Z cien alkoholu sú hotoví, fotia si nápojové lístky, v podniku vypijú päť pív na hlavu
Majstrovstvá sveta v hokeji nie sú sviatkom len pre fanúšikov, ale aj obrovskou trhovou príležitosťou pre majiteľov reštaurácií a pohostinstiev.
Viaceré bary a reštaurácie najmä v centre mesta počas šampionátu zdraželi. No stále sa nájdu podniky, kde ponúkajú najmä pivo a iný alkohol za „ľudové“ ceny.
Miest, kde čapujú pivo za menej ako dve eurá, sa dá nájsť niekoľko aj priamo v blízkosti Steel Arény. Tradičné krčmy a hostince, ktoré sú známe najmä medzi miestnymi, teraz vo veľkom navštevujú aj zahraniční hokejoví fanúšikovia. Z cien, ktoré tu nájdu, vzhľadom na priemernú mzdu a cenové hladiny v ich domovskej krajine, sú často prekvapení.
Pijú pred a po zápase
„Chodia tu hlavne Nemci, ale aj Fíni či Briti. Všetci hovoria anglicky, preto je ťažké určiť, odkiaľ sú, ak na sebe nemajú dresy,“ hovorí krčmárka z hostinca, ktorý na kopci nad štadiónom funguje už 28 rokov. Ceny tu kvôli šampionátu nemenili. Pol litra čapovaného piva stojí niečo málo cez euro a pohárik tvrdého alkoholu od 60 centov do dvoch eur.
„Na zdražovanie nebol dôvod a fanúšikovia si to tu veľmi pochvaľujú. Páčia sa im hlavne ceny alkoholu. Tabuľu s ponukou si niektorí dokonca fotia ako zaujímavosť,“ povedala. Denne ich sem podľa nej príde asi sedemdesiat, väčšinou hodinu pred zápasom a večer po skončení stretnutia.
Ako dodala, objednávajú si hlavne pivo „Väčšinou je to tak päť pív na hlavu.“ Oproti minulému šampionátu, ktorý sa v Košiciach konal pred ôsmimi rokmi, sem podľa krčmárky chodí fanúšikov viac. „Predtým to bolo slabšie. Teraz sú tržby oveľa vyššie,“ pochvaľuje si.
V krčme nevisia žiadne nápisy ani ponukový lístok v angličtine. Komunikácii to vraj nebráni. „Väčšinou si nejak poradím a porozumiem im. Kolegyne vedia po anglicky, tak mi pomáhajú,“ povedala.
[ad][/ad]Krčmárka: Nejako sa pochopíme
Ceny sa nemenili ani v pohostinstve na Štúrovej, len pár minút chôdze od štadióna. Držia sa tam svojich štandardných cien, pivo za euro, poldeci alkoholu za 50 centov. „Fanúšikovia sú z toho hotoví,“ povedala na margo nízkych cien pani za barom.
Nával cudzincov tu však nemajú, chodia tí, ktorí tu „zablúdia“, keď idú okolo. Najčastejšie sú to podľa krčmárky Dáni a Nemci. „Závisí to aj od počasia, keď je teplé počasie, je ich tu dosť,“ povedala.
Aj ona hovorí, že s komunikáciou problém nemá, aj keď po anglicky nevie. „Vždy sa nejako dorozumieme a pochopím, čo chcú,“ dodala.
Hostinec na rohu ulice pri štadióne je síce malý, vojde sa tu len jeden stôl, hostia tu väčšinou stoja, no núdzu o zákazníkov v ňom nemajú. Krčma funguje už 37 rokov a počas roka ju navštevujú prevažne fanúšikovia domáceho hokejového klubu HC Košice. Košickí „štamgasti“ sa tu teraz miešajú s cudzincami. Chodia sem hlavne Fíni.
Všetko za dve eurá
Vítajú ich nápisy „beer 2 €“ a „shots 2 €“. Za pohárik tvrdého alkoholu tú zaplatíte túto sumu bez ohľadu na jeho druh. Jednotnú cenu, pri ktorej sa „rundy“ ľahko účtujú, majiteľka a krčmárka v jednej osobe určila podľa najdrahšej pálenky, ktorú má v ponuke. Tvrdí, že pre stálych zákazníkov ostal cenník rovnaký.
