Z Košíc kandiduje synovec Harabina, námestníčka primátora či hydrológ
O necelý mesiac si voliči na Slovensku vyberú nových europoslancov. Do volieb do Európskeho parlamentu ide všetkých sedem parlamentných a ďalších 24 mimoparlamentných strán a hnutí. Každá mohla postaviť najviac 14 kandidátov.
Na ich listinách nájdeme aj mená, pri ktorých je ako miesto trvalého bydliska uvedené Košice. Z parlamentných strán postavilo kandidátov z tohto mesta hnutie OĽaNO. Kandiduje za ňu 29-ročná Lucia Greškovitsová, ktorá je asistentkou poslankyne Národnej rady SR Silvie Szahad. Ďalšou je 55-ročná Lucia Rennerová, ktorá žije v Košiciach a v Bruseli pracuje dvadsať rokov ako tlmočníčka v Európskej komisii.
Dvoch kandidátov z Košíc má aj strana Sme rodina Borisa Kollára. Sú nimi 45-ročný advokát Rastislav Masnyk, ktorý už neúspešne kandidoval za SaS na funkciu košického župana aj europoslanca, a 28-ročná marketingová špecialistka Dominika Sabová.
KDH, ktoré má v Bruseli v súčasnosti dvoch poslancov, nominovalo na šieste miesto kandidátky 48-ročnú Luciu Gurbaľovú. Je námestníčkou primátora Košíc Jaroslava Polačeka (nezávislý), aj zástupkyňou starostu v košickej mestskej časti Poľov.
Gurbaľová: Poznám problémy
Vyštudovaná pedagogička vraví, že ju do eurovolieb navrhlo predsedníctvo strany po konzultácii s košickými štruktúrami. Definitívnu podobu kandidátky schválila Rada KDH, ktorá má 120 členov.
„Košičania a východniari sú tí, s ktorými sa denne stretávam, poznám ich problémy a chcem pomáhať ich riešiť,“ hovorí o dôvodoch svojej kandidatúry.
Dodáva, že v europarlamente by presadzovala, aby Slovensko ostalo verné odkazu predkov, ich tradíciám a hodnotám a zároveň aby bolo silnou a modernou krajnou v Európe.
Tvrdí, že jej prioritami pri výkone mandátu by boli téma lepších pracovných príležitostí na Slovensku, aby ľudia neodchádzali za prácou, téma podpory pre našich farmárov či lepšie a efektívnejšie školstvo.
Na otázku, či by sa v prípade zvolenia vzdala funkcií v samospráve, čo zákon nevyžaduje, neodpovedala. Vraví, že o tom bude informovať hneď, ak by to bolo aktuálne.
Z košických kandidátov na seba púta pozornosť trojka strany Národná koalícia, 45-ročný Slavomír Harabin. Nie však doterajšími politickými skúsenosťami, ale príbuzenstvom ku kontroverznému sudcovi Najvyššieho súdu SR Štefanovi Harabinovi.
[ad][/ad]Odvolaný riaditeľ
Učiteľ Gymnázia Šrobárová v Košiciach je jeho synovcom. Na škole bol vyše sedem rokov riaditeľom, na návrh rady školy ho po viacerých sťažnostiach a podnetoch učiteľov aj študentov odvolal župan v roku 2017. Harabin vystupuje ako kritik „bruselského diktátu“.
V rozhovore pre proruský web hlavnespravy.sk povedal, že je za Európsku úniu, no s krédom „nech EÚ slúži nám a nie my jej“.
Portál Glob.sk minulý týždeň informoval o bilbordoch Národnej koalície, na ktorých je Slavomír Harabin ako kandidát na europoslanca uvedený len ako „S. Harabin“. Navodzuje to dojem, že chce ťažiť z popularity svojho známeho strýka, ktorý v marcových prezidentských voľbách skončil na treťom mieste so ziskom vyše 307-tisíc hlasov.
Národná koalícia úmysel zavádzať voličov popiera. „Mená sme skracovali, aby to nebolo také dlhé,” povedal pre Glob.sk hovorca strany Tomáš Szmrecsanyi.
