhom o odškodné za poškodenie bicykla. Po medializácii prípadu však očakávajú ďalších. Minulý rok magistrát registroval šesť prípadov, ktorým uhradili spolu 180 eur.
[ad2][/ad2]