Situácia je podľa nej lepšia, než bola pri šampionáte v roku 2011, zákazníkov má teraz viac. „Celkovo je teraz mesto lepšie pripravené. Určite je to aj tým, že tu hrajú Slováci,“ zhodnotila nárast počtu zákazníkov. Koľko ich denne obslúži, odhadnúť nevedela. „Nedá sa to ani spočítať, je ich veľa,“ povedala s úsmevom pri obsluhovaní zákazníka.
[ad2][/ad2]Pochvaľuje si aj zásobovanie. „V dnešnej dobe všetko, čo si objednáte, vám hneď aj donesú,“ vysvetlila. S angličtinou jej pomáha dcéra, ktorá jej počas šampionátu chodí vypomáhať. „Ja sa však vždy nejako rukami – nohami dorozumiem,“ dodala.
V krajinách, ktorých reprezentácie hrajú v Košiciach na šampionáte, sú ceny alkoholu niekoľkonásobne vyššie, rovnako ako priemerné platy. Napríklad fanúšik z Dánska sa v Košiciach cíti tak, ako keby sme my kupovali pivo za dvanásť či pätnásť centov.
Prečo len dve pivá?
„Ceny sú tu v porovnaní s Fínskom oveľa nižšie. Máte to tu neuveriteľne lacné,“ potvrdzuje fanúšik z Fínska. Opisuje, že za pivo doma platí priemerne 8 eur, za fľašu alkoholu desiatky eur. Priemerný plat sa v tejto krajine pohybuje na úrovni tritisíc eur. „Aspoň už viem, prečo si tu každý objednáva len jedno či dve pivá,“ povedal po tom, čo zistil, aký je u nás priemerný plat.
„Pre nás je to super, pre vás zrejme ako u nás v Kanade,” odpovedal s úsmevom na tvári kanadský fanúšik, ktorý si v ruke niesol štyri pivá.
Dánsko 4 552 eur
USA 4 400 eur
Nemecko 3 775 eur
Veľká Británia 3 690 eur
Fínsko 3 612 eur
Francúzsko 3 200 eur
Kanada 3 100 eur
Slovensko 1 013 eur
Zdroj: minimalnamzda.sk, worlddata.info
(HUN)
Návštevníci minú najviac v hoteloch a reštauráciách
Majstrovstvá sveta v ľadovom hokeji znamenajú pre mestá, ktoré sú ich dejiskom, výraznejší ekonomický prínos.
Dokazuje to aj štúdia Ekonomickej fakulty Technickej univerzity v Košiciach, podľa ktorej návštevníci šampionátu v roku 2011 minuli v Košiciach takmer päť miliónov eur. Pritom najväčšiu časť výdavkov nechali v hoteloch a reštauráciách.
Podľa podobnej štúdie Ekonomickej univerzity v Bratislave hlavnému mestu prinieslo svetové športové podujatie pred ôsmimi rokmi takmer 11 miliónov eur.
Obidve sumy zahŕňajú všetky výdavky návštevníkov okrem výdavkov na vstupenky na zápasy. Hokejový šampionát si v roku 2011 pozrelo viac ako 400-tisíc divákov, z toho 291-tisíc v Bratislave a 115-tisíc v Košiciach.
[ad3][/ad3]„Hokej patrí k najsledovanejším hrám sveta a prináša usporiadateľským krajinám šampionátov či sponzorom mimoriadne zisky. V tom je zahrnuté: predaj vysielacích práv, sponzorské zmluvy, príjmy zo vstupného, tržby hotelov a reštaurácií či predaj suvenírov,” uvádza analytička Slovenskej sporiteľne Lenka Buchláková.
Už počas majstrovstiev v roku 2011 sa ukázalo, ako hotelieri a prevádzkovatelia reštaurácií či barov zvyšovali ceny. Podľa analytičky ide v prípade ubytovania v priemere o dvojnásobné zvýšenie cien, v niektorých prípadoch je to až trojnásobné zvýšenie.
Zdraželo aj alternatívne ubytovanie, ktoré si ľudia vyhľadávajú prostredníctvom online platforiem.
(TASR)