V letných horúčavách môže ísť aj o život
August sa už prehupol do svojej druhej polovice, ale ľudia si stále užívajú prázdniny a dovolenky. Leto láka do prírody i k vode. Viacerí sa však musíme zdržiavať aj v meste. Počas horúcich dní je ľudské telo vystavené často extrémnej záťaži.
Odborníci zdôrazňujú predovšetkým dodržiavanie pitného režimu. Podľa lekárov je práve toto letné obdobie najrizikovejšie.
[ad][/ad]Rozloženie pitného režimu
Gastroenterológ Peter Minárik hovorí, že už strata dvoch percent vody z tela spôsobuje príznaky dehydratácie, ako sú bolesti hlavy, malátnosť, poruchy sústredenia a strata koordinácie. „Straty potením môžu v extrémnych prípadoch dosiahnuť až dva litre za hodinu,“ upozorňuje a dodáva, že odporúčané množstvo príjmu tekutín by sa malo pohybovať zhruba medzi 2 až 2,5 litrami tekutín denne.
Pri hektickom spôsobe života by sa mal pitný režim rozložiť. Lekár hovorí, že je vhodné príjem tekutín rozdeliť do pravidelných intervalov a piť rovnomerne v priebehu celého dňa: „Napríklad ak vypijeme 2,5 litra tekutín denne, je vhodné príjem rozdeliť na režim 5 x 500 ml prijatých tekutín, ktorý môžeme spojiť s bežnými piatimi dennými príjmami jedla – raňajky, desiata, obed, olovrant, večera.“
Pri takomto režime sa ľudský organizmus nemusí obávať dehydratácie a už vôbec nie „prepitia“ vodou.
Experimenty neodporúčajú
Potreba prijímať tekutiny je však individuálna. Spotreba vody jedinca závisí od viacerých faktorov, ako sú vek, telesná hmotnosť, strava, fyzická aktivita alebo vonkajšia teplota. Podľa Minárika netreba zbytočne experimentovať, stačí používať zdravý rozum. Každé telo si vypýta toľko vody, koľko spotrebovalo a koľko opätovne potrebuje doplniť. „Obzvlášť v lete môže dospelý človek denne stratiť až niekoľko litrov tekutín a tie treba neustále dopĺňať, inak sa stráca výkonnosť aj odolnosť.“
Nebezpečenstvo pre bábätká
Čím je dieťa menšie, tým horšie znáša horúčavy. „Novorodeniatka ešte nemajú vyvinuté potné žľazy, nevedia regulovať svoju teplotu,“ hovorí primárka novorodeneckého oddelenia Nemocnice Košice-Šaca Slávka Virágová. To však neznamená, že by rodičia mali vynechávať prechádzky. Vyberajte sa na ne ráno do 10. hodiny a poobede najskôr po 15. hodine. Vyvarujte sa priamemu slnku. Bábätko chráňte vzdušným bavlneným oblečením na celom jeho tele. Odhalené miesta potierajte krémom s faktorom 50+.
„Kočiar by nemal byť hlboký, neprúdi v ňom vzduch. Optimálny je športový, prekrytý sieťkou proti hmyzu,“ pokračuje Virágová. V uzavretých priestoroch, či už v aute, alebo obchodných centrách, sa vyhýbajte klíme. „V klimatizovanom prostredí sa šíria baktérie i plesne. Navyše, ak rozdiel medzi teplotami presiahne 6 °C, môže spôsobiť šok. Radšej bábätko niekoľkokrát denne sprchujte,“ odporúča lekárka. Samozrejmosťou v tomto počasí je pitný režim, ktorý dojča prijíma cez matkin prsník. Pri starších deťoch nezabúdajte na dva litre nesladenej vody denne.
