Úradu KVP padol server bez zálohy. Alfonz Halenár je na dovolenke
Presne jedenásť dní majú ešte končiaci starostovia v Košiciach na to, aby odovzdali funkciu svojim nástupcom. Toto povolebné medziobdobie sprevádzajú v košickej mestskej časti KVP problémy.
V úrade po jednom funkčnom období končí Alfonz Halenár (nezávislý), ktorý úž nekandidoval. Starostovské voľby na tomto 25-tisícovom sídlisku vyhral Ladislav Lörinc (KDH, NOVA, OĽaNO, Progresívne Slovensko, SaS, Sme rodina, Spolu).
Lörinc v utorok večer na sociálnej sieti napísal, že sa s Halenárom neúspešne skúšal spojiť, aby si dohodli termín ustanovujúceho zasadnutia zastupiteľstva, na ktorom zloží sľub a stane sa de iure starostom. „Nekomunikuje so mnou. Neodpisuje a slávnostné zastupiteľstvo dal bez akejkoľvek dohody na posledný možný zákonný termín 10. decembra,“ tvrdí Lörinc. Dodal, že neskorý termín by mu neprekážal, ak by v mestskej časti nebolo potrebné akútne riešiť dva vážne problémy.
[ad][/ad]Vírus od administrátora
Opisuje, že miestnemu úradu „spadol“ server, ktorý nebol zálohovaný a mestská časť tak prišla o dáta finančného charakteru. Stať sa tak malo v dôsledku infikovania počítačovým vírusom, ktorý manuálne zaviedol používateľ s administratívnymi právami.
Podľa Lörinca preto teraz zamestnanci ekonomického oddelenia namiesto prípravy budúcoročného rozpočtu mestskej časti prehľadávajú staré dokumenty a snažia sa „vyskladať stratené údaje z papiera“. Budúci starosta tiež tvrdí, že dostáva sťažnosti od obyvateľov na šmykľavé chodníky a cesty vo vnútri sídliska, ktorých zimnú údržbu si cez externých dodávateľov zabezpečuje mestská časť. Lörinc tiež spomína, že mal telefonát z firmy KOSIT, ktorá pre neposypané cesty v kopcoch medzi blokmi nevedela na niektorých miestach odviesť komunálny odpad. Dodáva, že aj keď ešte nie je starostom, s poslancami už riešil zloženie poslaneckých klubov a komisií zastupiteľstva, preto podľa neho vedia po nástupe do funkcií začať pracovať od prvého momentu.
Dovolenkuje aj prednosta
Halenár včera mobil nedvíhal, denník KOŠICE:DNES ho nenašiel ani doma. Podľa informácií z miestneho úradu príde do práce v pondelok. Včera mal dovolenku aj prednosta miestneho úradu Maroš Handzo. KVP nemá zástupcu starostu. Zastupujúca vedúca právneho oddelenia Katarína Frimerová povedala, že o problémoch so serverom budú informovať dnes.
Ich existenciu potvrdzuje aj to, že zamestnancom úradu nefungujú emailové adresy. Podľa súhrnnej správy o zákazkách zaplatilo KVP v roku 2015 za „inováciu serverovej infraštruktúry“ takmer osemtisíc eur.
Keď Halenár nastupoval v roku 2014 do funkcie, jeho predchodkyňa Iveta Kijevská tiež zvolala slávnostné zastupiteľstvo na posledný deň zákonnej lehoty. Halenárovi to vtedy nevyhovovalo. „Vnímam to ako záťaž, keďže v ten istý deň dopoludnia máme obaja rokovanie zastupiteľstva Košického samosprávneho kraja. Pani starostka nebola ochotná zmeniť dátum na iný,“ povedal vtedy denníku KOŠICE:DNES. Kijevská s ním ale o odovzdaní úradu vopred komunikovala.
Usmernenie ministerstva
Ministerstvo vnútra šesť dní po tohtoročných komunálnych voľbách vydalo pre mestá a obce metodické usmernenie, ako zabezpečiť prípravu a priebeh ustanovujúceho zastupiteľstva.
Rezort tvrdí, že jeho zámerom bolo poskytnúť návod na to, aby prvé zasadnutie poslancov prebehlo dôstojne. Podľa usmernenia prípravu slávnostného zastupiteľstva zabezpečí starosta zvolený v predchádzajúcom volebnom období.
