Útulky sú preplnené. Pomôže kastračný program?
Každý deň sa na internete objaví niekoľko prosieb o pomoc. Zvieracie útulky takýmto spôsobom hľadajú nové domovy pre psy a mačky či nájdené šteniatka a mačiatka, ktoré nezodpovední majitelia nechali pri kontajneri alebo iba tak, kdesi v kríkoch.
Útulky pre zvieratá sú väčšinou preplnené a ochota ľudí pomôcť veľakrát nepostačuje. Jediným riešením tejto situácie je kastrácia a sterilizácia.
Zákrok pomôže vyhnúť sa problémom
Hoci sa o tomto zákroku vedú rôzne debaty, nekontrolované premnoženie psov a mačiek je veľký problém. Na sociálnych sieťach a rôznych portáloch sú ponúkané stovky šteniat bez domova. Zároveň platí nový zákon, podľa ktorého každé šteňa pri darovaní alebo predaji musí byť čipované. Majitelia musia rátať s ďalšími výdavkami na kŕmenie, očkovanie, odčervovanie… Všetkým týmto problémom sa dá vyhnúť.
Kastrácia potlačí sexuálne pudy, čím sa zamedzí ďalším šteniatkam. Psy sa menej túlajú po uliciach, eliminujú sa ich úteky za „frajerkou“ či frajerom. Viaceré zvieratá sa po zákroku upokoja.
[ad][/ad]Nechcených šteniat pribúda
Kritická situácia je aj v košickom útulku Únia vzájomnej pomoci ľudí a psov (OZ ÚVP). „Tento stav vyplývajúci z neustále narastajúceho počtu nechcených šteniat v Košiciach a okolí viedla naše občianske združenie, ktorého hlavnou činnosťou je prevádzkovanie zvieracieho útulku a osvetová činnosť, k realizácii kastračného projektu. Tento projekt je zameraný na kastráciu 300 psíkov a sučiek pre majiteľov z Košíc a jeho okolia bezplatne vďaka finančnej podpore nemeckej organizácie ITV Grenzenlos,“ predstavuje program šéfka košického útulku ÚVP Romana Šerfelová.
Dve etapy
V prvej etape bude vykastrovaných a sterilizovaných 100 psov a sučiek bezplatne pre všetkých majiteľov z Košíc a okolia. „Program začína 20. apríla a potrvá do 3. mája. Útulok v tomto projekte bude spolupracovať s Monikou Bakšiovou, veterinárkou v Čani. Druhá etapa začne od 13. mája a potrvá až do 31. októbra. V tom čase sa podrobí zákroku ďalších 200 psov a sučiek,“ spresňuje program R. Šerfelová a dodáva, že aj táto etapa bude bezplatná. „Zameriame sa však hlavne na majiteľov zvierat, ktorí sú v sociálnej núdzi. Kastrácie budú vykonávané u viacerých našich zmluvných veterinárov v Košiciach a v Čani. V druhej etape budeme potrebovať pomoc s výberom majiteľov psíkov, preto plánujeme spoluprácu so sociálnymi pracovníkmi a starostami hlavne okrajových častí Košic.“
[ad2][/ad2]Zdravotné hľadisko
Projekt prinesie priamy úžitok nielen majiteľom kastrovaných psov a sučiek, ale aj jednotlivým mestským častiam a obciam poklesom počtu nechcených šteniatok, klesne počet túlavých psov, ktoré utekajú za háravými sučkami, znížia sa možné konflikty medzi susedmi kvôli „nechceným návštevám“ psov. „Pre majiteľov kastrovaných psov a sučiek je veľkou výhodou tiež zdravotné hľadisko. Časté sú napríklad zápaly maternice, ktoré vo vyššom veku sú aj často príčinou úhynu sučiek, pokiaľ to majiteľ včas nerieši s veterinárom,“ upozorňuje šéfka útulku.
Pomôže aj mesto?