[ad2][/ad2]Proti klimatickej zmene
Lídrom kandidátky mimoparlamentnej stany Demokratickú únia je poslanec košickej župy a hydrológ Michal Kravčík. Za premiérky Ivety Radičovej (SDKÚ) viedol vládny protipovodňový projekt, ktorý spočíval v budovaní malých lesných hrádzok. Na princípe zachytávania vody v krajine je postavený aj aktuálny Program obnovy krajiny Košického samosprávneho kraja, ktorého je Kravčík autorom.
Na svojom Facebooku píše, že dnes sa zmena vodohospodárskej politiky, ktorá „zvráti nebezpečný trend klimatickej zmeny,“ dá dosiahnuť iba „politickou intervenciou“, a preto sa uchádza o mandát europoslanca.
Košičania sú aj na listinách viacerých mladých a málo známych strán, ktoré nemajú za sebou výraznejšie volebné úspechy.
Smer bez Košičanov
Bez Košičanov je kandidátka najsilnejšej vládnej strany Smer. Vypadla z nej aj bývala starostka košickej mestskej časti Dargovských hrdinov Monika Smolková, ktorá je v Bruseli poslankyňou druhé volebné obdobie.
Smolková vraví, že ju osobne vyškrtol Robert Kaliňák za to, že ho pred dvoma rokmi verejne vyzvala, aby odstúpil z postu ministra vnútra pre kauzu Bašternák. Smolkovú pritom na kandidátku navrhli funkcionári Smeru z Košického kraja Richard Raši a Peter Žiga.
„Doteraz sa nikdy nebojovalo proti krajom, robia regionálnu politiku, bez ktorej by sme sa nezaobišli. Teraz prvýkrát za dvadsať rokov sa stalo, že sa názor kraja nerešpektoval. No je pravda, že pri rôznych sporných situáciách má rozhodujúce slovo predseda, takže asi sa priklonil k pánovi Kaliňákovi,“ povedala k tomu Smolková v relácii Pod kožu televízie KOŠICE:DNES.
Celý rozhovor s europoslankyňou, ktorá kritizuje, ako sa Smer vyrovnal s vraždou novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice, prinesieme v najbližších dňoch.
Kandidáti na europoslancov z Košíc
Kresťanská demokracia – Život a prosperita
Tomáš Janco (32), právnik
Darius Hatok (42), manažér
Sme rodina – Boris Kollár
Dominika Sabová (28), marketingová špecialistka
Rastislav Masnyk (45), advokát
Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti
Lucia Greškovitsová (29), asistentka poslanca NR SR
Lucia Rennerová (55), tlmočníčka v európskych inštitúciách
Strana tolerancie a spolunažívania
Viktor Valik (51), SZČO
Hlas ľudu
Ondrej Štefik (37), softvérový inžinier
Kresťanskodemokratické hnutie
Lucia Gurbáľová (48), námestníčka primátora
Doma dobre
Zoltán Ďurčík (34), programátor
Koalícia Komunistická strana Slovenska a Vzdor – strana práce
Iveta Kohanová (53), právnička
Európska demokratická strana
Ľudovít Močulenko (53), folklorista
Demokratická strana
Michal Kravčík (63), poslanec KSK
Národná koalícia
Slavomír Harabin (45), stredoškolský pedagóg
Marián Rusznyák (39), CEO – výkonný riaditeľ spoločnosti
Voľby do Európskeho parlamentu 2019
- na Slovensku sa budú konať v sobotu 25. mája
- volíme 14 poslancov, štrnásty sa ujme funkcie, keď odchod Británie z EU nadobudne účinnosť
- volia sa politické strany, teda do volebnej schránky hodíme hlasovací lístok s kandidátkou jednej z nich
- najviac dvom kandidátom môžeme odovzdať preferenčný hlas zakrúžkovaním ich poradového čísla
- poslancov v EP bude mať strana, ak prekročí päťpercentné kvórum
- nie je možné voliť zo zahraničia
- na hlasovací preukaz je možné voliť aj mimo trvalého bydliska kdekoľvek na Slovensku
- pred piatimi rokmi bola na Slovensku volebná účasť len 13,05 percenta, najmenej z celej EÚ
- EP je hlavným zákonodárnym orgánom EÚ, rozhoduje o veciach, ktoré sa týkajú každodenného života obyvateľov, ako podpora rastu hospodárstva, znižovanie spotreby energie či bezpečnosť potravín