22.10.18

Väčšina kandidátov by bez novej súťaže komunálny odpad firme KOSIT ďalej nenechalo

foto: Veronika Janušková

Komunálne voľby na Slovensku sa uskutočnia 10. novembra. Denník KOŠICE:DNES pripravil anketu so všetkými kandidátmi na primátora Košíc. Poskytli odpovede na celkovo sedemnásť otázok, v ktorých približujú voličom svoje predstavy o spravovaní mesta. Seriál zverejňujeme v pondelok, stredu a piatok až do volieb. Dnes pokračujeme desiatou otázkou. Chýbajú odpovede Džemala Kodraziho (nezávislý), ktorý sa odmietol zúčastniť ankety.

V roku 2022, teda ešte pred koncom nasledujúceho funkčného obdobia samosprávy, skončí platnosť  zmluvy na zber a zneškodňovanie komunálneho odpadu s firmou KOSIT. Budete presadzovať predĺženie zmluvy, o čo KOSIT bude pravdepodobne  usilovať, alebo vypísanie tendra?

foto: archív kandidátov, archív kd
foto: archív kandidátov, archív kd

Alena Bašistová (42), nezávislá kandidátka
Mesto by hlavne malo pristúpiť k ekonomickému a finančnému auditu všetkých služieb, ktoré si v súčasnosti objednáva od tejto spoločnosti. Na základe výsledkov auditu by sa prijal ďalší postup. Podľa dostupných informácií, ktoré mám, by som sa nebránila ani vypísaniu medzinárodného tendra. Mojím hlavným cieľom by bolo, aby občania mali kvalitnejšie služby vo všetkých oblastiach, ktoré mestu poskytuje KOSIT, a aby za ne obyvatelia platili férové ceny. KOSIT má na starosti aj zimnú a letnú údržbu ciest. Tieto služby by pokojne mohla zabezpečovať mestská firma, čiže oddelila by som odpad od údržby ciest. Zo stretnutí s občanmi vyplynuli požiadavky na to, aby na ich ulici pribudli   kontajnery na triedený odpad, ohradené a uzamykateľné kontajnerové stojiská, alebo aby sa odpad vyvážal častejšie. 

Ján Dečo (56), nezávislý kandidát 
Jednoznačne budem presadzovať vypísanie nového tendra. Mesto sa trestuhodne veľmi nevýhodne pre občanov zbavilo balíka akcií v KOSIT-e. Opakovane som to v zastupiteľstve kritizoval. Súčasné vedenie mesta sa správa, akoby KOSIT nám všetkým bol nadriadený. Opak má byť pravdou. Občania Košíc platia za zvoz a likvidáciu odpadu NAJVIAC zo všetkých miest a obcí na východnom Slovensku. Odpadové hospodárstvo v Košiciach sa nesmie organizovať v prospech súkromnej firmy. 

reklamná správa

AKCIA NA TENTO TÝŽDEŇ V POTRAVINÁCH KLAS

Výhodnými ponukami sme tento týždeň opäť nešetrili! Pozrite si celú našu akciovú ponuku.

Zistite viac

Jaroslav Džunko (67), nezávislý kandidát  
V súvislosti s ukončením zmluvy s KOSIT-om či vypísaním nového tendra nesmie v Košiciach nastať ani jeden deň, aby sa celé mesto nezmenilo na Luník IX, že nebude mať kto odvážať odpad.  Vašou inšpirujúcou otázkou sa budem v predstihu zaoberať už po zvolení za primátora. Teraz nemám informácie o obsahu či ďalších „tajných“ dodatkoch zmluvy s Kosit-om. Pochybujem, že v Košiciach by sa našiel odvážny investor, ktorý by zareagoval na tender a zo dňa na deň by bol schopný spracovávať a separovať odpad v zmysle zákona. Mám v programe stavbu náhradnej teplárne na spaľovanie odpadovej biomasy pre prípad technickej katastrofy spaľovne odpadu, ktorú prevádzkuje KOSIT. 

Richard Havrilla (52), nezávislý kandidát  
Určite budem presadzovať vypísanie verejnej súťaže, ktorá vygeneruje pre Košičanov najlepšie ceny za zber a zneškodňovanie odpadu.

Štefan Horváth (63), Národná koalícia  
Po oboznámení sa so zmluvou medzi mestom a KOSIT-om zabezpečíme vyhodnotenie kvality vykonaných zmluvných prác a ich prínos pre obyvateľov.  Každý uchádzač o novú zmluvu alebo predĺženie už končiacej zmluvy je povinný podrobiť sa výberovému konaniu. Po  vyhodnotení ponúk komisia vyberie tú najlepšiu z pohľadu záujmov mesta. Pred uzavretím alebo predlžením zmluvy, budem usilovať vyrokovať s vybraným uchádzačom tie najlepšie podmienky zberu a zneškodňovania odpadu.

