Vodiči si na novú pešiu zónu ešte nezvykli. Dopravné značky priebežne dopĺňajú
Pešia zóna na Námestí osloboditeľov v Košiciach sa od soboty rozšírila o nový úsek. Podľa dopravného experta má dopravné značenie na tomto mieste viaceré nedostatky.
Cesta je uzavretá pre osobnú dopravu v časti od križovatky pri Hoteli Gloria Palace po koniec OD Dargov na križovatke Štúrovej a Mojmírovej ulice. Podľa mesta Košice zriadenie novej zóny bez áut má zrýchliť mestskú hromadnú dopravu, zvýšiť bezpečnosť chodcov a zlepšiť životné prostredie.
Ide o úsek dlhý 350 metrov, ktorý má zároveň doplniť súčasnú plochu pre peších medzi vojenskými pamätníkmi na Námestí osloboditeľov. Okrem MHD budú môcť pešiu zónu využívať cyklisti a chodci.
[article slug=”na-namesti-osloboditeov-rozsirili-pesiu-zonu”][/article]Nový piktogram
Vodičov o zmene dopravy informuje nové dopravné značenie. Značka „Pešia zóna“ s dodatkovými tabuľkami o čase pre zásobovanie, maximálnej povolenej rýchlosti pre cyklistov a prikázanom smere, sa nachádza vedľa hotela na Bottovej ulici. Práve nový typ piktogramu na pešej zóne však môže vodičov mýliť.
„Od 1. apríla sa menili piktogramy niektorých značiek, medzi nimi aj pešia zóna, na čo vodiči nemusia reagovať správne,“ uvádza dopravný expert Pavel Titl.
Vozidlá zásobujúce tamojšie prevádzky budú môcť do novej pešej zóny vstupovať za rovnakých podmienok ako na Hlavnej ulici, a to vo vymedzenom čase medzi 22.00 – 9.00 hod. Cyklisti úsekom môžu prechádzať rýchlosťou maximálne desať kilometrov za hodinu.
Nová značka v pondelok
Na rohu Senného a Drevného trhu je zase podľa Titla nevhodne umiestnená značka „Zmena organizácie dopravy“. Tá navyše pribudla len v pondelok, čím mesto priznalo, že dopravné značenie platné od soboty nepostačuje.
„Vodič odbočujúci od Drevného trhu na Senný trh si ju hneď nevšimne. Mali by ju dať o niekoľko metrov ďalej, čo som aj magistrátu v pondelok povedal. Zároveň by mala byť vyvýšená, pripevnená na stĺp a nie tesne nad zemou,“ uviedol Titl v stredu (5.8.). V ten istý deň popoludní už zo strany mesta došlo k náprave a značka bola osadená na stĺp. Tiež pribudla aj chýbajúca značka o prikázanom smere jazdy vpravo s výnimkou MHD na Bottovu ulicu.
Na niektorých miestach chýba označenie „Koniec pešej zóny“. Podľa referátu dopravy Magistrátu mesta Košice najneskôr do piatku pribudnú aj ďalšia dopravné značky.
Zákaz vjazdu nestačí
V rámci rôznych diskusií k rozšíreniu pešej zóny niektorí zastávajú názor, že na mieste stačilo uplatniť iba zákaz vjazdu osobným vozidlám. „Ide však o dve rozdielne veci, keďže pre mestskú dopravu v pešej zóne sa viaže predpísaná maximálna rýchlosť 20 kilometrov za hodinu, čo si dúfam uvedomil aj dopravný podnik,“ hovorí Titl.
Zdôrazňuje ale, že zmena organizácie dopravy na Námestí osloboditeľov bola potrebná. Autobusy totiž boli v dopravnej špičke, najmä v poobedňajších hodinách obmedzované osobnými autami, cez ktoré sa museli predierať.
Niektorí vodiči na sociálnych sieťach namietajú, že sa o pripravovaných zmenách vopred dostatočne neinformovalo a zmena sa udiala zo dňa na deň. „Vodiči však nemôžu jazdiť popamäti, vždy sa treba riadiť dopravným značením,“ oponuje dopravný expert.
[ad][/ad]Mesto: Naši policajti nepokutovali
Mesto Košice uviedlo, že o zmenách informovalo občanov prostredníctvom vlastných komunikačných kanálov a lokálnych médií. „Z doterajších skúseností vieme, že vodičom chvíľku trvá, kým sa zžijú s novou organizáciou dopravy a naučia sa jazdiť po iných trasách, ktoré môžu v danej lokalite využívať,“ uviedol magistrát.
Tvrdí tiež, že hliadky mestskej polície od začiatku platnosti novej organizácie dopravy priebežne upozorňovali vodičov, že prehliadli označenie „Pešia zóna“, pričom tieto priestupky zatiaľ riešila len dohovorom a upozornením bez toho, aby boli vodiči pokutovaní.
Vedenia mesta vyhlásilo, že do budúcnosti chce rozširovať pešiu zónu aj do ďalších častí v centre Košíc. Či sa bude tiahnuť do ulíc rovnobežných s Hlavnou, ako sú Kováčska či Moyzesova ulica alebo pešia zóna porastie do dĺžky, ešte mesto nevedelo konkretizovať. Odpísalo, že sa konzultuje o všetkých možných variantoch.
Podnikateľ z vlastnej iniciatívy odkláňa autá správnym smerom
Lepšie zorientovať sa vodičom na novej pešej zóne pomáha z vlastnej iniciatívy košický podnikateľ Marián Mergleský. Pokuty rozdávali “štátni”.
Už niekoľko dní stojí na rohu Bottovej pred hotelom Gloria Palace v oranžovej výstražnej veste a odkláňa do prikázaného smeru jazdy
vodičov, ktorí si ešte nevšimli zmenu organizácie dopravy.
Dôvodom je podľa neho, že v jeden deň osadili značku a na druhý deň už tam policajti rozdávali pokuty. „To sa mi nepáčilo a preto som tu,“ hovorí Mergleský, ktorý podniká v autodoprave.
Mergleský: Vyberali peniaze
Podľa neho mestskí policajti usmerňovali dopravu len v utorok, kedy na miesto prišla robiť reportáž verejnoprávna televízia. „Spravili si promo a po hodine odišli, aj keď predtým vyberali peniaze,“ tvrdí.
Dodáva ale, že s jeho prítomnosťou na mieste hliadka nemala problém. „Dokonca mi priniesli vodu, za čo si ich cením,“ .
Na miesto sa postavil v nedeľu večer, vo svojej iniciatíve mieni zotrvať do konca pracovného týždňa. Mestská polícia odmietla, že by vodičov na tomto mieste pokutovala. Podľa Jaroslava Ličáka z oddelenia komunikácie a prevencie Krajského riaditeľstva PZ v Košiciach bolo od soboty na mieste udelených 15 blokových pokút.
Jedlo ako poďakovanie
Mergleský vraví, že od vodičov má len pozitívne odozvy, niektorí mu dokonca priniesli vodu a rôzne občerstvenie. Denník KOŠICE:DNES bol svedkom toho ako mu vodič podal balíček z neďalekého fastfoodu. „Od ľudí to nechcem, ale ďakujem im,“ usmieval sa Milan.
Vodiči jeho usmerňovanie rešpektujú, ale stalo sa, že niektorí vošli do pešej zóny. Problémom podľa neho je aj neoznačenie zmeny dopravy v rôznych navigačných systémoch, ktorými sa častokrát riadia zahraniční turisti.
Na mieste svojej „služby“ našiel aj prsteň, ktorý si jeho majiteľ môže vyzdvihnúť u mestskej polície.
[ad2][/ad2]