Uvažujete nad klimatizáciou? Zamerajte sa na správny výkon
Mnoho ľudí sleduje správy o počasí, aby sa vedeli pripraviť či už na horúčavy, alebo na ochladenia. Po veľmi horúcom júni sa minulý týždeň tak ochladilo, že v Tatrách dokonca padal sneh. Ideálne letné počasie nebolo ani v Košiciach. V našich panelákových bytoch je preto raz neúnosná horúčava a inokedy spoza okien ťahá chlad.
Ideálnym riešením nielen na horúce dni je preto klimatizácia. Mnohí pri tomto slove spozornejú… Doba však ide aj v tomto segmente míľovými krokmi dopredu.
Aj v lete, aj v zime
Kedysi sme v našom meste na panelových domoch klimatizácie nevideli. Stretávali sme sa s nimi na dovolenkách pri mori, kde pomaly na každom bloku priam bili do očí. Pohľad na ne nebol vábny, ale zato v miestnostiach bolo príjemne.
Klimatizácie však za posledné roky zmenili nielen svoj tvar, ale hlavne sa zlepšila ich funkčnosť a spotreba energie. Dajú sa taktiež využívať nielen v lete, ale napríklad aj počas sychravých dní, keď ešte nefunguje centrálne kúrenie.
[ad][/ad]Mobilná
Na trhu je viacero druhov klimatizácií. Ale v základe ich môžeme rozdeliť na dva typy. Mobilnú a pevnú. „Mobilnú klimatizáciu by som veľmi neodporúčal. Problémová je hlavne hadica na odvádzanie teplého vzduchu. Tieto typy sú pomerne hlučné a v máloktorom byte si viete urobiť otvor do steny či do sklenenej tabule, aby ste zhruba 12 cm hrubú hadicu mohli vždy vyviesť von,“ hovorí odborník na chladenie Ladislav Szőke, ktorý sa už viac ako 13 rokov venuje montáži klimatizácií. Dopĺňa, že väčšinou to funguje tak, že si ľudia otvoria okno alebo dvere, a vystrčia von hadicu. Zároveň tak vpúšťajú teplý vzduch dnu do miestnosti. Preto nemá požadovaný efekt. Ich účinnosť v porovnaní s pevným zariadením je zhruba trikrát nižšia.
Pevná
Výrazne vyšší komfort chladenia poskytuje pevná klimatizácia, ktorá sa skladá z dvoch jednotiek – vnútornej a vonkajšej. „Táto klimatizácia je omnoho lepšia. Dá sa použiť dokonca aj na kúrenie,“ hovorí odborník. „Treba ju využívať hlavne s rozumom, nenastavovať ju na extrémne nízke teploty a potom nebudú mať ľudia žiadne problémy. Tak isto sa nemusia báť vysokej spotreby. Dnešné zariadenia majú veľmi nízku spotrebu, keďže sa využívajú nové typy chladív, ktoré potrebujú oveľa nižší výkon kompresora. Jeho výkon sa znižuje aj inverterom, ktorý mení obrátky motora.“
Klímy kedysi po zapnutí spotrebovali 1 500 wattov, teraz je to od 0,40 do 1 000 wattov. Tak ako každý elektrospotrebič, aj klimatizácia je označená písmenami. Tie s najnižšou spotrebou sú označené A++. Klimatizácie vybavené inverterovou technológiou spotrebujú o 40 percent energie menej. Pozor si treba dať aj na hlučnosť. Niektoré (lacnejšie) zariadenia sú až štyrikrát hlučnejšie. Vhodná hladina hluku je okolo 44 decibelov.
[ad2][/ad2]Primeraný výkon
Hlavným kritériom pri výbere klímy by mal byť výkon. Platí pravidlo, čím väčší priestor, tým väčší výkon je potrebný. Na stanovenie optimálneho výkonu slúži jednoduchá pomôcka. Podľa nej by na meter kubický malo pripadať zhruba 30 wattov chladiaceho výkonu. Stredne veľkej obývacej izbe s rozmermi 6 krát 4 metre a výškou stropu okolo 2 a pol metra by malo stačiť zariadenie s výkonom zhruba 1,8 kW. Je potrebné však brať ohľad napríklad aj na hrúbku stien, orientáciu okien či umiestnenie klimatizačnej jednotky v priestore.