„Doterajší starosta venuje osobitnú pozornosť príprave ustanovujúceho zasadnutia, pričom úzko spolupracuje s novozvoleným starostom,“ píše sa v dokumente.
Formuláciu o „úzkej spolupráci“ končiaceho a nového primátora obsahuje aj Rokovací poriadok Mestského zastupiteľstva v Košiciach.
Odovzdávajú sa dokumenty, ale aj pečiatky, kľúče či insígnie
Starosta KVP Alfonz Halenár nie je v Košiciach zďaleka jediný, ktorý sa s odovzdaním moci neponáhľa.
Prvé povolebné zastupiteľstvo v poslednom možnom termíne zvolá aj zastupujúci primátor Košíc Martin Petruško. S novým primátorom Jaroslavom Polačekom sa ale už stretol a rokovali spolu o jeho priebehu. „Je to v medziach zákona a je to rovnaký deň ako ktorýkoľvek iný z tých tridsať dní,“ odpovedá Marián Gaj, dosluhujúci starosta mestskej časti Sever, kde jeho nástupca zloží sľub tiež až 10. decembra.
Rovnako ako na Sídlisku Ťahanovce. Jeho doterajší starosta Cyril Betuš vraví, že termín je výsledkom „vzájomnej dohody“ s novozvoleným starostom Milošom Ihnátom.
Denníku KOŠICE:DNES Betuš poskytol aj pripravený záznam o odovzdaní a prevzatí agendy starostu. Z neho vyplýva, že novému starostovi odovzdá všetky pečiatky, spisy, ale aj erb mestskej časti, vlajku či pozlátenú reťaz, ktorá predstavuje insígnie starostu.
Vymenia si aj kľúče od kancelárie, všetkých vchodových dverí do miestneho úradu, garáže a ďalších priestorov. Okrem inventárneho zoznamu kancelárie starostu poskytne Betuš Ihnátovi aj dokument o čerpaní rozpočtu mestskej časti, prehľad o stavoch na účtoch obce a prehľad o stave majetku mestskej časti ku dňu odovzdania funkcie.
Expert na samosprávu: Nielen neslušné, ale aj neprofesionálne
O tom, ako by si po voľbách mali starostovia odovzdávať moc, sme sa rozprávali s expertom na samosprávu a hovorcom Združenia miest a obcí Slovenska Michalom Kaliňákom.
Naozaj potrebujú končiaci starostovia na odovzdanie úradu až 30 dní?
Veľkosť agendy štatutárneho predstaviteľa samosprávy je pomerne široká, hlavne ak odovzdáva svoj mandát po viacerých volebných obdobiach.
Ak ale vládnu do poslednej chvíle, nevyvoláva to rôzne podozrenia, že čo ešte chcú stihnúť?
V každom prípade platí, že za všetky rozhodnutia, ktoré prijímal v čase výkonu mandátu, bez ohľadu na to, čo to bolo pred voľbami, alebo v čase do ustanovujúceho rokovania zastupiteľstva, nesie starosta zodpovednosť, a preto takéto podozrenia sú možno len snahou spochybniť výkon mandátu v posledných dňoch jeho práce.
Má odchádzajúci starosta povinnosť spolupracovať s novým starostom na odovzdaní celej agendy úradu?
Nie je to len prejav politickej kultúry, ale aj nutnosť spracovať spoločne preberací protokol a vysvetliť dôležité postoje, termíny a úlohy, ktoré prichádzajú na novonastupujúceho starostu hneď po ustanovujúcom zastupiteľstve.
Doterajší starosta KVP je na dovolenke a zatiaľ nekomunikuje so svojím nástupcom, podľa ktorého je v mestskej časti niekoľko problémov, ktoré treba okamžite riešiť…
Treba si uvedomiť, že prácu vo vzťahu do vnútra úradu zabezpečuje jeho prednosta, prípadne mnohé úlohy zostali v rámci náplni práce na zamestnancoch. Táto situácia je teda aj o činnosti úradníkov. V každom prípade by odchádzajúci starosta mal dbať na dôstojný priebeh ustanovujúceho zastupiteľstva, ktorému by mala predchádzať konzultácia s novozvoleným starostom. Nie je to len slušné, ale aj profesionálne.
(ROK, FER)
[ad3][/ad3]