Vraky zaberajú parkovacie miesta na sídliskách
Vozidiel, ktoré z rôznych dôvodov nemôžu na cesty a dlhodobo zaberajú miesta na už aj tak preplnených košických parkoviskách, je stále viac ako dosť. Na niektorých sídliskách si však v tomto smere už začali robiť poriadok.
Auto vôbec nemusí byť očividne zanedbané alebo zhrdzavené, aby mohlo byť pokladané za autovrak, ktorý z parkoviska treba odstrániť. „Ide o tie vozidlá, ktoré nemajú platnú STK a emisnú kontrolu. Na cestu ísť nemôžu a často stoja na tom istom parkovacom mieste aj niekoľko rokov. Dôvody sú rôzne, napríklad ich majitelia sú dlhodobo v zahraničí, už nežijú, alebo sú vozidlá v exekúcii. Legálne ich odtiaľ dostať je dlhý proces, má svoje presné pravidlá a dá sa to robiť len v spolupráci s mestskou políciou,“ približuje riešenie problému miestny poslanec na Sídlisku KVP Ladislav Lörinc.
Zdĺhavý a komplikovaný proces
Podľa slov Róberta Juhásziho z košickej Mestskej polície je odstraňovanie vrakov zdĺhavý a komplikovaný proces. „V prvom rade je podľa zákona povinný takéto vozidlo odstrániť jeho majiteľ. Ak to neurobí, prichádza na rad nútené odstránenie, pri ktorom hradí náklady majiteľ,“ vysvetľuje R. Juhászi.
Správca komunikácie, konkrétne mesto Košice, musí poslať najprv výzvu majiteľovi vozidla, aby ho odstránil. Ak to do 60 dní neurobí, môže auto mestská polícia odtiahnuť na určené parkovisko. Patrí firme, ktorá má autorizáciu na nakladanie s takýmito vozidlami. Kapacita parkoviska je však limitovaná. Je na ňom len osem miest. „V súčasnosti sú všetky miesta obsadené. Tam auto stojí, kým ho Okresný úrad neprehlási za odpad. Potom s ním spomínaná spoločnosť môže nakladať ako s odpadom a na jeho miesto môže prísť iné auto,“ hovorí R. Juhászi.
Zatiaľ bolo takto v Košiciach odtiahnutých 27 vrakov, ktoré boli zlikvidované a 27 ďalších áut si vzali späť ich majitelia.
Desiatky odtiahnutých vozidiel
Zrejme najďalej v riešení problémov s autovrakmi je Sídlisko Ťahanovce. Venuje sa tomu najmä poslanec Miloš Ihnát. Od mája minulého roka, keď začal situáciu intenzívne riešiť, sa mu podarilo z parkovísk dostať 39 starých vozidiel.
Ihnátovým príkladom sa inšpiroval na Sídlisku KVP poslanec Ladislav Lörinc. On sám sa tejto agende venuje od septembra minulého roka. Za ten čas sa podarilo zo sídliska dostať 10 autovrakov, ďalších približne 20 je v riešení. „Je to mravčia práca. Treba majiteľa zistiť, ísť za ním, presviedčať ho, že jeho pasivita znamená v konečnom dôsledku pre iných problém. Niekedy odstráni auto sám, inokedy nastupuje mestská polícia a nútený odťah. V každom prípade sa však bez odstránenia autovrakov nepohneme v riešení parkovania,“ tvrdí Lörinc.
Na Terase sú v polčase
Dlhodobo sa odstraňovaniu autovrakov venujú aj na Terase. Aktívna je okrem miestneho úradu poslankyňa Beáta Zemková. „Začali sme to systematicky riešiť asi pred dvoma rokmi. Situáciu monitorujeme, v spolupráci s mestskou políciou chodíme na obhliadky, potom nastupuje mestská polícia a okresný úrad. Na začiatku sme evidovali okolo 60 takýchto áut, dodnes sa stav podarilo znížiť na polovicu. Viaceré z nich na prvý pohľad nevyzerali ako nejaké hrdzavé vraky, ale do cestnej premávky sa už zaradiť nemohli. V každom prípade budeme v tejto činnosti pokračovať aj naďalej, aby nám zbytočne nezaberali parkovacie miesta, ktorých je nedostatok,“ zhodnotil situáciu zástupca starostu mestskej časti Košice – Západ Andrej Sitkár.
—
Originálne riešenie poslanca Ihnáta
Na najmladšom z košických sídlisk, Ťahanovciach, sa veľmi aktívne venuje problému odstraňovania autovrakov miestny a mestský poslanec Miloš Ihnát. Prišiel s originálnym riešením, ktoré je prospešné pre každého.
„Dostať z parkovísk na sídlisku autá, ktoré tam dlhodobo zbytočne zaberajú miesta, som si dal do volebného programu. Majitelia takýchto vozidiel si veľmi často nevedia rady. Na jednej strane už s autami nemôžu a ani nechcú jazdiť, a na druhej strane im hrozí pokuta. Ja ich vyhľadám, upozorním na situáciu, a ak majú záujem o riešenie, nakontaktuje sa na nich obyvateľ sídliska, s ktorým spolupracujem. On sa práve takýmto veciam spolu s partiou automobilových zanietencov venuje. Majitelia týchto vrakov sú väčšinou radi, že sa ich môžu zbaviť a za dohodnutú cenu ich predajú. Spomínaný spolupracovník už vie, čo s autom urobí ďalej,“ opisuje svoj spôsob poslanec Ihnát.
Ako sám tvrdí, nezaujíma ho, čo nový majiteľ po zmene vlastníckych práv s autom urobí, či ho opraví a prihlási do cestnej premávky, alebo rozoberie na náhradné diely. Podstatné preňho je, že sa uvoľní zbytočne zabraté parkovacie miesto, a že to robí ako službu obyvateľom – bez toho, aby na tom zarobil jediný cent.
Zatiaľ sa podarilo spomínaným spôsobom odstrániť z parkovísk na Ťahanovciach 35 áut, štyri odtiahla mestská polícia. „Do konca volebného obdobia ešte chceme takto vyriešiť 60 až 70 áut a prispieť k zmierneniu parkovacích problémov na sídlisku,“ tvrdí Ihnát.
Foto: Veronika Janušková