Utajujú odmeny funkcionárov košickej polície
Aj keď ide o verejné peniaze, koľko a za čo dostali košickí policajní funkcionári koncom minulého roka v rámci mimoriadnych odmien, sa nedozviete ani pomocou informačného zákona.
Denník KOŠICE:DNES sa pokúsil vydolovať tieto údaje od štátnych orgánov, keď sa pred Vianocami začali šíriť medzi policajtmi v Košiciach informácie, že ich nadriadení dostali k platu niekoľkotisícové koncoročné finančné bonusy.
Prezídium policajného zboru aj krajské policajné riaditeľstvo v Košiciach na novinárske otázky o výške tejto nenárokovateľnej zložky služobného príjmu krajského riaditeľa, jeho zástupcu, riaditeľa okresného riaditeľstva polície v Košiciach neodpovedali, len odkázali na stanovisko ministerstva vnútra.
To obsahovalo iba všeobecnú informáciu, že ministerstvo má každý rok na odmeňovanie svojich zamestnancov, teda aj hasičov, úradníkov a ďalších pracovníkov, vyčlenený balík, „ktorý sa pohybuje na úrovni 20 miliónov eur“ v závislosti od úspor v jeho rozpočte.
Len údaj za kraj
Dve následné žiadosti denníka KOŠICE:DNES podľa zákona o slobodnom prístupe k informáciám tlačový odbor kancelárie ministra vnútra Roberta Kaliňáka (Smer) vybavil tak, že poskytol len jeden konkrétny údaj. Je to 103–tisíc eur, ktoré boli za rok 2017 rozdelené medzi príslušníkov Krajského riaditeľstva policajného zboru v Košiciach.
Ministerstvo neuviedlo, koľko dostal krajský policajný riaditeľ Juraj Leško. Napísalo iba, že aj on bol odmenený z tohto balíka. Na otázku, ako konkrétne splnil podmienky zákona, ktorý hovorí, že okrem funkčného platu a rôznych príplatkov môže policajt dostať aj peniaze „za kvalitné plnenie služobných úloh“ a za ich vykonávanie „nad rámec zverených činností“, ministerstvo len odcitovalo tieto ustanovenia. Viac práce si dalo so zamietnutím druhej infožiadosti. Dožadovali sme sa sprístupnenia výšky odmien zástupcu krajského policajného riaditeľa, šéfa okresného riaditeľstva v Košiciach a šéfov kriminálnej polície, poriadkovej polície a dopravného inšpektorátu.
Informácie „neexistujú“
V rozhodnutí štátny orgán tvrdí, že týchto päť číselných údajov nemá k dispozícii, a preto ich nie je povinný poskytnúť. To, že tieto informácie „neexistujú“, vysvetľuje tak, že „nie sú obsiahnuté v jednom spise alebo jednotnom súbore“.
„Nie je možné ich na základe jednoduchej operácie vytvoriť do ucelenej podoby a ich zhromažďovanie a spracovávanie by predstavovalo enormnú administratívnu záťaž,“ píše tlačový odbor.
Odvoláva sa tiež na rozhodnutie súdu, podľa ktorého povinná osoba podľa infozákona nemá povinnosť vykonávať „takúto vyhodnocovaciu a štatistickú činnosť“.
Leško tvrdí, že o svojej a aj o odmene svojho zástupcu nemôže verejne hovoriť. „Ich udelenie je plne v kompetencii prezidenta Policajného zboru, preto mi neprináleží komentovať toto rozhodnutie,“ povedal.
[ad][/ad]Leško: Nezmysly ukrivdených
Fámy o niekoľkotisícových sumách označil za nezmysly. Podľa neho ich šíria „ukrivdení policajti, ktorí odmenu nedostali“. Vraví, že dokopy 16–tisíc eur sa rozdelilo medzi neho, jeho zástupcu, riaditeľov a zástupcov šiestich okresných riaditeľstiev v Košickom kraji. „Dostali sme to za robotu, nie zadarmo,“ dodal.
Podľa máp kriminality, ktoré zostavuje ministerstvo vnútra, objasnenosť zistených trestných činov za posledné roky na území mesta Košice, kde je spáchaných najviac trestných činov v kraji, mierne rástla.
Kým v roku 2014 to bolo 41,58 percenta, v roku 2017 už 45,49 percenta. Celoslovenský priemer za minulý rok je 58,67 percenta.
Objasnenosť trestných činov v Košiciach
- 2013 / 44,55 %
- 2014 / 41,58 %
- 2015 / 42,93 %
- 2016 / 41,80 %
- 2017 / 45,49 %
Raz už príjmy šéfov polície odkryli
Ministerstvo vnútra nepostupuje pri požiadavkách o zverejnenie finančných náležitostí policajných funkcionárov rovnako.
Pred dvoma rokmi kladne vybavilo žiadosť denníka Nový Čas, ktorý sa zaujímal o celoročné príjmy vedúcich predstaviteľov polície. Z poskytnutých údajov vyplynulo, že košický krajský riaditeľ Juraj Leško zarobil za rok 2015 vyše 35–tisíc eur. Odmena z toho bola 2 386 eur. Všetci ostatní krajskí riaditelia okrem prešovského mali vtedy túto nenárokovateľnú zložku príjmu o pár desiatok eur vyššiu.
Ministerstvo vnútra odmenu policajných šéfov malo zverejniť, pretože ide o prostriedky uhrádzané zo štátneho rozpočtu, hovorí advokátka Kristína Babiaková spolupracujúca s organizáciou Via Iuris.
„V zmysle zákona o slobode informácií má povinnosť na žiadosť sprístupniť okrem platu aj ďalšie finančné náležitosti priznané za výkon funkcie nadriadenému v služobnom pomere, medzi ktorých patrí aj riaditeľ krajského riaditeľstva policajného zboru,“ povedala Babiaková.
V zákone o štátnej službe policajtov nie je limit, ktorý sa nesmie prekročiť pri odmenách policajtov za kvalitné plnenie služobných úloh, alebo za splnenie mimoriadnej, významnej alebo vopred určenej úlohy. Na výšku jedného funkčného platu spolu s niektorými príplatkami je obmedzená len výška odmeny, ktorú policajt dostáva pri dosiahnutí veku 50 rokov alebo pri odchode do dôchodku.