Milan Lesňák (38), nezávislý kandidát  
Tu niet o čom polemizovať, budem presadzovať jednoznačne nový tender.

Viliam Novotný (45), Šanca, Sme rodina – Boris Kollár, DS  
Určite budem presadzovať, aby mesto vypísalo transparentnú verejnú súťaž. Myslím, že separácia odpadov, odvoz smetia a čistota ulíc sú témy, ktorými sa budeme v najbližších rokoch veľmi intenzívne zaoberať. Košice sú dnes špinavé mesto, mnohé kontajneroviská slúžia ako „supermarkety“ pre asociálov a s tým nemôžeme byť spokojní, jednoducho to musíme zmeniť.

KOSIT-u vyprší kontrakt s mestom v decembri 2021. Nárok na jeho automatické predĺženie, tak ako to bolo v roku 2010, už firma nemá.  foto: Veronika Janušková
KOSIT-u vyprší kontrakt s mestom v decembri 2021. Nárok na jeho automatické predĺženie, tak ako to bolo v roku 2010, už firma nemá. foto: Veronika Janušková

Martin Petruško (45), Smer, SNS  
Pri rozhodnutiach takéhoto druhu konečné rozhodnutie vždy prijíma mestské zastupiteľstvo, nie primátor. Preto je potrebné v spolupráci s mestským zastupiteľstvo pripravovať aj návrh riešenia odpadového hospodárstva po roku 2022. Iste bude vybrané riešenie, ktoré bude mať väčšinovú podporu a podľa môjho názoru by malo byť vybrané čo najtransparentnejšie, zohľadňovať cenovú výhodnosť a rovnako aj ekologické dopady, aby nám vybrané riešenie viac neškodilo ako pomáhalo. Takže v skratke, budem presadzovať transparentné, cenovo výhodné a ekologické riešenie.  

Jaroslav Polaček (41), SaS,KDH,SMK,Nova,OKS
Košičania platia spoločnosti KOSIT zhruba milión eur mesačne. Mestské akcie košickej spaľovne boli odpredané za zlomok ceny a to symbolickú cenu v hodnote štyroch mesačných faktúr, čo rozhodne v poriadku nie je. Aj na základe tohto zistenia som podal žalobu, o ktorej v súčasnosti rozhoduje súd, pretože mojim cieľom je prinavrátiť košickú spaľovňu Košičanom. Získame tak späť mestský majetok a okrem iného zastavíme tak avizované zvyšovanie cien za odvoz odpadu. Som teda za to, aby bol vyhlásený medzinárodný tender avšak nie len na služby KOSIT-u ale na všetky služby, ktoré mesto pre svojich občanov zabezpečuje prostredníctvom subdodávateľov. Je to jedna z ciest k zabezpečeniu kvalitných a cenovo dostupných služieb.

reklamná správa

Zdravie a bezpečnosť sú prioritou

VVS, a.s. zodpovedne pristupuje k zabezpečovaniu bezpečnosti svojich zamestnancov aj odberateľov.

Zistite viac

Ján Struk (60), nezávislý kandidát  
V roku 2022 by som určite presadzoval vypísanie nového tendra na zber a zneškodňovanie komunálneho odpadu. Keďže mesto Košice dopláca za zber a zneškodňovanie komunálneho odpadu, je podľa môjho názoru potrebné vymeniť KOSIT za ústretovejšiu firmu.

Miroslav Špak (43), nezávislý kandidát  
Ako jediný opozičný poslanec som pri predaji podielu v KOSIT-e rokoval s majiteľmi. Amatérske argumenty poslanca Polačeka nestačili na to, aby spochybnil profesionálne pripravený predaj tejto fabriky. Môj zdravý rozum mi vraví, že bez tlaku politických centrál z Bratislavy si v prípade nevýhodnosti podmienok, ktoré nám KOSIT v roku 2022 ponúkne, kľudne postavíme vedľa KOSIT-u novú prevádzku a monopol nebude mať šancu Košičanom diktovať si cenu. Všetko je o zrelej komunikácii na úrovni, nie krikľúnoch s nepodloženými údajmi. V každom vzťahu a najmä obchodnom, musia obidve strany cítiť prospech.

Vladimír Vágasi (56), Most - Híd
Košičania by mali dostávať najlepšie služby vo všetkom. Takže budem vždy, a nie len pri Kosite, presadzovať verejnú transparentnú súťaž. 

(rok, dk) 

Chodník popri celom Hornáde aj do U. S. Steel. K cyklistom sa priznávajú všetci kandidáti

Viac k téme

19.10.18
Chodník popri celom Hornáde aj do U. S. Steel. K cyklistom sa priznávajú všetci kandidáti
reklamná správa

Čítajte viac: anketa volby

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím