14.01.20

V parlamente končia Buček a Burian, z Košíc Smer do volieb posiela aj nových okresných šéfov

ilustračné foto: TASR

Košické krídlo Smeru ide do parlamentných februárových volieb v čiastočne obmenenej podobe.

Podľa preferencií stále najsilnejšia politická strana postavila do súboja o kreslá v Národnej rade SR sedem kandidátov z metropoly východu. V roku 2016 bolo na kandidátke Smeru osem Košičanov, štyri roky predtým deväť.

Miesta v prvej desiatke kandidátky si udržali vicepremiér Richard Raši a minister hospodárstva Peter Žiga. Prvý v porovnaní s predchádzajúcimi parlamentnými voľbami dokonca postúpil z ôsmej na štvrtú pozíciu, druhý je znova šestkou.

Raši, ktorý je aj podpredsedom strany, vraví, že v Smere je prirodzené a tradičné, že politici pôsobiaci na významných exekutívnych postoch dostávajú príležitosť kandidovať do parlamentu z popredných miest kandidátky. „Ale iste je to aj ocenenie mojej práce na poste primátora Košíc rovnako ako na poste podpredsedu vlády,“ povedal.

reklamná správa

Svetové novinky v Koshi sushi!

Prinášame do Košíc svetové novinky ázijskej kuchyne v tej najvyššej kvalite. Sushi, poke, curry, ram

Zistite viac

Mitterpák postúpil 

Na vyššie miesto sa v kandidačnej listine posunul Košičan Marek Mitterpák. Košický krajský tajomník Smeru tak dostal šancu, že v Národnej rade zostane naďalej pôsobiť. Jej poslancom sa stal ako náhradník len vlani v septembri. 

Na kandidátke však chýbajú dvaja súčasní poslanci parlamentu Jozef Buček a Jozef Burian. Obaja Košičania sú v Smere od jeho vzniku. Kandidovali vo všetkých piatich voľbách do Národnej rady, ktorých sa strana doteraz zúčastnila. Od roku 2002 opakovane vykonávali poslanecký mandát alebo funkciu štátneho tajomníka.

Burian o tom, prečo ho predsedníctvo strany už nedalo na kandidátku, hovoriť veľmi nechcel. „Rozprávali sme sa o tom v strane, takto sme sa dohodli, ale to nie je dôležité. Píšte o tých ľuďoch, ktorí kandidujú,“ povedal. Burian je stále predsedom okresnej organizácie Smeru v okrese Košice I.

J. Buček (vľavo) bol za Smer aj štátnym tajomníkom ministerstva vnútra.  J. Burian (vpravo) bol za Smer aj štátnym tajomníkom ministerstva práce.  foto: archív kdfoto: tasr
J. Buček (vľavo) bol za Smer aj štátnym tajomníkom ministerstva vnútra. foto: tasr
J. Burian (vpravo) bol za Smer aj štátnym tajomníkom ministerstva práce. foto: archív kd

Vratky DPH aj Jankovská  

Buček na otázky zaslané e-mailom neodpovedal. Jeho nezaradenie na kandidátku zrejme súvisí s predvolebnou taktikou Smeru, ktorej súčasťou je aj snaha ponúknuť nové a netoxické tváre. Bučekovo meno sa objavilo v kauze podvodov s vratkami DPH, v ktorej jeden z ich hlavných organizátorov Milan Chovanec vypovedal, že mali politické krytie. Prípad je pred podaním obžaloby na súd. 

Buček musel tiež v septembri prepustiť svoju poslaneckú asistentku Darinu Lenártovú. Bola totiž blízkou priateľkou štátnej tajomníčky Moniky Jankovskej zo Smeru, ktorá podľa šifrovanej komunikácie Threema vybavovala na bratislavských súdoch rozsudky v prospech stíhaného podnikateľa Mariána Kočnera. Polícia pri vyšetrovaní týchto kontaktov zaistila mobil a počítač aj Lenártovej.

Burian zasa čelil podozreniam, že sa angažoval v súdnom spore, v ktorom skrachovaná košická poisťovňa Rapid Life žiada od Národnej banky Slovenska finančnú náhradu za jej údajné pochybenie. 

Raši, ktorý je členom predsedníctva Smeru a košickým krajským šéfom strany, na otázku o konci Bučeka a Buriana odpovedal, že do volieb idú s programom, ktorý má názov „Zodpovedná zmena pre Slovensko“ a kandidátka strany túto zmenu reflektuje. „Zmena je o nových kandidátoch, nových tvárach a rovnako prirodzene sú aj členovia strany, ktorí už v týchto voľbách nekandidujú,“ hovorí.

reklamná správa

Rašiho námestník  

Volebným sloganom „zodpovednej zmeny“ podpredseda vlády vysvetľuje aj nové mená z Košíc na kandidátke. Za Smer sa o miesta poslancov Národnej rady prvýkrát uchádzajú Martin Petruško, Ján Jakubov, Peter Švider a Štefan Daňo. 

Petruško bol ako nominant Smeru prednostom krajského stavebného úradu, neskôr prednostom okresného úradu. V roku 2015 si ho Raši ako primátor Košíc vybral za svojho námestníka. V závere volebného obdobia samosprávy po odchode Rašiho do vlády vykonával funkciu zastupujúceho primátora. V roku 2018 neúspešne kandidoval na primátora Košíc. Nedávno ho minister P. Žiga menoval za podpredsedu predstavenstva pološtátneho podniku Východoslovenská energetika.