Dlhodobejšia investícia
Čo sa týka financií, je klimatizácia dlhodobejšou investíciou. Určite sa obráťte na overených dodávateľov aj za cenu vyšších nákladov. Cenu ovplyvňuje okrem výkonu aj počet jednotiek či množstvo filtrov. Každý filter totiž obmedzuje priechod vzduchu, čo môže mať za následok vyššiu hlučnosť a spotrebu. Pri inštalácii sa vždy obráťte na odborníkov, ktorí ju namontujú a odskúšajú priamo vo vašom byte. Životnosť kvalitného klimatizačného zariadenia by podľa odborníkov mala byť minimálne desať rokov.
Aby malo zariadenie požadovanú spotrebu a výkon, treba sa oň poriadne starať.
1. Filtre
Nutnosť ich údržby záleží aj od prašnosti. V byte by ste ich mali čistiť raz mesačne tak, že ich opláchnete vodou s čistiacim prostriedkom. Celé vnútro je potrebné dobre vysať a vyčistiť od zvyškov prachu. Vonkajšiu jednotku čistíme dvakrát ročne.
2. Dezinfekcia
Choroby sa šíria v uzavretom priestore, ktorý je päťkrát viac znečistený ako vonku. Dezinfekčné prípravky zo zariadenia odstránia baktérie, vírusy aj plesne.
3. Čistenie výparníka
Výparník sa nachádza za filtrami. Na bežnú údržbu stačí použitie špeciálnych čistiacich sprejov. Ak budete dostatočne čistiť filtre, výparník sa nebude zanášať.
4. Zavolajte odborníka
Nie všetci ľudia sú zruční. Ak si nie ste istí, čo máte urobiť, radšej si na čistenie zavolajte odborníkov.
Pozor na rozdiely teplôt, aby ste sa vyhli podchladeniu!
Dlhodobý a pravidelný čas strávený v klimatizovanej miestnosti znižuje schopnosť tolerancie horúčavy. Klimatizácia môže zvyšovať množstvo škodlivín, ktorým je človek vystavený v miestnosti najmä u osôb trpiacich chorobami dýchacieho systému a srdca.
Klimatizácia neprináša do uzavretých priestorov čerstvý vzduch. Na zníženie koncentrácie plesní, baktérií a vírusov je nutné prirodzené vetranie. Aj miesta s klimatizáciou musia byť pravidelne vetrané.
Maximálne sedem stupňov
Na účinky klimatizácie sme sa pýtali Valérie Semjákovej, vedúcej lekárky Diagnostického centra v Nemocnici Košice-Šaca. „Teplotný rozdiel medzi vonkajším prostredím a klimatizovaným priestorom by nemal byť väčší ako 5, maximálne 7 stupňov. Ak sa táto podmienka nesplní, pozitívny vplyv klimatizácie sa stráca a pôsobí na organizmus obťažujúco.“ Lekárka upozorňuje, že lokálne vzniká podchladenie, ktoré často sprevádzajú problémy, ako sú napríklad bolesti v krčnej chrbtici či v kĺboch. Pri podchladení vzniká aj vyššia vnímavosť človeka na ochorenie dýchacích ciest.
„Nesprávne používanie klimatizácie môže vplývať na pohybový aparát, hlavne pri zlom nastavení prúdenia vzduchu priamo na telo či tvár, a spôsobiť bolesť svalov a kĺbov, bolesť krčnej chrbtice a chrbta, seknutie v chrbte, syndróm suchého oka, zápal očí a očných spojiviek,“ dodáva lekárka.
Syndróm chorých budov
U ľudí, ktorí pracujú v centrálne klimatizovaných pracoviskách, sa môžu vyskytnúť aj rôzne symptómy, ako sú chronické bolesti hlavy, kožné vyrážky, problémy súvisiace s nosnou sliznicou, zrakom, dutinami, veľkou únavou, poruchami koncentrácie, pocit nedostatku vzduchu.
Tieto príznaky reprezentujú tzv. syndróm chorých budov (SBS-Sick Building Syndrom). Tento syndróm zmizne počas víkendov, dovolenky či akomkoľvek dlhšom pobyte mimo budovy.
Doktorka Semjáková upozorňuje, že negatívny vplyv klimatizácie môžeme upraviť regulovaním teploty tak, aby nám nebola zima. „Teplota v miestnosti by mala byť udržiavaná medzi 21 až 25 °C, vlhkosť 60 – 70 %. Počas prestávok je potrebné chodiť von na čerstvý vzduch. Piť dostatočné množstvo tekutín. Premasťovať kožu prírodnými krémami alebo olejmi (napr. kokosový, slnečnicový, nimbový).“
[ad3][/ad3]