Výbeh pre psov rozhádal obyvateľov. Jedni ho chcú zrušiť, druhí ho chcú zachovať
Výbehy pre psov sa u psičkárov tešia veľkej obľube. Psy sa v nich môžu voľne pohybovať a majitelia ich môžu cvičiť a trénovať. Menej nadšenia však zdieľajú obyvatelia, ktorí bývajú v ich okolí. Príkladom je aj venčovisko v Parku duklianskych obetí na Severe, proti ktorému začali miestni nedávno bojovať.
Obyvatelia bytových domov v okolí večnoviska, ktorí sa označujú ako nespokojní občania, sa sťažujú na hluk, špinu, prach a zápach. Spísali preto žiadosť na jeho zrušenie, ktorú podpísalo 86 ľudí, a odoslali ju na miestny úrad a magistrát mesta. Svoju žiadosť odôvodňujú tým, že s nimi nikto výstavbu tohto výbehu nekonzultoval, že sa tým zničil celý park a zeleň a znížila sa im kvalita života. Požadujú, aby sa výbeh umiestnil na také miesto, kde psy nebudú nikoho rušiť.
Situácia je podľa nich vážna, deti a seniori sa boja popri venčovisku prechádzať, kedže na nich psy vraj agresívne vyštekávajú. Sťažnosťami obyvateľov sa už skôr zaoberala aj komisia rozvoja mestskej časti. Odporučila upraviť režim prevádzkových hodín a zabezpečovania poriadku vo výbehu pre psov v spolupráci s mestskou políciou a mestom. Venčovisko sa na základe toho má využívať od 7. do 21. hodiny a rešpektovať nočný pokoj.
Petícia za zachovanie výbehu
Ešte pred tým, ako nespokojní občania spísali žiadosť, vznikla petícia za záchranu tohto výbehu pre psov. Podpísalo ju 120 obyvateľov a na miestny úrad ju doručili začiatkom septembra. Žiadajú v nej, aby výbeh nezrušili, sa v okolí žiaden iný nenachádza.
V správe o vybavení petície mestská časť uvádza, že petíciu berie na vedomie, ale jej podanie je predčasné a neopodstatnené, kedže je výbeh v prevádzke a nepripravuje sa žiadna zmena. Mestská časť zároveň uviedla, že výbeh bol financovaný z peňazí mesta a po vybudovaní ho odovzdali do jeho majetku. „Rozhodnúť o zrušení alebo preložení výbehu je vo výlučnej kompetencii mesta,“ píše sa v správe.
Na otázky o aktuálnej žiadosti o zrušenie venčoviska nám hovorca mesta Vladimír Fabian odpísal, že venčoviská majú v správe mestské časti a odporúča preto obrátiť sa priamo na ne.
Podľa starostu Severu Františka Ténaia je každá žiadosť občanov dôležitá a venujú im plnú pozornosť: „Je tu požiadavka za zrušenie výbehu a v septembri sme obdržali petíciu za jeho záchranu. Sú to dve protichodné a zároveň oprávnené požiadavky rôznych skupín občanov. Aj napriek tomu veríme, že táto situácia má riešenie vhodné pre obe strany.“
[ad][/ad]Mimo obytnej zóny
O petícii za zachovanie venčoviska vedia aj obyvatelia, ktorí žiadajú jeho zrušenie.
„Sme veľmi radi, že sa psičkári angažujú za venčovisko. Súhlasíme s tým, že psy majú mať vyhradené miesto, na ktorom je možné ich venčiť. Rázne však nesúhlasíme s tým, aby sa venčovisko nachádzalo v bezprostrednej blízkosti obytných domov,“ napísali nám nespokojní občania. Podľa nich by bol vhodnou lokalitou pre výbeh areál UVLF na križovatke Komenského – Hlinkova alebo priestor Komenského – Vysokoškolská, ktoré sú mimo obytných domov.
Lokalitu postupne zveľaďujú
V lokalite, kde sa venčovisko nachádza, je päť susediacich a vzájomne prepojených dvorov, ktoré boli roky zanedbávané.
