Trnka bude vysvetľovať financie na kampaň. Hovorí o úsporách, v majetkových priznaniach žiadne nemá
Občianske združenie Objektívne informovaná spoločnosť (OIS) vydala dve tlačové správy, v ktorých poukazuje na transparentné účty predsedov samosprávnych krajov počas volebnej kampane v roku 2017. Košického župana Rastislava Trnku na základe svojich zistení podozrievajú, že svoje aktivity na získavanie voličov financoval nezákonne.
Trnka, ktorý kandidoval ako nezávislý s podporou pravicových strán, v novembri 2017 vo voľbách predsedu Košického samosprávneho kraja (KSK) tesne porazil bývalého primátora Košíc Richarda Rašiho zo Smeru. Podľa verejne dostupného výpisu si Trnka sám vložil na transparentný účet, cez ktorý musel financovať svoju kampaň, 65-tisíc eur. Ďalších takmer 20-tisíc mu poskytlo celkovo deväť podporovateľov.
OIS upozornila, že Trnkova firma PM 4U mala od svojho vzniku v roku 2012 nulové tržby. Výnimkou je rok 2017, teda obdobie predvolebnej kampane. Vtedy dosiahla zisk viac ako 42-tisíc eur.
[ad][/ad]OIS: Fiktívne služby
Keď sa stal Trnka županom, v januári 2018 spoločnosť prepísal na manželku a tržby klesli opäť na nulu. OIS tvrdí, že za jednoročnými výnosmi firmy stojí spolupráca s dvomi známymi košickými firmami. Podľa združenia si u PM 4U objednali fiktívne služby z oblasti poradenstva a tieto financie mali byť použité na financovanie Trnkovej kampane.
OIS však k tomu nedoložila žiadne dokumenty, ktoré by transakcie potvrdzovali. „Nakoľko ide o citlivú tému, musím chrániť zdroj,“ uviedla predsedníčka OIS Diana Migaľová Baschierová.
Združenie minulý týždeň podalo na košickú prokuratúru v tejto veci trestné oznámenie pre podozrenie zo spáchania trestných činov skrátenia dane a poistného, legalizácie príjmu z trestnej činnosti, prijímanie úplatku, podplácania alebo nepriamej korupcie. Obe firmy akýkoľvek zmluvný vzťah s firmou predsedu KSK odmietli.
Kauza kompa
Podľa župného úradu sú informácie Migaľovej Baschierovej založené na klamstvách a nezmysloch. „Podanie považujeme za účelové naháňanie voličov strany SMER pred parlamentnými voľbami. Firma PM 4U, v ktorej bol Rastislav Trnka konateľom, nebola so spoločnosťami nikdy v obchodnom styku alebo zmluvnom vzťahu, a preto ani nemohlo dôjsť k žiadnemu predmetu plnenia alebo finančnému vyrovnaniu zo strany PM 4U. Preto neexistujú ani žiadne zmluvy alebo faktúry medzi týmito spoločnosťami,“ uviedla hovorkyňa predsedu KSK Anna Terezková.
Župan tiež reagoval, že pre tvrdenia OIS podáva trestné oznámenie. Poukázal tiež na pôsobenie Migaľovej Baschierovej vo Vodohospodárskej výstavbe, kde ako hovorkyňa obhajovala predraženú zmluvu na prevádzku kompy cez Dunaj, pre ktorú prišiel o funkciu šéfa tohto štátneho podniku Ladislav Lazár (Smer). Po zmene vlády v roku 2016 v podniku nastúpili nominanti Mosta-Hídu, pozíciu Migaľovej Baschierovej zrušili, ktorá za to svojho zamestnávateľa zažalovala.
„Pani Migaľová, ktorá v minulosti musela kryť tak vážne plytvanie verejnými prostriedkami nominantmi strany SMER, skúša teraz takúto diskreditačnú kampaň, založenú na nezmysloch. Všetky jej údajné ´fakty´ sú nepodložené konšpirácie a klamstvá, keďže medzi týmito firmami k žiadnej fakturácii nikdy nedošlo. Pravdepodobne je to aj dôvod, prečo o tomto spojení neuviedla žiadny dôkaz,“ uviedol Trnka.
