Za akcie mesta chceli dať najviac. KOSIT im neposkytol informácie
Dánska firma tvrdila, že je pripravená za akcie mesta vo firme KOSIT zaplatiť o 1,4 milióna eur viac ako bola najnižšia požadovaná suma. Tvrdí, že vinou mesta sa do súťaže neprihlásila.
Záujem o akcie odpadovej firmy dánsky Marius Pedersen prejavil ako prvý. S predbežnou ponukou na odkúpenie podielu mesta oslovila najväčšia súkromná dánska spoločnosť v oblasti nakladania s odpadmi Magistrát Mesta Košice ešte začiatkom decembra.
Firma listom mesto informovala, že by bola za akcie ochotná zaplatiť 5,5 milióna eur. Oproti najvyššej predloženej ponuke spoločnosti AVE SR Východ vo verejnej obchodnej súťaži, ktorá bola zverejnená v utorok, je to takmer o 900-tisíc eur viac. Mesto v súťaži stanovilo minimálnu kúpnu cenu na 4,09 milióna eur.
„Zároveň prezentujeme náš záujem ako budúceho akcionára vyrokovať s mestom fixáciu súčasnej cenovej úrovne služieb nakladania s odpadom na dlhšie časové obdobie,“ napísali vtedy mestu členovia predstavenstva Oliver Šujan a Slavomír Faško.
Marius Pedersen sa ale tendra nakoniec nezúčastnil. Zdôvodnil nám to nedostatkom informácií o firme. Od mesta ich žiadali, no nedostali. Mali sa týkať nielen KOSIT-u, ale aj jej dcérskych spoločností KOSIT SERVICES, KOSIT WEST, REMKO Sirník a East Paper.
AVE už má dcéry KOSIT-u
„Taktiež sme žiadali informácie, či mesto Košice má vedomosť o prípadnom zamýšľanom prevode majetkovej účasti na spoločnostiach KOSIT EAST a KOSIT Jasov,“ povedal Juraj Jakeš, obchodný riaditeľ Marius Pedersen.
KOSIT EAST a 70 percent KOSIT-u Jasov získal KOSIT podľa údajov v obchodnom registri začiatkom tohto roka od firmy AVE SK odpadové hospodárstvo, ktorá je súčasťou priemyselného zoskupenia českého miliardára Daniela Křetínského. Bolo to už po vyhlásení verejnej obchodnej súťaže.
KOSIT to poprel. Podľa odpadovej firmy transakcia prebiehala rok, čiže mala začať predtým, ako poslanci schválili predaj podielu mesta.
Mesto: Špekulácia
Mesto zasa tvrdí, že vo verejnej obchodnej súťaži indikatívna, teda nezáväzná, ponuka neexistuje. V súvislosti s dánskou firmou hovorí o „špekulatívnom“ podávání pošty. „Mesto Košice poskytlo všetkým uchádzačom, ktorí postupovali v súlade s verejne dostupnými a vopred definovanými pravidlami, všetky podklady tak, ako bolo určené v súťažných podmienkach,“ uviedla hovorkyňa mesta Linda Šnajdárová.
Generálny riaditeľ KOSIT-u Marián Christenko priznal, že od mesta žiadosť o detailnejšie informácie dostali, no rozhodli sa ich nezverejniť, pretože ich považovali za zásah do obchodného tajomstva. Myslí si, že ich zverejnenie by mohlo firmu poškodiť. Podmienky, ktoré stanovilo mesto, považuje za štandardné.
Manažéri by predaj blokovali
„Ak by nastala situácia, že by Marius Pedersen predložil ponuku do súťaže a majoritný akcionár Wood Waste Management by neuplatnil predkupné právo, manažment spoločnosti KOSIT by sa snažil celý predaj podielu zablokovať, na čo má právo,“ vyhlásil Christenko.
Zdôvodnil to tým, že sú ich priamym konkurentom na východnom Slovensku a vidí riziko, že by sa nesnažili podporovať ich rozvojové aktivity, ale radšej ich utlmovať.
—
Medzi súťažiacimi sú väzby
Akcie mesta Košice v odpadovej firme KOSIT môže získať Wood Waste Management, AKMG alebo AVE z portfólia miliardára Daniela Křetínského. Medzi firmami, ktoré sa prihlásili do verejnej obchodnej súťaže vyhlásenej mestom a mali by v nej súperiť, je pritom viacero prepojení.
Majiteľom Wood Waste Management, väčšinového akcionára KOSIT-u, je investičná banka Wood&Co. Košičanom je známa aj ako spoluvlastník parkovacej firmy EEI. Wood ako svoju poslednú transakciu uvádza na svojej webovej stránke prevod 31-percentného podielu v spoločnosti EP Infrastructure austrálskemu investičnému fondu MIRA.
EP Infrastructure je kľúčovou spoločnosťou Energetického a průmyslového holdingu (EPH), ktorého väčšinovým vlastníkom je Křetínský, podľa rebríčka Forbes v roku 2016 šiesty najbohatší Čech.
Vyplatil J&T
Wood okrem toho pracoval pre Křetínského. V roku 2016 bol manažérom emisie akcií Energetického a průmyslového holdingu (EPH), ktorou veľkopodnikateľ vyplatil cyperskú firmu Biques. Informovali o tom viaceré české tlačené médiá.
Biques kontrolovala J&T. Tá finančná skupina podľa bývalého šéfa Telekomunikačného úradu Branislava Máčaja v roku 2009 majetkovo ovládala firmu
Towercom. Išlo o víťaza, podľa Máčaja, zmanipulovaného tendra na digitálne terestriálne vysielanie. Towercom od roku 2014 vlastní investičný fond MIRA, pre ktorý prevádzal Křetínského akcie v EP Infrastructure Wood.
EPH odmietla, že pre tieto väzby mohli Wood a AVE svoj postoj v tendri koordinovať a súťažiť len zdanlivo. „Wood&Co. podľa našich informácií priamo nepracovala pre žiadnu zo spoločností z portfólia pána Křetínskeho,“ povedal hovorca EPH Daniel Častvaj.
Robia pre štát
Firma AKMG má uzavretých viacero zmlúv na právne služby so štátnymi inštitúciami ako ministerstvo pôdohospodárstva, dopravy, bratislavské letisko a Úrad podpredsedu vlády pre investície a informatizáciu.
V roku 2014 advokátska spoločnosť získala rámcovú zmluvu od ministerstva vnútra na právne služby za 40 miliónov eur. „Žiadne služby som ministerstvu neposkytol, žiadne právne služby si ministerstvo neobjednalo, nedostal som nič zaplatené a s ministrom Robertom Kaliňákom sa nepoznám,“ povedal konateľ spoločnosti Matúš Gémeš. Tvrdí, že kúpu akcií KOSIT-u berie ako investíciu.
Foto: epholding.cz, Veronika Janušková