V Košiciach budú od 1. júla dve pohotovosti
Od 1. júla vstupuje do platnosti novela zákona o zdravotnej starostlivosti. S približujúcim sa termínom sa začali v meste objavovať rôzne informácie, ako a s akými kompetenciami budú po novom fungovať pohotovosti v Košiciach, ale aj dezinformácie…
Podľa novely súčasné lekárske služby prvej pomoci (LSPP) k 1. júlu zaniknú. Po novom vznikne takzvaná pevná a doplnková sieť ambulantnej pohotovostnej služby (APS). V pevnej sieti by mala ambulantná pohotovosť povinne fungovať v každom okresnom meste v pracovných dňoch od 16.00 do 22.00 h, v dňoch pracovného pokoja v čase od 7.00 do 22.00 h.
Doplnková pohotovosť bude dobrovoľná, k dispozícii môže byť v pracovných dňoch nepretržite v rozsahu najmenej dvoch hodín v čase, keď budú fungovať normálne ambulantné pohotovostné služby.
[ad][/ad]Akoby mala zaniknúť…
Mesto Košice na svojej webstránke minulý týždeň vo štvrtok poobede uviedlo: „Od nedele 1. júla 2018 nájdu Košičania lekársku pohotovosť, určenú pre deti aj dospelých z nášho mesta, nie na Toryskej ulici ako doteraz, ale na novom pôsobisku – Národnej triede č. 27 pri obchodnom dome Beta.“ Oznam vyvolával dojem, akoby pohotovosť, ktorá dlhé roky funguje na Toryskej ulici, mala zaniknúť.
Na druhý deň v piatok, keď sme informáciu publikovali, oznam z webstránky mesta zmizol. V našom článku reagovala aj riaditeľka Polikliniky Toryská Marie Machová: „Pohotovosť u nás určite nekončí, bude fungovať ďalej.“
Na otázku, odkiaľ malo mesto túto informáciu, hovorkyňa Linda Šnajdárová uviedla: „Tento oznam sme dostali od MUDr. Valérie Vancákovej.“ Ide o spoločníčku vo firme LSK PLUS, ktorá bude od 1. júla v Košiciach prevádzkovať ďalšiu pohotovosť na Národnej triede.
Druhé kolo súťaže
Výberové konania na ambulantné pohotovostné služby vypísalo ministerstvo zdravotníctva (MZ). Po novom, teda od 1. júla, majú byť v meste dve pohotovosti. Súťaž v rajóne Košice-mesto vyhrala spoločnosť LSK PLUS, jej pohotovosť bude na Národnej triede 27. Oblasť Košice-okolie má spadať – dočasne vďaka povereniu od MZ, pre formálne chyby bude druhé kolo súťaže – pod pohotovosť na Toryskej 1. Tú dlhé roky prevádzkuje spoločnosť Poliklinika Terasa.
Hovorkyňa rezortu zdravotníctva Zuzana Eliášová spresnila, že už bolo vyhlásené druhé kolo výberového konania: „Uchádzači môžu podať žiadosť na ministerstvo do 1. augusta 2018. Predpokladáme, že celý proces sa ukončí do konca augusta 2018.“
Čo ponúkajú pohotovosti v meste
Národná trieda 27
– pohotovostná ambulancia pre dospelých
– pohotovostná ambulancia pre deti a dorast
– lekáreň otvorená do 22.30 aj počas soboty a nedele
– od 1. 8. 2018 návštevná služba so sanitným vozidlom
Toryská 1
– pohotovostná ambulancia pre dospelých
– pohotovostná ambulancia pre deti a dorast
– lekáreň otvorená 24 hodín denne 365 dní v roku
– výjazdová služba s lekárom
– rôzne odborné pracoviská
Načo vlastne vyhlasovali osobitné súťaže pre mesto a Košice-okolie?
Hoci ministerstvo zdravotníctva vypísalo výberové konania osobitne pre Košice-mesto a Košice-okolie, v praxi toto delenie zrejme nebude fungovať.
Riaditeľka pohotovosti na Toryskej Marie Machová vyhlásila, že oni aj naďalej budú slúžiť pre všetkých pacientov vrátane tých z mesta (pričom poverenie od MZ majú len pre Košice-okolie): „Našu pohotovosť s viac ako 30-ročnou históriou budú môcť aj po 1. júli navštevovať nielen Košičania z mesta, ale aj návštevníci zo Slovenska a zahraničia bez akýchkoľvek obmedzení.“
„Boli sme úspešní a MZ SR nám vydalo povolenie,“ kontruje konateľka spoločnosti LSK PLUS Valéria Vasilová a dodáva, že nie je správne tvrdenie, že budú dve pohotovosti v Košiciach. „Povolenie na 6 rokov má iba LSK PLUS.“
[ad2][/ad2]Nekalé praktiky?
Opýtali sme sa teda ministerstva, kto má pravdu a či sa pohotovosť musí striktne držať svojho rajónu pri prijímaní pacientov. „APS Košice-okolie (na Toryskej ulici – pozn. red.) je prioritne určená pre túto oblasť, avšak túto APS môžu vyhľadať aj pacienti z iných lokalít. To isté platí aj pre všetky body APS,“ povedala hovorkyňa rezortu Zuzana Eliášová. Tým de facto dala za pravdu M. Machovej.
„Akékoľvek iné informácie, týkajúce sa poskytovania pohotovostných služieb na Poliklinike Terasa, sú nekorektné, zavádzajúce a majú charakter nekalých praktík,“ dodáva M. Machová s poznámkou, že žiadna pohotovosť pacienta odmietnuť nemôže a nesmie. „Určenie pevného bodu a spádového územia nemajú pre rozhodovanie pacienta prakticky žiaden význam. Teda nielen v Košiciach, ale ani nikde inde v SR nemôže nikto nútiť pacienta, aby navštívil pohotovosť podľa svojho trvalého alebo prechodného bydliska.“
Na svete vari neexistuje človek, ktorý by aspoň raz nepočul slovné spojenie „Veľa zdravia!“ Či sa narodí dieťa, alebo dedko oslavuje deväťdesiatku. Každý z nás si zdravie želá najviac. Kúpiť sa totiž za žiadne peniaze nedá.
Ale ak ochorieme, už to peniaze stojí. Za ošetrenie, za vyšetrenie, za lieky… Hoci Ústava SR garantuje, že „na základe zdravotného poistenia majú občania právo na bezplatnú zdravotnú starostlivosť a na zdravotnícke pomôcky za podmienok, ktoré ustanoví zákon“.
A práve tu je pes zakopaný. Podmienky, ktoré ustanovuje zákon, už bezplatnú starostlivosť prakticky neponúkajú… A tak, či už na pohotovosti, v lekárni… nehovoriac už o zubároch, si priplácame všetci.
Že v nemocnici nie sú príbory či toaletný papier? Že v lekárni nemajú lieky, ktoré práve potrebujeme? Že na špeciálne vyšetrenie človek čaká aj pol roka? Otázok je mnoho, odpovede neprichádzajú, hoci platíme všetci.
Komu? Štátu, lekárom, nemocniciam, poisťovniam, farmaceutickým spoločnostiam, súkromným firmám… Skrátka, pacient je lukratívny artikel, o ktorý sa oplatí bojovať.
Takže radšej vám prajem veľa zdravia. Aby ste ušetrili…
[ad3][/ad3]