Ústavný súd kúpil sochu spravodlivosti. Od združenia prepojeného na manžela svojej šéfky
V decembri 2009 osadili na budove Ústavného súdu na Hlavnej ulici v Košiciach sochu gréckej bohyne spravodlivosti Justície. Možnosť takto dotvoriť priečelie historického objektu ponúklo predsedníčke súdu Ivette Macejkovej občianske združenie Agilita Beneficium.
Takmer jeden a pol metra vysokú monumentálnu plastiku z umelého kameňa dalo združenie Kancelárii Ústavného súdu do nájmu za euro ročne. Zaplatilo jeho zhotovenie, transport aj inštaláciu.
Od polovice decembra minulého roka to už neplatí. Združenie, ktoré sa medzitým premenovalo na Európsky inštitút pre právo a spravodlivosť, sa najprv dohodlo na skončení nájmu. Šesť dní po ukončení nájomnej zmluvy kancelária súdu od inštitútu sochu kúpila.
Kúpna zmluva je zverejnená v centrálnom registri, aj keď všetky údaje o predávajúcom sú vyčiernené. Podľa znenia dokumentu, ktorý za kanceláriu podpísal jej vedúci Tomáš Mosný, odovzdanie a prevzatie diela sa uskutočnilo do konca minulého roka. Cena bola dohodnutá na 15-tisíc eur.
[ad][/ad]Macejka bol podpredseda
Podľa evidencie občianskych združení, ktorý vedie ministerstvo vnútra, bol splnomocnencom prípravného výboru Európskeho inštitútu pre právo a spravodlivosť pri jeho založení v roku 2005 Ľubomír Macejka. Ako podpredseda združenia potom v roku 2009 podpisoval na sochu nájomnú zmluvu.
Macejka je manželom šéfky Ústavného súdu I. Macejkovej. V Bratislave je advokátom. Združenie sídli v bratislavskom Starom Meste na rovnakej adrese ako jeho advokátska kancelária Agilita. Členom predsedníctva združenia je druhý majiteľ advokátskej kancelárie Vladimír Šebo. Prezidentkou a viceprezidentkou združenia sú osoby, ktoré sú s Macejkom spoločníci vo firme Licito Partners.
Kancelária Ústavného súdu uviedla, že o ukončenie nájmu požiadal prenajímateľ umeleckého diela. Podľa Tomáša Senaja z tlačového a informačného odboru tak stáli pred rozhodnutím, či ho odkúpia, alebo odinštalujú a vrátia vlastníkovi.
[ad2][/ad2]Kancelária: Neodmysliteľná súčasť
„Socha Justície sa rokmi stala neodmysliteľnou súčasťou priečelia budovy ústavného súdu, ktorá je národnou kultúrnou pamiatkou a súčasťou Mestskej pamiatkovej rezervácie Košice, čím dotvára kolorit Hlavnej ulice v Košiciach,“ vysvetľuje Senaj dôvody, pre ktoré si kancelária vybrala prvú možnosť.
To, že verejné prostriedky Ústavného súdu smerovali do subjektu, za ktorým stojí blízky príbuzný predsedníčky súdu, kancelária nepovažuje za problém. „Z právneho hľadiska je bezpredmetné, kto pôsobí v Európskom inštitúte pre právo a spravodlivosť, keďže sme uzavreli zmluvu s občianskym združením, a nie s fyzickou osobou,“ tvrdí Senaj. Dodáva tiež, že kancelária nevie ovplyvniť to, kto pôsobí v občianskom združení.
Macejka sa k predaju nevyjadril. Jeho asistentka odpísala, že je na dovolenke, preto odkázal, že otázkam denníka KOŠICE:DNES sa bude venovať na budúci týždeň.
Predtým polovičná hodnota
Podľa zmluvy kúpna cena sochy 15-tisíc eur zodpovedá znaleckému posudku. Za jeho spracovanie nezaplatil predávajúci, ale kupujúci. Kanceláriu Ústavného súdu stál 350 eur.
V nájomnej zmluve z roku 2009 bola hodnota sochy stanovená na 7400 eur. Prečo odvtedy jej hodnota stúpla dvojnásobne?
Meno znalca z odboru starožitností a umeleckých diel je v zmluve vyčiernené, podľa zverejnenej objednávky posudok robil Martin Šugár z Bratislavy.
Šugár s denníkom KOŠICE:DNES hovoriť o posudku nechcel, opakovane zdôrazňoval, že zo zákona má povinnosť mlčanlivosti. Za stanovenou hodnotou sochy si ale stojí.
Znalec: Umelecký vklad
„Hodnota umeleckého diela nepozostáva len z výrobných nákladov na jeho zhotovenie, ale aj z umeleckého vkladu autora, použitej techniky a ďalších okolností. Zohľadňuje sa aj to, aká poistná škoda by vznikla, ak by dielo bolo zničené,“ povedal znalec.
Podľa zverejnenej objednávky zo septembra minulého roka dal Ústavný súd sochu pred odkúpením vyčistiť. Zaplatil za to 2268 eur.
[ad3][/ad3]