07.06.17

Trnka: Neplaťte parkovné ani pokuty!

Foto: Veronika Janušková

Platené parkovanie je stále jednou z najhorúcejších košických tém. Nezávislý poslanec Košického samosprávneho kraja (KSK), miestnej časti Staré Mesto a kandidát na predsedu KSK Rastislav Trnka včera na brífingu vyzval Košičanov, aby za parkovanie vôbec neplatili!

Podľa jeho vyhlásenia je totiž zmluva medzi mestom Košice a parkovacou spoločnosťou EEI, na základe ktorej firma prevádzkuje v meste platené parkovanie, neplatná od jej začiatku.

Novú nepodpísali

„Zmluvu podpísal štatutár mesta, teda primátor Richard Raši, s firmou EEI v júli 2012. Bola však v rozpore s cestným zákonom platným v tom čase, podľa ktorého výnos z parkovného mohol byť len príjmom obce. Preto nemohla nadobudnú právoplatnosť,“ tvrdí R. Trnka. 

Cestný zákon novelizoval parlament v jeseni 2013 v tom zmysle, že obec môže delegovať prevádzkovanie plateného parkovania na právnickú osobu, teda firmu. Všeobecne záväzné nariadenie mesta Košice, ktoré upravovalo platené parkovanie na vymedzenom území mesta, nadobudlo právoplatnosť vo februári 2014. 

„Nová zmluva medzi mestom a EEI však uzatvorená nebola a tá z roku 2012 je neplatná. Preto neexistuje právny titul, na základe ktorého by mal ktokoľvek platiť za parkovanie v Košiciach,“ hovorí Trnka.

Päť rokov neplatí  

Trnka podľa vlastných slov zámerne neplatí za parkovanie v Košiciach celých päť rokov. Dostal za to aj papuču a pokuty, voči ktorým sa odvolal. Jeho cieľom je dostať prípad pred súd, ktorý mu „s pravdepodobnosťou hraničiacou s istotou“ dá za pravdu. 

„Komunikoval som tento problém s viacerými renomovanými právnikmi, ktorí však z pochopiteľných dôvodov nechcú byť menovaní. Ich právny názor je taký, že zmluva medzi mestom a EEI je od začiatku neplatná. Preto vyzývam každého vodiča parkujúceho v Košiciach, aby si zvolil jednu z dvoch možností. Prvou je neplatiť parkovné a v žiadnom prípade neplatiť pokuty za to mestskej ani štátnej polícii. Druhou je odkladať bločky za parkovanie a v prípade, že platil cez mobil, ukladať potvrdenia o uhradení parkovného vo svojom mobilnom telefóne, lebo v blízkej budúcnosti si ich budú môcť vymáhať súdnou cestou od mesta alebo EEI,“ tvrdí regionálny politik. 

Rozhodnú súdy

Ako nám povedal jeden z lídrov občianskych iniciatív dlhodobo bojujúcich proti súčasnému systému plateného parkovania v Košiciach Ladislav Lörinc, aj skupina aktivistov sa problémom platnosti zmluvy zaoberala. „Napriek terajšiemu stavu stále pracujeme na jeho zvrátení. Oslovili sme viacerých právnikov. Ich právny názor bol, že zmluva medzi mestom a EEI je neplatná. Rozhodnúť o tom však budú musieť súdy,“ povedal nám L. Lörinc.


EEI prenajali parkoviská Starého Mesta 

Mestská časť Košice–Staré Mesto postavila a má v správe 153 parkovacích miest na troch uliciach. Mesto ich však prenajalo firme EEI. Vedenie mestskej časti sa s týmto stavom nechce uspokojiť.

Za parkovanie na nich platia vodiči spoločnosti EEI. Nie sú tam výnimkou ani papuče a pokuty za parkovacie priestupky.

„Tieto parkovacie miesta sme postavili z vlastných prostriedkov pre to, aby slúžili obyvateľom bytov na spomínaných uliciach a nie na to, aby na nich zarábala súkromná firma. To by sme podľa zákona ani nemohli,“ tvrdí starosta Starého Mesta Ľubomír Grega. 

Starosta Ľubomír Grega tvrdí, že riešenie stojí na magistráte.
Starosta Ľubomír Grega tvrdí, že riešenie stojí na magistráte.

Na majetkovo-právny problém mestská časť upozornila mesto a v marci dokonca prebehlo stretnutie vedenia Starého Mesta a zástupcov odborných útvarov z magistrátu. Zatiaľ sa však nevyriešil.

Vedenie Starého Mesta navrhlo ako riešenie zámenu spomínaných parkovacích miest za adekvátny počet iných – na kruhovom parkovisku pred sobášnou sieňou a zároveň podiel časti vybraného parkovného, ktorý by hneď použili na rekultiváciu zelene pri parkoviskách. Podľa slov Ľ. Gregu však na list, ktorý zaslali ešte 18. mája, odpoveď z magistrátu ešte nedostali. 

Mestská hovorkyňa Linda Šnajdárová tvrdí, že zložitý problém na magistráte riešia. „Mesto Košice dalo návrh mestskej časti Košice–Staré Mesto a starosta Grega prisľúbil, že ho predloží poslancom miestneho zastupiteľstva,“ povedala nám.


Magistrát varuje: Dodržiavajte pravidlá

V stanovisku, ktoré nám poskytla hovorkyňa Linda Šnajdárová, mesto žiada obyvateľov, aby sa neriadili osobným názorom Rastislava Trnku, ale odborným stanoviskom právnikov magistrátu.

Podľa nich prokuratúra už viackrát preskúmala postup pri zavádzaní parkovacieho systému spoločnosti EEI. Súčasná regulácia parkovania v platených zónach vyplýva z platného všeobecne záväzného nariadenia (VZN), ktoré prokuratúra tiež preskúmala. 

„Neplatenie parkovného možno docieliť len zmenou VZN, v žiadnom prípade nie poukázaním na zmluvný vzťah medzi mestom a prevádzkovateľom parkovacích miest. Nazdávame sa, že v prípade zrušenia regulácie dôjde k úplnému zahlteniu historického centra mesta a jeho okolia automobilmi, čo v konečnom dôsledku znemožní parkovanie bežným rezidentom,“ tvrdí L. Šnajdárová.

„Sme presvedčení o legislatívnej správnosti nášho zmluvného vzťahu s mestom. EEI sa riadi platným VZN, ktoré bolo viackrát skúmané prokuratúrou. Jej posledné stanovisko nepoukázalo na žiadne pochybenia, čiže je platné a vodiči sú povinní ho dodržiavať,“ hovorí sa v stanovisku parkovacej spoločnosti.

Foto: Veronika Janušková

Čítajte viac: eei parkovanie

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím