Vykrádanie zásielok je na Slovensku bežné
Vykrádanie poštových zásielok, zdá sa, nie je nič výnimočné. Po tom, ako sme vo včerajšom čísle publikovali materiál o záhadne dlho trvajúcom doručení vianočného pozdravu z USA do Košíc s dvadsiatimi dolármi pre pani Magdalénu Szentandrássyovú, sa nám na našom facebookovom profile ozvali viacerí čitatelia s podobným príbehom.
„Kamarátka je pol roka v Amerike a má veľmi rada kakaové rezy, ktoré tam nedostať, tak sme sa dohodli, že jej ich pošlem. Kúpila som 20 keksov, dala ich do škatule spolu s vianočným hrnčekom a vitamínmi, lebo u nich sú drahé alebo ťažko dostupné. K tomu nejaké žuvačky a zabalili sme to priamo na pošte v hypermarkete Tesco,“ opísala nám operátorka výroby Andrea Pavlíková.
Zásielku si dala dokonca poistiť, za čo zaplatila spolu s poštovným takmer 25 eur. Doba prepravy vyzerala byť štandardná, balík putoval od 8. do 23. decembra, teda omnoho kratšie ako zásielka pani Magdalény (mesiac).
Šok však prišiel, keď si jej známa balík v zámorí otvorila. „Celá škatuľa bola rozbitá, po otvorení sme zistili, že sú tam iba dva keksy, boli tam nejaké dva poháre, ktoré som nikdy v živote nevidela a nejaké čokoládky,“ hovorí pani Andrea. Okrem straty za poistenie či obsah balíčka ju však najviac mrzí, že kamarátka, ktorá sa na kakaové rezy veľmi tešila, bola sklamaná. Prepravu dala reklamovať a čaká na výsledok. „Čakacia doba je dva až tri mesiace, kým sa k tomu vyjadria. Toto by som v živote nečakala, že keď pošlete keksy v balíku a napíšete jasne, že tam sú keksy, že to na colnici rozoberú a dajú tam niečo úplne iné. Akokeby som pašovala nejaké drogy. To je už vrchol toto,“ rozhorčila sa.
[article slug=”list-s-dolarmi-isiel-z-ameriky-do-kosic-cely-mesiac”][/article]Stratila sa na Slovensku
Zlú skúsenosť s prepravou z Cliftonu neďaleko New Yorku do Košíc má aj IT inžinier Pavol. „Bolo to už dávno, pred piatimi rokmi a stalo sa nám to dva až trikrát. Vždy to boli obálky s blahoželaním od mojich svokrovcov buď pre mňa, alebo našich známych. Raz zmizol dokonca balíček, ten bol ale bez peňazí. Odvtedy peniaze poštou neposielame,“ skonštatoval.
Úspechom nedopadla ani reklamácia, keď kontaktovali dokonca americkú poštu. Tam im však povedali, že sledovanie zásielky skončilo na Slovensku a potom sa stratila. „Vtedy to bola bežná prax, stalo sa to množstvu ľudí. Čudujem sa, že sa nič nezmenilo za tie roky…,“ povedal.
Peniaze si vraj vybrali
Vykrádanie zásielok sa však netýka len tých z USA. Pracovník v stavebníctve Miroslav Michalko skúšal posielať pred dvomi-tromi rokmi z košickej Pošty 2 do Michaloviec dvakrát po dvadsať eur, no neúspešne. „Odvtedy posielame už len cez poštovú poukážku. Raz sme sa snažili o reklamáciu. Odmietli nás s tým, že sme obálku už otvorili a možno sme zabudli vložiť peniaze. Z ich strany to bolo pekne smiešne, keďže starobnou demenciou netrpíme,“ spomína pán Miroslav.
Jeho podozrenie na vykradnutie obálky padá skôr na košickú poštu, pretože kým v Michalovciach nemali problém s odovzdaním obálky polícii, v Košiciach sa stretol s odmietavou a chladnou reakciou zamestnancov pošty.
—
Pošta nedala pani Magdaléne žiadne konkrétne vysvetlenie
O stanovisko k prípadu pani Magdalény, ktorej prišiel vianočný pozdrav z USA až po mesiaci, navyše v poškodenej obálke, prelepený a o vyše dva týždne neskôr než rovnaké zásielky do Levoče či Prešova, sme požiadali aj Slovenskú poštu.
Špecialistka pre styk s médiami Alexandra Cimermanová nám ku tomu len všeobecne uviedla, že dobu doručenia zásielky určuje čas, kedy príde na Slovensko. „Lehotu prepravy pre jednotlivé druhy zásielok určuje krajina pôvodu vo svojich zasielacích podmienkach,“ tvrdí. Práve odlišný termín doručenia na Slovensko považuje za možný dôvod, prečo zásielky odoslané z rovnakého miesta a v rovnaký čas prišli s tak výrazným časovým odstupom.
V prípade úplného nedodania zásielky môže byť podľa Cimermanovej príčinou napríklad to, že sa v nej zistí nedovolený obsah. „Zásielka môže byť tiež nedodaná z dôvodu nesprávnej alebo neúplnej adresy adresáta alebo aj z dôvodu, že sa zásielka pri preprave k jej adresátovi stratí,“ zdôvodnila. V prípade nedodania zásielky odporúča v lehote do 6 mesiacov od odoslania podať reklamáciu.
Vzhľadom na všeobecnú povahu odpovedí sme sa včera opäť pýtali na to, kedy a v akom stave (či bola obálka v poriadku) prišiel na Slovensko list pani Magdalény, no do uzávierky sme odpoveď nedostali.
Ďalšie reakcie z nášho facebookového profilu
- Jarka – To poznám. Tiež sme čakali, tri týždne nič. A keď som sa bola pýtať na pošte, tak oni nič nemajú a na večer už bol list v schránke. Kto doručuje o 16-tej, nikto.
- Janka – Mne sa stalo už dvakrát. Posielala som obyčajnú pohľadnicu, no aby sa nezničila, dala som ju do obyčajnej bielej obálky. A dvakrát to neprišlo! Zrejme si niekto myslel, že vnútri sú peniažky.
- Veronika – Mne nikdy neprišla dolárová obálka nenatrhnutá, nepootvorená. Vždy takáto obálka mešká a viacero obálok sa stratilo.
- Anna – Mne sa stalo, že pred Vianocami som poslala balík do USA a balík došiel až o 3 mesiace. Pri reklamácii mi bolo povedané, že bola kalamita, čo nebola pravda, pretože tam sledovali, kedy im príde. Vedeli si sledovať pohyb balíka. Tak moje drobné darčeky k Vianociam dostali v marci.
- Eva – Máme podobnú skúsenosť. Zaplatili sme, máme doklad, peniaze nedošli, monopol pošty nepriznáva chybu!
- Katarína – Ja som posielala pred dvomi mesiacmi zo Švajčiarska zabudnutý občiansky, doteraz nedošiel. Poštová mafia.
- Gabriela – Krstný syn mi poslal pozdrav z Kanárskych – nedošiel.
- Mária – Pred pár rokmi mi mamka z Rakúska poslala blahoželanie k narodeninám s 20 či 50 eurami. Dodnes nedorazil. Na slovenskej pošte sa kradne a hlavne na košickej.
- Anna – Mne poslala dcéra pozdrav z Bali pred tromi mesiacmi a ešte neprišiel, škoda peňazí.
Foto: sul, ap, fb