Urbanova veža a Jakabov palác, pýcha i hanba nášho mesta
Vzácne pamiatky si turisti aj Košičania môžu pozrieť iba zvonku. Urbanova veža, ktorá tvorí spolu s Dómom sv. Alžbety a Kaplnkou sv. Michala národnú kultúrnu pamiatku, je zatvorená tri roky, jedna z najkrajších stavieb v meste, Jakabov palác, je verejnosti neprístupný už neuveriteľných 17 rokov.
Chýbajúce peniaze na opravu Urbanovej veže sú dôvodom jej aktuálneho stavu, keď potrebuje nutne rekonštruovať exteriér aj interiér. Jakabov palác je predmetom sporov, trvajúcich od roku 1989.
Odstavená veža
Urbanova veža je nebezpečná pre ľudí, ktorí okolo nej prechádzajú, najmä pri veternom počasí. Škridle z veže sa uvoľnili pred dvoma týždňami, ešte horšie to bolo v apríli, keď časť námestia pred ňou ohradili páskou, aby nedošlo k nešťastiu. Veža patrí rímskokatolíckej cirkvi, ktorá sa najprv rozhodla pre rekonštrukciu kaplnky svätého Michala a nedávno dokončila opravu Dómu svätej Alžbety.
[ad][/ad]V rokoch 2014 až 2015 bol na Urbanovej veži realizovaný architektonicko-historický i reštaurátorský pamiatkový výskum. Práve preto budovu zatvorili, čo trvá až dodnes. Podarilo sa vtedy identifikovať viacero stavebno-historických etáp vo vývoji veže. Jediné, čo sa za posledné roky na pamiatke opravilo, bol portál nad jej vchodom. Na to prispela komerčná banka sumou 30-tisíc eur. Tabuľa je z červeného mramoru, je na nej erb Košíc a ukončuje ju tympanón s božím okom.
Prvá etapa za milión eur
Zdá sa, že momentálne svitá na lepšie časy. Nezisková organizácia Perly gotickej cesty sa snaží získať financie na opravu.
„Každú chvíľu by sme sa mali dozvedieť, či sa nám podarilo uspieť s projektom, na ktorom spolupracujeme s ukrajinskými partnermi. „Ešte nemáme informácie, ale je to otázka niekoľkých dní,“ informovala projektová manažérka organizácie Mária Bartková. V prípade, že peniaze spoločnosť nezíska, začne opravu z vlastných zdrojov.
V prvej etape by mal byť opravený exteriér, suma sa odhaduje na jeden milión eur. V tejto sume je aj príprava projektu obnovy interiéru.
Bar aj figuríny
Od roku 1977 bola v Urbanovej veži nainštalovaná expozícia umeleckého kovolejárstva Východoslovenského múzea. V rámci reštitúcie sa vrátila v roku 1994 cirkvi, ktorá budovu prenajímala. Najskôr bol v nej zriadený bar a od roku 2004 bola sídlom Múzea voskových figurín slávnych osobností dejín mesta. Od roku 2012 do 2014 sa do veže vrátilo Východoslovenské múzeum, ktoré sa dohodlo s vtedajším nájomníkom Alfonzom Lukačinom. Na 5. poschodí bola expozícia kovolejárstva. Nájomca Lukačin odtiaľ odišiel po vypršaní zmluvy v roku 2015.
[ad2][/ad2]Bitka na súdoch
V prípade Jakabovho paláca ide o dlhodobý spor medzi Mestom Košice a údajnými dedičmi. Po roku 1989 si na palác uplatňovala nárok Katarína Póšová, dcéra známeho košického architekta Huga Bárkányiho, ktorému budovu predal staviteľ a jej pôvodný majiteľ Peter Jakab. V inom konaní K. Póšová dosiahla, že zmluva, ktorou rodičia počas druhej svetovej vojny palác zamenili za inú nehnuteľnosť, je neplatná. Notár ju potom osvedčil ako dedičku. Kataster ako majiteľku zapísal Ruženu Milderovú, ktorá palác v roku 2001 kúpila od K. Póšovej za 16 miliónov korún. Odvtedy bola pamiatka zatvorená, mesto ju získalo na základe rozhodnutia súdu až v roku 2010. O rok neskôr došlo k ďalšiemu sporu – žalobu podali dedičia pôvodného vlastníka. Súdny spor o určenie vlastníckeho práva ešte nie je právoplatne skončený.
„Súd prvej inštancie žalobu zamietol. Žalobcovia sa voči tomuto rozhodnutiu súdu odvolali. Vec je v štádiu odvolacieho konania, o odvolaní žalobcov má rozhodnúť Krajský súd. Doteraz mestu toto rozhodnutie nebolo doručené,“ reagoval Jozef Marko z komunikačného oddelenia radnice.
Pripravovali opravu
Mesto po rozhodnutí v roku 2010 plánovalo rekonštrukciu paláca, vypracovaný bol aj projekt, jeho opravy sa odhadovali na 350-tisíc eur. Po skončení sporu začalo dlho nevyužívanú budovu obnovovať. Bytový podnik stihol urobiť len novú kotolňu a kúrenie. Podľa odborníka je objekt po stavebno-technickej stránke vrátane statiky vo vyhovujúcom stave.
Bytový podnik Jakabov palác udržiava, aby nedošlo k jeho vážnejšiemu poškodeniu. Do údržby investuje ročne približne 10-tisíc eur. Zámerom mesta bolo v budove zriadiť Sieň slávnych Košičanov.
Privítali by ste otvorenie Jakabovho paláca a Urbanovej veže?
V prípade Urbanovej veže sa ľudia ani nepýtajú, prečo je zatvorená, pretože je blízko katedrály, ktorá je dominantná. No v prípade Jakabovho paláca by radi videli interiér, určite aj Košičania. V minulosti tam bola aj kaviareň.
Bolo by lepšie, ak by tieto historické budovy boli otvorené pre verejnosť . V prípade Urbanovej veže si viem predstaviť, že by ju mohli niekomu prenajať s tým, že by ju musel nájomník aj rekonštruovať.
Určite by tieto pamiatky mali byť udržiavané. Najmä Urbanova veža je dominantou mesta. Zhodou okolností som v minulosti riešil problematiku vlhkých múrov v jej interiéri. Myslím si, že by mali byť pre verejnosť otvorené.
Urbanova veža by mala byť určite upravená, keďže je v samom centre mesta, v blízkosti Dómu sv. Alžbety a kaplnky sv. Michala. Interiér Jakabovho paláca som mohla vidieť počas potulky, čo sa mi páčilo.