„Vybavenie postupne chátralo a tieto dvory v priebehu rokov prestali pre občanov plniť základnú funkciu kvalitného verejného priestoru. Preto mestská časť postupne jednotlivé dvory obnovuje a vytvára podmienky pre jednotlivé aktivity – obnovila sa časť parkových chodníkov, osadili sa herné prvky pre deti, fitnes aktivity, workout. V rámci tejto koncepcie sa zriadila i plocha pre voľný pohyb psov ako riešenie požiadaviek občanov, aby majitelia psov nevyužívali priestory pre deti a oddych, a požiadavku majiteľov psov na vytvorenie vhodných podmienok,“ vysvetlil Ténai.
Sťažnosti týkajúce sa psov tu podľa neho existovali aj pred zriadením výbehu, no zároveň majú na tento priestor aj množstvo kladných ohlasov. Na Severe majú psičkári k dispozícii päť venčovísk.
Pred dvoma rokmi sa rovnaká situácia riešila aj v mestskej časti Západ. Obyvatelia tam od samosprávy žiadali odstrániť venčovisko na rohu Idanskej a Bernolákovej ulice, ktoré bolo v tesnej blízkosti bytových domov.
Oplotený priestor na venčenie vznikol v roku 2016 po tom, čo sa ľudia sťažovali na problém spolužiatia psičkárov a ľudí, ktorí chodia na susediace detské ihrisko. Odvtedy tam bolo podľa miestnych neustále počuť štekot psov a krik, sťažovali sa aj na neporiadok a zápach. Situáciu sa rozhodli riešiť petíciou za zrušenie venčoviska. Uspeli s ňou a mestská časť v novembri 2017 výbeh zrušila.
Venčoviská slúžia na socializáciu psov aj ľudí
Spolunažívanie majiteľov psov a ostatných obyvateľov môže byť niekedy problematické. Ako vníma vzťah psičkárov a nepsičkárov, a aký význam majú pri výchove psov výbehy, sme sa opýtali kynologičky a trénerky psov Martiny Debnárikovej.
V čom sú venčoviská pre psov a ich majiteľov užitočné?
V prvom rade slúžia majiteľom psíkov, ktorých poslušnosť ešte nie je zvládnutá do takej miery, aby mohli byť bez problémov pustení aj mimo oploteného priestoru. Každý psík potrebuje určitú voľnosť, a keďže sú psy svorkové zvieratá, potrebujú byť v kontakte aj s inými jedincami svojho druhu. V druhom rade teda slúžia na socializáciu, a to nielen psíkov, ale aj ich majiteľov.
Je ich v Košiciach dostatok?
Netvrdím, že by mali byť venčoviská na každej ulici. Aktívny psičkár prejde kvôli svojmu psíkovi aj väčšiu vzdialenosť, ale stále sa v Košiciach nájdu lokality, ktoré majú najbližšie venčovisko vzdialené aj niekoľko kilometrov. Viem si teda predstaviť, keby ešte zopár venčovísk v Košiciach vyrástlo.
Aký je váš názor na sťažnosti obyvateľov?
Žiaľ, aj nezodpovedných psičkárov je veľa. Veľa majiteľov nechá svojich psov robiť všetko, bez napomenutia a usmernenia. Hlasné štekanie psa odôvodnia tak, že ich psík takto komunikuje, ničenie zelene a mobiliáru venčoviska je častokrát „iba hra“ a zberu exkrementov tiež neprikladajú veľký význam. Preto plne chápem názory nepsičkárov. Zákazmi a príkazmi sa však situácia nezmení. Psíkov na sídliskách pribúda a dôležité je ich majiteľov vzdelávať a vysvetliť im dôležitosť výchovy a následne aj dôležitosť nekonfliktného spolunažívania ľudí na sídliskách.
Kde by mali byť výbehy pre psov umiestňované?
Samozrejme je lepšie, keď sú venčoviská situované na priestranstvách vzdialenejších od bytových domov. No pomerne hustá zástavba mesta to nie vždy umožňuje. Preto je dôležitá tolerancia zo strany psičkárov, ale aj nepsičkárov, a platí, čo nechceš, aby robili iní tebe, nerob ani ty im.