V ktorej pôrodnici sa mamičkám najlepšie rodí?
V polovici júla zverejnili zdravotnícky think-tank Health Policy Institute (HPI) a portál rodinka.sk rebríček najlepšie hodnotených pôrodníc na Slovensku. Ide o ôsmy ročník dotazníkovej ankety, ktorá sa skladá z dvoch zložiek – hodnotenia expertov a mamičiek.
Slovenské pôrodnice oznámkovalo od vlaňajšieho augusta do konca mája tohto roku 2 839 matiek. Ankety sa zúčastnilo všetkých 51 slovenských pôrodníc. Tento rok prieskum opäť vyhrala bratislavská Gynekologicko-pôrodnícka nemocnica Koch, na čom sa zhodli mamičky aj experti.
[ad][/ad]Hodnotia už aj predpôrodnú starostlivosť
Ako uvádza portál rodinka.sk, webová aplikácia má 14 otázok, ktoré smerujú na tri hlavné oblasti starostlivosti: o ženu počas a po pôrode a na starostlivosť o bábätko.
„Keďže z výsledkov predošlého ročníka odznela výhrada k predpôrodnej príprave, dobrou správou je, že mnohé pôrodnice jej už venujú zvýšenú pozornosť a ponúkajú rôzne nové kurzy pre budúce mamičky. Zmena sa hneď odrazila aj vo väčšej spokojnosti v aktuálnom hodnotení,” komentuje šéfredaktorka portálu rodinka.sk Eva Pavlíková, podľa ktorej spokojnosť vzrástla o 10 percent.
Chýba skorý kontakt s dieťaťom
Najväčší počet bodov získali pôrodnice za umožnenie prítomnosti sprevádzajúcej osoby (91,94 %), odbornosť zdravotníckeho personálu (spokojnosť 91,04 %), vybavenie pôrodného traktu (89,95 %). Najmenej bodov dostali pôrodnice za podporu skorého kontaktu matky s dieťaťom – 77,92 % žien malo umožnené prvé priloženie na pôrodnej sále a 66,65 % žien bolo so svojim dieťaťom aj dve hodiny po pôrode. Za podporu pri dojčení získali pôrodnice 81,74 % a za ochotu personálu načúvať a reagovať na individuálne potreby rodičky 85,76 %.
Šaca je najväčšou v kraji
Najlepšie pôrodnicou v Košickom kraji podľa hodnotenia mamičiek je Nemocnica Spišská Nová Ves. Odborníci sa zase zhodli na pôrodnici Nemocnice Košice – Šaca, ktorá je zároveň piatou v poradí v počte najväčšieho množstva pôrodov (1783) na Slovensku. Práve počet pôrodov podľa primára súvisí s ich vysokým umiestnením. „Sme najväčšou pôrodnicou v našom kraji, preto je riešenie komplikácií na našej klinike kompetentné. Je všeobecne známe, že počet pôrodov úzko súvisí so schopnosťami a skúsenosťami zdravotníckeho personálu, keďže niektoré komplikácie sú zriedkavé a môžu sa vyskytovať 1 na 1000 pôrodov,“ uviedol primár Gynekologicko-pôrodníckej kliniky Nemocnice Košice-Šaca Erik Dosedla.
Podľa jeho slov majú primeranú frekvenciu cisárskych rezov a málo nástrihov hrádze. „Starostlivosť pri predčasných pôrodoch je na vysokej úrovni. Máme veľmi nízku frekvenciu popôrodných hysterektómií (vybratie maternice), ktoré vykonávame naozaj len v život ohrozujúcich prípadoch,“ dodáva Dosedla. V konečných výsledkoch skončili v kraji tretí, čo je v porovnaní s minulým rokom zlepšenie o dve priečky.
[ad2][/ad2]Na Rastislavovej chýba nadštandard
Z deviatich nemocníc košického kraja skončila vo všeobecnom hodnotení Univerzitná nemocnica L. Pasteura (UNLP) na Rastislavovej ulici na šiestom mieste, v porovnaní s minulým rokom je to zlepšenie o dve priečky. Na ôsmom mieste je druhá pôrodnica UNLP na Tr. SNP, ktorá si v porovnaní s minulým ročníkom zase pohoršila o jedno miesto. Všetky nemocnice v Košiciach umožňujú položenie bábätka na brucho bezprostredne po pôrode, prítomnosť otca alebo možnosť zazmluvniť si pôrodníka. Pôrodnici na Rastislavovej chýba podľa rebríčka nadštandardná pôrodná sála alebo nadštandardná izba na šestonedelí – v porovnaní s ostatnými dvoma košickými pôrodnicami. O stanovisko k výsledkom v ankete sme požiadali aj UNLP, do uzávierky nám neodpovedali.
