V košickom Mestskom parku vysychajú stromy
Takmer každý výrub stromov vnímajú Košičania ako negatívum. Niekedy však nie je iná možnosť, aby sa zabránilo väčším škodám na majetku, či dokonca ohrozeniu zdravia ľudí. Bohužiaľ, suchých stromov v meste je čím ďalej, tým viac.
Pred niekoľkými dňami nás upozornil čitateľ Peter na totálne suché a nebezpečné stromy v Mestskom parku. „Všimol som si, že je tam viacero statných stromov, ktoré sú vyschnuté. Sú medzi nimi vysoké brezy, ktoré majú mäkké drevo. Stačí silnejší vietor a môžu sa zlomiť a na niekoho spadnúť. Nedávno tam vietor zlomil zdravý konár, ktorý spadol na dieťa. Suchý strom sa môže zlomiť ešte ľahšie. Čiastočne vyschnuté sú už aj topole pri jazierku. Čo robí Správa mestskej zelene, že si to nevšimla? Hoci musím povedať, že keď som ich v minulosti upozorňoval na suché stromy v meste, reagovali v priebehu niekoľkých dní. Jasné, že nemôžu odsledovať všetky sucháre, ale Mestský park majú v správe, tak by si to mohli ustriehnuť, aby nedošlo k nešťastiu,“ napísal nám čitateľ.
[ad][/ad]Deväť drevín za zimu
Podnet sme okamžite zaslali na Správu mestskej zelene (SMsZ). Podľa odpovede o súčasnom stave stromov v Mestskom parku vedia. „Po tejto zime sme tam zaevidovali asi deväť nových suchých stromov. Tri z nich už boli odstránené, pretože predstavovali najväčšie nebezpečenstvo. Ostatné budú vyrúbané v čo najkratšom čase po odstránení technických problémov,“ znelo stanovisko SMsZ. To sa v priebehu tohto týždňa naozaj aj stalo.
V prípade topoľov pri jazierku kompetentní z vedenia správy uviedli, že stromy rokmi preschli natoľko, že ich musia vyrúbať. Rovnako sú na tom aj malé topole vysadené v rámci projektu EHMK 2013. „Novú výsadbu budeme realizovať na jeseň tohto roku. Bohužiaľ, stáva sa čoraz častejšie, že stromy po zime vysychajú,“ konštatuje sa v odpovedi.
Oveľa širší problém
Vyjadrenie vedenia SMsZ potvrdil odborník na dreviny a vedúci oddelenia dekoratívnej flóry Botanickej záhrady Univerzity P. J. Šafárika Róbert Gregorek. „Bohužiaľ, vysychanie stromov vo vyššej miere nie je len záležitosťou Košíc či Mestského parku, ale oveľa širším problémom. Je to následok klimatických zmien, ktoré sa v posledných rokoch dejú. Výkyvy počasia spôsobujú pokles hladiny vody, ktorá najmä drevinám veľmi chýba. Intenzívne na to doplácajú aj brezy a topole,“ tvrdí odborník.
[ad2][/ad2]Tento negatívny trend je zjavný aj v otvorenej krajine, ešte výraznejší je však v mestských podmienkach. Podľa dendrológových slov je starostlivosť, potrebná k tomu, aby sa stromy zachovali v dostatočnej kondícii, v súčasnosti finančne náročná a bude ešte náročnejšia. „Postupy, ktoré niekedy postačovali, dnes už nestačia a súvisí to práve so spomínanými klimatickými zmenami,“ upozorňuje R. Gregorek.
Podľa predsedu košickej organizácie Slovenského zväzu ochrancov prírody a krajiny Ladislava Rovinského súvisí vysychanie stromov v Mestskom parku aj s nedostatočnou starostlivosťou zapríčinenou nedostatkom financií pre zodpovednú mestskú organizáciu. „O stromy by sa mali starať certifikovaní odborníci, teda dendrológovia a arboristi, ktorí vedia strom aj liečiť. Súčasťou liečenia je odborný orez, ale aj aplikácia chemických liekov. V Košiciach arborista nie je,“ hovorí L. Rovinský.
Jeho slová nám potvrdil aj hovorca SMsZ Viliam Štrelinger, podľa ktorého si služby arboristu v prípade potreby objednávajú. „Chcem apelovať na mestských poslancov, ktorí dlhodobo nedávajú z rozpočtu na ochranu zelene dosť peňazí. Mestská organizácia je dlhodobo podfinancovaná, slabo personálne a technicky vybavená, takže nemôžeme očakávať nejaké zázraky. Preto stromy len sadia a pília,“ hovorí dlhoročný ochranár.
V SMsZ nevedia vyčísliť, koľko peňazí by potrebovali na vyriešenie potrebnej ochrany stromov v Košiciach. „Činností, ktoré vykonávame, je podstatne viac, napríklad kosenie trávy, starostlivosť o kvetinové záhony, sochy či fontány. Hospodárime len s prostriedkami, ktoré nám pridelí mestské zastupiteľstvo,“ skonštatoval V. Štrelinger.
Chránených stromov v meste ubúda
Niektoré dreviny vyhlásila vláda SR za chránené. V súčasnom zozname je šesť stromov na území Košíc, ktoré majú vyšší stupeň ochrany. Ešte nedávno ich však bolo sedem.
Zrejme najvýznamnejším stromom v zozname je biely topoľ v Mestskom parku, ktorého vek sa odhaduje na 150 rokov a je tak najstarším v Košiciach. Týči sa do výšky 27 metrov a obvod kmeňa má vyše sedem metrov.
Ďalším je ginko dvojlaločné na Masarykovej ulici, ktoré dorástlo do výšky 17 metrov a je významné košatou korunou s priemerom 19 metrov. Medzi chránené stromy patrí aj univerzitná sofora, platany v areáli veterinárnej univerzity, jasaň štíhly pri Parku Angelinum a tisy v Šaci.
Vláda vyhlasuje stromy za chránené na základe toho, že majú pre danú lokalitu zvláštny význam. Môžu byť významné vzrastom, typológiou alebo aj vekom. Tieto stromy majú napríklad úplne iný režim v prípade výrubového konania. Mal by byť sledovaný aj ich zdravotný stav. Napríklad spomínaný topoľ biely sledovaný je.
[ad3][/ad3]„Prednedávnom prebehol workshop odborníkov, ktorí navrhli opatrenia na predĺženie jeho života. Ak však hovoríme o vysokom veku stromu, ten v Košiciach nebýva dôvodom na ich ochranu. Tu staré stromy takmer nemáme, vyrúbeme ich v drvivej väčšine skôr, ako zostarnú. V prípade chránených stromov ich však nemusia ani vyrúbať, môžu sa zo zoznamu stratiť aj tak. To je prípad agátu na Alvinczyho ulici. V najnovšom zozname už nie je, hoci predtým tam bol. Nechápem, ako mohol stratiť význam, ktorý predtým mal,“ hovorí ochranár Ladislav Rovinský.
On sám si pamätá okrem prípadu spomínaného agátu aj na chránené stromoradie maklúr oranžových, ktoré sa nazývajú aj indiánskymi pomarančmi. Rastú na Husárskej smerom k Floriánskej ulici. Maklúry boli chránené pre ich zriedkavý výskyt na našom území. Aj ony zo zoznamu vypadli…
foto: veja