[ad2][/ad2]Trnka: Preverila to banka
Odmieta však spresniť, akým spôsobom a na základe akých zákaziek PM 4U v roku 2017 dosiahla zisk. Aký je teda pôvod peňazí, ktoré si vložil na transparentný účet. Trnka uvádza dva zdroje. „Išlo o vlastné úspory a financie z predošlého podnikania, ktoré pri vkladoch na transparentný účet banka kontrolovala podľa zákona o ochrane pred legalizáciou príjmov z trestnej činnosti,“ odpovedal denníku KOŠICE:DNES.
Trnka bol v rokoch 2013 až 2017 župným poslancom, a preto ako verejný funkcionár podával oznámenia o svojich majetkových pomeroch. Za rok 2017 a 2018 už podal majetkové priznanie ako župan. V žiadnom z týchto oznámení neuvádza, že vlastní úspory v hodnote viac ako 35-násobku minimálnej mzdy, čo je dnes vyše 15-tisíc eur. Na druhej strane za rok 2016 priznal záväzky v podobe hypotekárneho úveru.
Tieto okolnosti župan vysvetľuje nejasne. „V čase vypĺňania a podávania majetkového priznania som vychádzal z relevantných údajov k predmetnému obdobiu, za ktoré sa oznámenie podávalo,“ odpísala Trnkova hovorkyňa.
Koho peniaze?
„Ak majetkové priznania neukazujú žiadne podstatné úspory, šlo o peniaze blízkych osôb alebo koho teda? Ak bolo financovanie kampane čisté, nemôže byť predsa ťažké ho vierohodne vysvetliť,“ myslí si naopak riaditeľ mimovládnej organizácie Transparency International Slovensko Gabriel Šípoš.
Podľa neho by mal Trnka bez ohľadu na autora trestného oznámenia podrobnejšie vysvetliť aj to, z akého podnikania, teda ktorých firiem, investícií či zákaziek, získal ním deklarovanú ďalšiu časť prostriedkov na kampaň.
Združenie proti Trnkovi tu už bolo, jeho šéf je dnes asistentom poslanca Smeru
Objektívne informovaná spoločnosť (OIS) nie je prvým občianskym združením, ktoré vyčíta R. Trnkovi netransparentnosť a podáva na neho podnety.
Krátko po župných voľbách vznikla Nezávislá občianska iniciatíva Košíc a Košického kraja. Združenie so sídlom v Košiciach používalo skratku NOI KE KR.
V priebehu roka 2018 poslalo Úradu Košického samosprávneho kraja (KSK) viacero infožiadostí. Pýtalo sa na viaceré obstarávania župy či na platy vedúcich odborov úradu.
V iných podnetoch hlavnému kontrolórovi župy aj médiám tvrdilo, že viacero zmlúv podpísaných županom je nehospodárnych. Po otázkach združenia Trnka napríklad zrušil zmluvu s advokátkou na 80-tisíc eur.
Štatutára tajili
NOI KE KR upozornilo aj na to, že Trnka zrušil v smernici o verejnom obstarávaní povinnosť zverejňovať na webe výzvy na predkladanie ponúk aj pri menších zákazkách. Župa sa po kritike k tomuto pravidlu vrátila.
Denník KOŠICE:DNES vtedy opakovane neúspešne žiadal združenie, ktoré malo zverejnený len e-mailový kontakt, o informáciu, kto je jeho zakladateľom a štatutárom.
Po takmer roku zistil, že NOI KE KR dostalo pri svojom vzniku dotáciu 300 eur od zastupujúceho košického primátora Martina Petruška (Smer). Ako žiadateľ o príspevok bol uvedený predseda združenia Košičan Matúš Lukáč.
Robí pre Mitterpáka
Lukáč je dnes za mesačnú odmenu 2 736 eur asistentom parlamentného poslanca Mareka Mitteráka zo Smeru. Košický krajský tajomník Smeru nastúpil do Národnej rady tento rok v septembri ako náhradník po odchode Miroslava Čiža (Smer) do europarlamentu.
Trnka od začiatku videl za občianskym združením ľudí blízkych Smeru a v jeho činnosti „politickú antikampaň“.
(ROK)
[ad3][/ad3]