Nemajú certifikáty
Všetkým Košickým pôrodniciam chýba titul „baby friendly hospital“. Ide o iniciatívu Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO), ktorá prostredníctvom tzv. desiatich krokov pomáha motivovať nemocnice na celom svete k lepšej podpore dojčenia. Ide o snahu zmeniť zastarané postupy „klasickej“ nemocničnej rutiny, ako je umytie novorodenca ihneď po pôrode a až následné priloženie k matke.
Podľa iniciatívy má byť novorodené dieťa len zľahka osušené a okamžite priložené k matke a má byť zaistený kontakt „koža na kožu“. V súčasnosti však tento certifikát nemá žiadna nemocnica na Slovensku. Košické tieto certifikáty vlastnili, no ich platnosť expirovala pred viac než desiatimi rokmi, čiže neboli opäť skontrolované a potvrdené na ďalšie obdobie. Ďalšie hodnotenie pôrodníc spustí portál v septembri tohto roku.
Nemocnica Košice – Šaca – 1923, pôrody sekciou 567
UNLP Tr. SNP – 1700, pôrody sekciou 642
UNLP Rastislavova – 1334, pôrody sekciou 356
(zdroj tabuľky a výsledkov: tehotensko.rodinka.sk)
1. Nemocnica s poliklinikou Spišská Nová Ves
2. Nemocnica s poliklinikou Štefana Kukuru Michalovce
3. Nemocnica Košice – Šaca
4. NsP sv. Barbory Rožňava
5. Nemocnica Krompachy
6. UN L. Pasteura Košice – Rastislavova
7. NsP Trebišov
8. UN L. Pasteura Košice – Tr. SNP
9. NsP n.o. Kráľovský Chlmec
Rodička radšej odišla z UNLP do Krompách
Júlia Tkáčová prišla do nemocnice UNLP na Tr. SNP na jar tohto roku s podozrením na zdravotné problémy s pečeňou, ktoré sa počas tehotenstva zvyknú u žien vyskytovať. Kvôli možným komplikáciám si ju tam nechali.
Na ochorenie jej nasadili netukovú diétu, preto budúca mamička oznámila svoju alergiu na koreňovú zeleninu a med. „V prvý deň mi prišla zelerová polievka, tak som personál upozornila na to, že to nemôžem zjesť,“ hovorí Júlia, ktorá dúfala, že už sa niečo podobné nestane.
Alergická reakcia
„Druhý deň som mala omáčku červenej farby, tak som predpokladala, že bude paradajková. Zjedla som tri lyžice a hneď som začala vracať, čo je moja alergická reakcia. Opýtala som sa personálu, či tam dali zeler, aj keď som ich na to upozornila. Vyhovárali sa na predchádzajúcu smenu, ktorá vraj zabudla moju alergiu nahlásiť vo výdajni jedál. Keď mi na ďalší deň prišli cestoviny s mrkvovo-petržlenovou omáčkou, tak som šla rovno za sestričkou a povedala jej, že to je už tretíkrát, čo ich upozorňujem na moju alergiu,“ opisuje svoj kulinársky zážitok mladá mamička.
Nečakaný Hamiltonov hmat
Ďalší problém sa vyskytol aj v komunikácii s personálom. Na základe výsledkov jej zistili pravdepodobnosť na hepatopatiu, čo je ochorenie pečene u tehotných žien. Po piatich dňoch pobytu v nemocnice šla na vyšetrovňu, kde ju mal prehliadnuť lekár.
„Ani sa nepozdravil, neprihovoril sa. Siahol do mňa a urobil Hamiltonov hmat, o ktorom som si dodatočne prečítala, že má oddeliť dolnú časť vaku plodových obalov od krčka maternice, s cieľom vyvolať pôrod. Netušila som, čo so mnou robí, pretože mi nič nepovedal. Veľmi ma to bolelo, no ja som si myslela, že to je normálne, veď som bola prvýkrát tehotná,“ spomína na čas strávený v nemocnici Júlia.
„Doktorke začal diktovať nejaké inštrukcie, medzi iným aj to, že večer mi majú podať tabletku na vyvolanie pôrodu. Opýtala som sa lekára – a čo keď s tým nesúhlasím?. Začal hovoriť, že tým ohrozujem plod, pretože mám hepatopatiu, čo je závažné ochorenie, dovtedy mi však nikto nepotvrdil, že ju mám.“
Odišla radšej do Krompách
Neskôr za ňou na izbu prišiel iný lekár, ktorý jej vysvetlil celú situáciu, ale pridal aj výčitky, ako im komplikuje prácu. „To som už psychicky nezvládla a zavolala som manželovi, nech po mňa príde, pretože tam nechce byť. Kvôli tomuto prístupu som šla radšej do Krompách,“ dodáva novopečená mamička Júlia, ktorá nakoniec porodila tri dni pred termínom zdravú dcérku bez zdravotných problémov a prirodzenou cestou v krompašskej pôrodnici.
[ad3][/ad3]