V Košiciach otvorili prvé zvieracie krematórium
Ak máte domáce zvieratko a to vám uhynie, nemusí nutne skončiť v kafilérii alebo len tak niekde zahrabané v zemi. Už aj v Košiciach sa so svojimi miláčikmi môžu ľudia dôstojne rozlúčiť.
Po nekonečnom kolotoči vybavovania povolení na úradoch firma Ekovrt začala prevádzkovať krematórium pre zvieratá. Nesie názov Dúhový most a nachádza sa v prenajatých priestoroch Univerzity veterinárskeho lekárstva a farmácie v Košiciach na ulici Pri hati. Majiteľkou a konateľkou firmy je Miroslava Gajdošová. Spolu so svojou mamou Beátou sa už roky starajú o domáce zvieratká.
„Prichýlili sme už mnohých túlavých psíkov. Aktívne sa zapájame do rôznych aktivít neziskových organizácií, ktoré pomáhajú chorým a opusteným zvieratkám. Láska k domácim miláčikom sa u nás dedí z generácie na generáciu. Ku každému zvieratku sme si vytvorili veľmi silný citový vzťah a považujeme ich za členov našej rodiny,“ hovorí M. Gajdošová.
Zviera nie je odpad
Myšlienkou zabezpečiť dôstojnú rozlúčku s uhynutým domácim miláčikom sa začali zaoberať už v roku 2013. Ponechanie dlhoročného zvieracieho spoločníka u veterinára s vedomím, že skončí ako odpad v kafilérii, bolo pre nich neprijateľné.
„Doteraz bola pre východniarov najbližšie takáto služba v Maďarsku. Cesta tam trvá až dve a pol hodiny. Na Slovensku sú všetky krematória na západe, v Nových Zámkoch, Senici a v Dunajskej Strede,“ vysvetľuje podnikateľka. Počas piatich rokov potom prešli náročnými legislatívnymi procesmi. Narazili na mnoho prekážok, no nevzdali sa. Nakoniec ako prvý na východnom Slovensku vytvorili miesto, kde sa má každý možnosť dôstojne rozlúčiť so svojím zvieracím priateľom v príjemnom prostredí.
Cintorín neprešiel
Na začiatku firma oslovila Štátnu veterinárnu a potravinovú správu so žiadosťou, čo všetko musí splniť, aby mohli zriadiť cintorín pre zvieratá, ktoré sú bežné v západnej Európe. Konateľka opisuje, že tri roky hľadali miesto a vybavovali povolenia. „Napriek tomu, že sme sa enormne snažili, vytypovali vhodné lokality a získali potrebné súhlasy dotknutých organizácií, nedostali sme žiadnu pozitívnu odozvu,“ hovorí Gajdošová.
Po tomto neúspechu sa rozhodli, že skúsia zriadiť krematórium. Oslovili vedenie Univerzity veterinárskeho lekárstva a farmácie v Košiciach. Zrejme im pomohla spojitosť, že ak veterinári zvieratká liečia, mohli by podporiť aj myšlienku ich dôstojného odchodu. „Vedenie univerzity nám vyšlo v ústrety tým, že nám prenajali priestory na ulici Pri hati, za čo sme im veľmi vďační,“ pokračuje majiteľka krematória. Krematórium už funguje druhý mesiac. Prví klienti prišli okrem Košíc aj z Liptovského Hrádku, Vranova nad Topľou, Michaloviec či Prešova.
Sú členmi rodiny
Aj keď to, samozrejme, nemožno porovnávať so smrťou blízkeho človeka, keď sa o zviera staráte niekoľko rokov, po jeho definitívnom odchode je ľútosť na mieste. S takými pocitmi sa prišla do krematória so svojím psíkom rozlúčiť aj Košičanka Milka. Prezradila, že fenka mala problémy s ľadvinovými kameňmi a nepomohla jej ani operácia. Mala ju od šteniatka a spomína, že mama jej ho nechcela dovoliť s tým, že pes patrí na dvor a nie do bytu. Keď ju ale so súrodencami priniesla domov, ani ona neodolala.
„Bola veľmi milá, tichá. Veľmi nám všetkým pomáhala, ak sme nemali napríklad dobrú náladu, tak s nami šantila. Ak cítila, že máme nejaký problém alebo sme smutní, prišla a tichučko si k nám ľahla,“ hovorí Milkina mama.S dcérou sa zhodli, že služba, ktorá je bežná vo svete, bola potrebná aj v Košiciach.
Ako to funguje
Ako postupovať, ak vám doma uhynie pes či mačka? Krematórium síce nemá stálu službu, ale fungujú cez telefón. S klientom sa dohodnú, kedy môže zvieratko priniesť. Ak na to nemáte možnosti, zabezpečia aj jeho prevoz. V prevádzke ho označia a uložia do chladiaceho zariadenia. Cena za kremáciu sa určuje podľa váhy zvieratka.
„Máme veľkokapacitnú pec, kde vieme spáliť aj 60-kilogramové zviera. Až 90 percent ľudí doteraz sa prišlo v stanovenom čase kremácie so svojím miláčikom rozlúčiť. Máme tu aj pietnu miestnosť,” popisuje Gajdošová. Kremácia malého zvieratka trvá zhruba hodinu a pol. Majitelia dostanú popol v základnej plastovej malej urne. V ponuke sú aj ozdobné keramické urničky, ktoré vyrába na zákazku hrnčiar. Potom si môže majiteľ urnu buď uložiť do zeme v záhrade, alebo si ju nechať doma na pietnom mieste.
V Košiciach je evidovaných viac ako 11-tisíc psov. Ak vám uhynie pes, za ktorého platíte dane, mali by ste to čo najskôr oznámiť mestskej časti alebo obci, v ktorej je evidovaný. K vyplnenému tlačivu na odhlásenie je potrebné doložiť doklad od veterinára o úhyne psa, ak ho daňovník má. Ak psa daroval alebo predal, tak aj darovaciu, prípadne kúpno-predajnú zmluvu, doklad o prihlásení v inej obci a podobne. Ak potrebné doklady majiteľ nemá, stačí aj čestné prehlásenie, z akého dôvodu psa odhlasuje z evidencie.