Vzácne zábery z okupácie Košíc prežili na povale pod kopou orechov
Na Námestí osloboditeľov boli 21. augusta 1968 stovky ľudí. Niektorí hádzali na tanky dlažobné kocky, iní sa snažili vojakom dohovoriť. A niektorí si robili svoju prácu. Fotili, točili, zaznamenávali zlomové udalosti pre Československo, aby ich uvidel celý svet a aby ich videli aj ďalšie generácie…
Nesmierne dôležitú úlohu zohrali novinári – kameramani, fotografi, redaktori. Ich vzácne svedectvá sa uchovali až do súčasnosti. Niektoré schované pod kopou orechov….
[ad][/ad]Na ceste do škôlky…
O vpáde sovietskych vojsk sa Dušan Klinger dozvedel na ceste do škôlky, kam viezol syna. Vtedy videl tanky pred štúdiom. Utekal domov, zapol si televízor, ale už nevysielali. V tom čase pracoval ako redaktor košického štúdia Československej televízie. „Atmosféra v redakcii bola otrasná. Nikto tomu nechcel veriť, ale začali sme rozmýšľať, čo robiť. Štúdio bolo obsadené sovietskymi vojakmi. Spojili sme sa s redaktormi rozhlasu, ktorí už vysielali z okolitých lesov. Okamžite sa rozhodlo, že všetci kameramani a redaktori idú do ulíc.“
„Vojna“ na námestí
Najväčšia mela sa odohrávala na Námestí osloboditeľov. Vtedy sa tam staval hotel Slovan, bolo tam množstvo materiálu, tehly a kamene, ktoré ľudia hádzali do tankov, transportérov, vojenských nákladných áut. Pripomínalo to vojnový stav…
„Ja som ostal v redakcii ako koordinátor medzi štábom, ktorý to spracovával, a kameramanmi a redaktormi. Videl som zábery, na ktorých fotoreportér Československej tlačovej kancelárie Gabi Bodnár tie tehly zo zeme dvíhal, hádzal ich na vojakov a fotil. Samozrejme, po čase ho stihol osud, ako veľkú časť vtedajších redaktorov – strata zamestnania.“
Dvadsať rokov pod orechami
O natočený materiál prejavila záujem aj ŠtB. Aj preto ho museli schovať. „Jednu noc ma navštívil doma produkčný s taškou natočených filmov v plechových kazetách. Poprosil ma, aby som ich schoval. Mal som jednoizbový byt. Pýtal som sa, prečo nie on alebo niekto iný z redakcie. Povedal, že o ňom všetci vedia, že má prístup k archívu a ostatní sa boja. Tak som tie filmy zobral…“
Zábery schoval na povale domu u starej mamy v rodnej dedine Nižný Hrabovec. „Bola to múdra žena, nepovedala to ani mojim rodičom. Tí boli štátni zamestnanci a báli sa. Filmy sme ukryli na povale pod kopy orechov.“
Namiesto správ piskot
Kariéra Dušana Klingera v televízii sa skončila v čase takzvanej normalizácie. Začala sa v 70. roku, vtedy ešte pracoval v televízii. Osudnými sa mu stali majstrovstvá sveta juniorov v hokeji, ktoré sa hrali v Prešove. Televízia zo zápasu robila prenos.
„Došlo tam aj k bitke medzi naším reprezentantom, dnes nebohým Janom Šterbákom, a ruskou superhviezdou, brankárom Tretiakom. Štadión búril, ale prehrali sme. Na záver zaznela sovietska hymna a počas nej sa ozval strašný piskot. Vysielací čas sa pretiahol až do televíznych novín. Lenže o 19. chcel súdruh Husák sledovať správy. Namiesto toho videl toto. Režisérom prenosu som bol ja. Takže keď zápas skončil, stretli sme sa na krátkej porade a po mňa už prišla Štátna bezpečnosť. Iróniou je, že potom sa už počas každého živého prenosu púšťala sovietska hymna na plejbek bez ruchov…“
[ad2][/ad2]„Znovuzrodenie“ filmu
Keď v novembri 1989 vypukla Nežná revolúcia, filmy z povaly zobral a odniesol ich do košického štúdia televízie, kde v tom čase už asi 20 rokov nepracoval. „Pri príležitosti 40. výročia vzniku košického štúdia televízie robil Jozef Mríz dokument, kde bola reportáž aj o tom, kde som tie filmy schoval. Tam kúsok z natočeného materiálu použil. So zvyškom toho archívu sa potom pracovalo dosť necitlivo. Pri každom výročí si redaktori vystrihli, čo potrebovali. Neviem, v akom je to stave dnes, niečo sa ale určite zachovalo.“
Po roku 1989 sa Dušan Klinger stal spolumajiteľom a šéfredaktorom novín Slovenský východ. Tŕňom v oku Vladimíra Mečiara sa stal, keď jeho noviny uverejnili v decembri 1993 na pokračovanie prepis záznamu vystúpenia expremiéra a predsedu HZDS pod názvom Parný valec zo Zlatej Idky. Mečiar v dedinke neďaleko Košíc vysvetľoval v kruhu najbližších spolupracovníkov, ako „prevalcujú všetko, nech sa deje vôľa Božia, že sa budú všetci diviť…“ Dušan Klinger bol nakoniec donútený noviny predať… Napriek sklamaniam, ktoré zažíval aj počas nového režimu, zmenu v roku 1989 neľutuje: „Som rád, že som sa týchto slobôd dožil. Lebo si spomínam na 20 rokov, najkrajších rokov mladosti a tvorivých schopností, v priebehu ktorých som sa neraz pristihol pritom, že som sa až rúhal. Rakovina tela nemôže byť horšia ako rakovina duše. A spolu so mnou to takto cítili státisíce ľudí.“
[article slug=”zeleznym-stitom-chranil-seba-aj-kameramana”][/article] [ad3][/ad3]