Petruško hovorí, že s ponukou kandidovať ho oslovila strana a on príležitosť „s rešpektom a pokorou“ prijal. Vysvetľuje to aj tým, že od nástupu Petra Pellegriniho Smer podľa neho chytil druhý dych, začali zmeny a on verí, že aj naďalej bude pokračovať očista verejného a spoločenského života.

M. Petruško a R. Raši boli spolu vo vedení mesta Košice. Teraz sú na jednej kandidátke pre voľby do Národnej rady.foto: veja
M. Petruško a R. Raši boli spolu vo vedení mesta Košice. Teraz sú na jednej kandidátke pre voľby do Národnej rady.foto: veja

Hovorí ako Pellegrini

Ako sa Petruško pri svojom rozhodnutí vysporiadal s udalosťami po vražde novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice, ktoré viedli k pádu tretej vlády Roberta Fica, ako aj so šifrovanou komunikáciou M. Kočnera, ktorá ukázala prepojenia organizovaného zločinu na politikov najmä zo strany Smer?

„Obidve tieto udalosti sú obrovskou tragédiou, ktorá otriasla našou spoločnosťou. Som rád, že v súčasnosti sa robí všetko preto, aby boli tieto udalosti čo najskôr vyšetrené,“ hovorí Petruško. Pokračuje často opakovanými slovami premiéra P. Pellegriniho o tom, že bola prijatá zásada „padni komu padni“ a že polícia a prokuratúra majú voľné ruky.

Aj Švider si tak ako Petruško uvádza na listine povolanie „právnik“. V minulosti bol poslaneckým asistentom Otta Brixiho, ktorý už dávnejšie ohlásil odchod z politiky a na aktuálnej kandidátke Smeru tiež chýba.

Švider je členom strany od roku 2011. „Tento rok som bol menovaný za okresného predsedu okresu Košice III, z čoho vyplynula aj ponuka kandidovať. Vyštudoval som okrem právnickej fakulty aj filozofickú fakultu, odbor politológia, a aj preto ma táto oblasť vždy lákala,“ povedal.

Generálny konzul v Maďarsku 

Novým košickým okresným predsedom, a to v okrese Košice IV, je aj Š. Daňo. Známy je najmä ako prezident Maratónskeho klubu Košice a predseda Organizačného výboru Medzinárodného maratónu mieru. Na týchto pozíciách pôsobil v rokoch 1989 až 2016. Rôzne funkcie mal aj za komunistického režimu. Bol asistentom primátora mesta, tajomníkom aj podpredsedom národného výboru. Po roku 1989 štrnásť rokov zastával funkciu generálneho konzula Slovenska v Maďarsku. 

Jakubov je tretie volebné obdobie poslancom mesta Košice, v rokoch 2014 až 2018 bol starostom mestskej časti Západ. 

„Na zodpovednej zmene pracujeme s populárnymi a úspešnými ľuďmi. M. Petruško bol kandidátom na primátora a úspešným viceprimátorom, J. Jakubov zasa úspešným starostom Terasy, P. Švider je novou tvárou spomedzi mladých sociálnych demokratov a Š. Daňo, dlhoročný prezident maratónskeho klubu, zasa zastupuje staršiu generáciu,“ povedal o nových košických kandidátoch Raši.

Nahradili vzbúrencov 

Švider a Daňo nahradili šéfov dvoch regionálnych organizáciách strany, ktorých členovia vlani v máji vyzvali listom predsedu strany R. Fica a podpredsedu Roberta Kaliňáka, aby sa vzdali svojich funkcií. Za predsedu strany navrhovali P. Pellegriniho, žiadali tiež zvolanie mimoriadneho snemu. Dôvodom nespokojnosti týchto straníkov bola aj kauza Bašternák a ďalšie škandály, pre ktoré sa podľa nich ľudia v regiónoch hanbia byť v Smere.

Keď s požiadavkami neuspeli, v októbri sa okresní predsedovia v okrese Košice III a Košice IV Monika Smolková a Milan Géci vzdali svojich funkcií, zároveň si pozastavili členstvo v strane. Abdikovali aj okresní podpredsedovia, vrátane starostu mestskej časti Dargovských hrdinov Jozefa Andrejčáka, aj členovia okresných rád. 

Bývalá europoslankyňa Smolková, dosluhujúci poslanec parlamentu Géczi ani Andrejčák podľa očakávania na aktuálnej kandidátke Smeru nie sú.  

Kto z Košíc a z akého miesta kandiduje za Smer  
4. Richard Raši, MUDr., PhD., MPH., 48 r., podpredseda vlády SR, Košice
6. Peter Žiga, Ing., PhD., 47 r., minister hospodárstva SR, Košice
50. Marek Mitterpák, Ing., PhD., 45 r., poslanec NR SR, Košice
74. Martin Petruško, JUDr., 46 r., právnik, Košice
81. Ján Jakubov, Ing., 62 r., projektový manažér, Košice
89. Peter Švider, JUDr. PhDr., 34 r., právnik, Košice
96. Štefan Daňo, RSDr. JUDr., 72 r., advokát, Košice

 

reklamná správa

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím