Vlastníci pozemkov v Borovicovom háji sú s rozhodnutím poslancov spokojní
Zdá sa, že riešenie bradatého problému s neustálymi súdnymi nárokmi majiteľov pozemkov v lesoparku nad Popradskou ulicou sa blíži do finále. Mestským poslancom sa ho na pondelkovom zasadnutí zastupiteľstva podarilo konečne o niečo posunúť. Rozhodli, že mesto väčšinu pozemkov odkúpi. Spokojní sú všetci.
Poslanci mali na stole viacero možností: buď mesto sporné parcely odkúpi, prenajme, zmení na neverejnú zeleň, alebo bude pokračovať v súdnych sporoch. Nakoniec sa uzniesli na výkupe pozemkov malých vlastníkov. Rozhodnutie sa netýka 2,5 hektára parciel najväčšieho vlastníka, firmy S.T. Energy. Mesto tvrdí, že predchádzajúci vlastník Virtus, a. s., kúpil parcely špekulatívne, a preto si pred súdom verí.
Známe mená
Vo firme S.T. Energy sú známe mená. Polovicu firmy vlastní prezident futbalového klubu FC VSS Blažej Podolák, ktorý je členom dozornej rady firmy City Park Club. Tá je známa výstavbou športovo-rekreačného komplexu v Mestskom parku, kde býva okrem iných aj expredseda parlamentu a bývalý podpredseda Smeru Pavol Paška a počas pobytu v Košiciach aj rodený Košičan, oligarcha Juraj Široký. Druhú polovicu má napoly príbuzný ministra hospodárstva, 58-ročný Štefan Žiga a Zuzana Kráľová, ktorú vo firme zastupuje Miroslav Kráľ. Kráľ je správca konkurznej podstaty skrachovanej nebankovky Delta Management, v záznamoch si uvádzajú rovnakú adresu v Barci.
Naďalej verejná zeleň
„Borovicový háj ostáva verejnou zeleňou, teda bude tak isto ako doteraz voľne prístupný verejnosti. Zároveň sa pokúsime nájsť riešenie, ktoré z hľadiska finančných nárokov voči mestu bude definitívne,“ vyhlásil po rokovaní primátor Košíc Richard Raši (Smer). O odkúpení bude mesto rokovať najskôr s vlastníkmi piatich hektárov, ktorí už majú za sebou víťazné súdne spory. To by malo podľa prezentovaných prepočtov stáť najviac 3,8 milióna eur. Nasledovať budú rokovania s vlastníkmi, ktorí si svoje nároky na súde ešte neuplatnili. To môže zhltnúť viac ako milión.
Dohoda je reálna
Právny zástupca majiteľov viacerých menších pozemkov Tomáš Majerčák tvrdí, že je to najvýhodnejšie riešenie tak pre mesto, ako aj pre vlastníkov. „Tento návrh sme dávali už skôr, len neviem, na čo mesto čakalo,“ skonštatoval Majerčák.
K cene sa nevedel vyjadriť s tým, že to ešte bude predmetom rokovaní. „Viem, že mesto nemôže ísť nad cenu, ktorá je v znaleckom posudku. Keďže sú tam rôzne znalecké posudky, bude sa musieť nájsť nejaký kompromis,“ povedal. Dodal, že problém s dohodou jeho klienti určite mať nebudú.
Podolák: Zakážem vstup
Blažej Podolák, od ktorého zatiaľ pozemky vykupovať neplánujú, je spokojný tiež. Nie je si istý, či ich vôbec chce predávať. Keby aj, určite nie pod cenu, za čo považuje sumu približne 76 eur za meter štvorcový, ktorú navrhlo mesto. Povedal nám však, že je pripravený s radnicou rokovať, no podľa neho druhá strana nemá záujem. Ako uviedol, poslal na magistrát list, no odpoveď nedostal.
Podolák spochybňuje aj argumentáciu mesta, že pozemky boli kúpené špekulatívne. „Neviem, čo je na tom špekulatívne, ja som to normálne kúpil od banky a som legitímny vlastník. A keď mesto nebude platiť nájom, urobím zákaz vstupu ľuďom na súkromný pozemok. Musím sa tiež nejako brániť,“ vyhlásil.
Strašiak vo vreci
Spokojnosť so schváleným riešením výkupu pozemkov, aj keď s obavami, vyjadril aj člen petičného výboru Ladislav Rovinský. „Náš záujem je, aby Borovicový háj ostal verejne prístupný. Keď sa to podarí, bude to fajn. Mám ale obavu, že povedia – nemáme peniaze a znova vytiahnu z vreca toho strašiaka, že musíme zmeniť územný plán,“ povedal.
Problém s pozemkami v Borovicovom háji sa ťahá už takmer 30 rokov, keď po páde socializmu ich začali bývalí vlastníci, prípadne ich dediči, reštituovať. Lesopark bol pritom na tomto území vysadený v 60. rokoch minulého storočia, teda v období, keď bolo všetko štátne. „Mám zápisnice z roku 1996, v ktorých vlastníci navrhovali, aby mesto odkúpilo pozemky alebo uzatvorilo nájomnú zmluvu, no mesto na nič nepristúpilo,“ spomína právny zástupca majiteľov parciel Tomáš Majerčák. Keďže mesto situáciu neriešilo, o 10 rokov neskôr už boli na stole prvé žaloby za bezdôvodné obohatenie a zo súdu začali prichádzať tisícové účty. Mesto podľa Majerčáka doteraz prehralo všetky súdne spory, za štvorcový meter museli podľa neho vždy platiť v priemere okolo piatich eur ročne. Aby radnica nároky vlastníkov uspokojila, na zastupiteľstvo prišiel minulý rok v septembri návrh na vyhlásenie lesoparku za neverejnú zeleň. Umožnila by sa tým aj drobná výstavba objektov športovo-rekreačného charakteru a občerstvenia. Táto zmena však zdvihla zo stoličiek aktivistov aj obyvateľov okolitých ulíc, ktorí začali v októbri spisovať petíciu za zachovanie lesoparku v súčasnej podobe. Podarilo sa im vyzbierať dvetisíc podpisov a nasledujúce mestské zastupiteľstvo ich petícii vyhovelo. Práve na vôľu občanov sa odvolávali poslanci aj primátor Richard Raši (Smer) na pondelkovom zasadnutí, kde odsúhlasili riešenie starého sporu výkupom pozemkov.
Foto: veja, archív kd