Trpia aj zvieratá
Mačka či pes by mali vypiť 50 ml vody na 1 kilogram hmotnosti denne. „Tieto zvieratá nemajú potné žľazy ako ľudia, nedokážu sa ochladzovať potením. Ochladzujú sa dychčaním, čím odchádza k strate tekutín,“ hovorí veterinárka Martina Karasová a dodáva, že keď je vonku horúco a zvieratko je aktívne, bude potrebovať oveľa viac tekutín, ako keď je v pokoji. „Psíka by sme mali ochladzovať, keď je prehriaty. Od labiek, cez bruško a pazušky. Nie tak, že ho hodíme do vody.“
Pitný režim zvierat závisí aj od stravy. „Suché, granulované krmivo obsahuje veľmi málo tekutín. Je to zanedbateľné množstvo, na rozdiel od konzerv či mäsa. Tiež musíme pozerať na zdravotný a kondičný stav zvieraťa. Gravidná alebo laktujúca fenka bude potrebovať väčší obsah tekutín. Je dôležité, aby sme si všímali, koľko náš pes alebo mačka pijú vody,“ dodáva na záver M. Karasová.
Príjemným osviežením v meste sú rosiče a v tomto roku hojnejšie kropenie ulíc spoločnosťou KOSIT. „Máme k dispozícii jednu kropnicu, ktorá zmýva komunikácie, a tak znižujeme teplotu ovzdušia aj prašnosť. Riadime sa podľa schválenej ,mapy kropenia ulíc‘. Celý okruh robíme raz denne. V užšom centre mesta, na Hlavnej a Alžbetinej ulici, kropíme počas dňa dvakrát,“ uviedla pre KOŠICE:DNES hovorkyňa KOSIT-u Silvia Karolyiová.
Vedeli ste?
Odborníci tvrdia, že o stave hydratácie tela spoľahlivo hovorí frekvencia močenia. V ideálnom prípade by sme mali za deň ísť na toaletu asi 5 až 7-krát. Pri dehydratácii je to oveľa menej, navyše s nepríjemnými prejavmi, napr. pálením. Napovie aj farba moču, ktorá pri dehydratácii býva jantárová a má výrazný pach.
Desať dní neklesla teplota pod tridsať stupňov
Meteorológovia v Košiciach zaznamenali zaujímavé údaje. Od 1. júla sme mali v meste 40 letných dní, kedy teplota neklesla pod 25 °C, a 16 tropických dní, kedy teplota bola vyššia ako 30 °C.
Klimatológ Peter Kajaba pre KOŠICE:DNES uviedol, že júl bol zrážkovo skoro normálny, za mesiac napadalo viac ako 60 mm zrážok. Cez Košice sa v tomto čase prehnalo iba päť búrok.
Tohtoročný najteplejší deň zaznamenali meteorológovia 9. augusta, kedy maximálna denná teplota vzduchu vystúpila takmer na 33 °C. Čo je ešte zaujímavejšie, v čase od 1. do 10. augusta bola zaznamenaná vlna horúčav, kde neklesla teplota vzduchu pod 30 °C.
Košičania si neoddýchli ani v noci. Na konci júla (29. – 30. 7.) neklesla teplota pod 23,9 °C počas celej noci a potom nasledovali ďalšie tri tropické noci, teda minimálna teplota vzduchu neklesla pod 20 °C.
Priemerná mesačná teplota vzduchu bola v mesiaci júl až 21,9 °C, čo je oproti normálu z rokov 1961 – 1990 o 2,9 °C viac.
Dnes by mali horúčavy v našom meste ustúpiť. Od zajtra však teploty začnú stúpať, cez víkend sa začnú opäť šplhať k tridsiatke.
[ad3][/ad3]Anketa: Aký máte počas leta pitný režim?
[article slug=”v-prehriatej-vode-mlynskeho-nahonu-opat-hynu-ryby”][/article]
Čítajte viac:
- Horúčavy pitnú vodu z kohútikov neovplyvňujú
- Záchranári zaznamenali rekordný počet výjazdov ku kolapsom z tepla
- Horúčavy si vyžiadali špeciálnu starostlivosť o zvieratá v ZOO Košice