Po ukončení týchto dvoch etáp sa útulok bude snažiť získať ďalšie finančné prostriedky. Romana Šerfelová hovorí, že sa určite pokúsia aj o spoluprácu s mestom. „Kastrácie sú jedinou cestou ako zastaviť prudký nárast nechcených šteniat, ktoré majitelia často vyhadzujú najmä na Luníku 9, na Zelenom dvore, v záhradkárskych oblastiach v Košiciach, ktoré osídľujú neprispôsobiví občania. Celkovo je v Košiciach 17 takýchto miest.“
Skupina členov medzinárodného združenia na ochranu zvierat ITV Grenzenlos z Nemecka navštívila partnerský útulok v Košiciach koncom septembra 2018, kde sa stretli s predstaviteľmi OZ ÚVP Romanou Šerfelovou a Alexandrou Slobodnikovou. Počas stretnutia sa dohodli na realizácii nového projektu. V prvej fáze, hneď po Veľkej noci, bude nemecká veterinárka Valentina Schusterová kastrovať a sterilizovať zvieratá v ambulancii Moniky Bakšiovej v Čani. Prioritou by mali byť psy majiteľov z Košíc a z troch obcí pri Košiciach, kde je veľa túlavých psov. Na každý zákrok prispeje nemecký partner 30 eurami. Zároveň zabezpečí potrebné lieky, nástroje a iné pomôcky a dodá pre útulky odčervovacie a antiparazitické výrobky, potravu pre šteňatá. V druhej fáze zas prispejú 40 eurami na psa vrátane všetkých liekov. Celkové náklady na projekt sú odhadované na 12-tisíc eur.
Podmienky kastrácie
Zákroky sa budú robiť vo Veterinárnej ambulancii v Čani (Osloboditeľov 153). Pes/sučka musia mať očkovací preukaz, platné vakcíny a čip a musia byť z Košíc a okolia. Objednať sa na zákrok môžete u Moniky Bakšiovej, tel. 0904 121 936, e-mail: [email protected]. (JV)
Veterinárne akcie pomáhajú motivovať ľudí
Hlavnou lekárkou tohto projektu je veterinárka Monika Bakšiová z Čane. V jej ambulancii bolo v čakárni viacero zvierat a všetci čakajúci si ju pochvaľovali. Boli tam aj psíky z útulku, ale aj pani s práve nájdeným psom, ktorý sa motal okolo jej domu. Kastračný program všetci vítajú.
„Hlavným cieľom tejto akcie je, aby si ľudia uvedomili, že jediný spôsob, ako znížiť počet zatúlaných a nechcených psov a šteniat je sterilizácia a kastrácia. Tento program je jedinečná šanca, pretože každý zákrok bude zadarmo,“ hovorí o programe veterinárka.
Veľký záujem
Nemci zatiaľ poslali na túto akciu tritisíc eur. „Záujem je veľký, momentálne je už nahlásených zhruba 130 zvierat. Ďalšie peniaze, ktoré budeme určite potrebovať, chceme získať formou zbierky, ale určite nám pomôžu aj starostovia blízkych obcí. Dva týždne v mojej ambulancii nebudem vykonávať žiadne iné zákroky či operácie. Spolu s nemeckou kolegyňou budeme súčasne každú hodinu operovať dvoch psov v čase od 10. do 17. hodiny,“ vysvetľuje veterinárka.
Pozor na obezitu
Všetkých majiteľov, ktorí prídu na operáciu so zvieratkom, lekárka dopredu upozorňuje, čo ich miláčika po nej čaká. „Sterilizácia a kastrácia, tak ako všetko, má svoje výhody aj nevýhody. Rozdiely sú hlavne pri sučke, či je chovaná vo vnútri alebo vonku na dvore. Ak je na dvore, prestane sa hárať, prestane byť sexuálne zaujímavá pre psov. Už k majiteľom nebudú chodiť psy a podhrabávať im ploty, aby sa dostali k fene. Pre majiteľov bytových sučiek je pozitívom, že sa navždy zbavia kvapiek krvi,“ hovorí veterinárka a upozorňuje, že nevýhodou pre obe pohlavia je priberanie. „Zvieratká po operácii priberajú, pretože hormóny telu vlastné budú zastavené, tým pádom riadenie hmotnosti bude závislé na majiteľovi. Málo pohybu a prežieranie spôsobujú obezitu, ktorá zvieratám veľmi škodí.“
Motivácia pre ľudí
Lekárka vo svojej ambulancii zvykne robiť takzvané sterilizačné akcie. „Zamerané sú hlavne na suky, trvajú celý rok a majitelia ušetria zhruba 30 percent z ceny zákroku. Viem, že pre mnohých to nie je lacná záležitosť, keď musia zaplatiť sto až stodvadsať eur,“ hovorí o svojej aktivite M. Bakšiová. Ako sme sa dozvedeli, cena za zákrok sa odvíja od hmotnosti zvieraťa. „Tak isto teraz pripravujem akciu pre mačky. Kto prinesie na sterilizáciu dve mačky, tretia bude mať zákrok zadarmo.“
Ľudia z Čane i okolia tieto akcie využívajú, veterinárku však mrzí, že mnohí veterinári to nechápu. „Je to určite dobrá vec. Keď robím pol roka za zníženú sumu, nezabije ma to. Určite takýmito akciami nechcem podkopávať veterinárov v okolí, ale je to dobrá motivácia pre ľudí.“
[ad3][/ad3]