08.07.19

Za cestovné v MHD si od septembra priplatíme. Štvorzastávkový lístok zrušili

ilustračná foto: Veronika Janušková

Cestovanie mestskou hromadnou dopravou bude v Košiciach od začiatku septembra drahšie. Rozhodli o tom na mimoriadnom rokovaní poslanci mestského zastupiteľstva.

Keď sa po komunálnych voľbách zmenilo vedenie mesta, nastúpilo do funkcií aj nové vedenie Dopravného podniku mesta Košice (DPMK). Vzápätí sa ukázalo, že podnik je v zlom finančnom stave. 

Primátor Košíc Jaroslav Polaček (nezávislý) a šéf DPMK Vladimír Padyšák vyhlásili, že ozdravenie firmy sa okrem zvýšenia dotácií od mesta a zefektívnenia vnútorného hospodárenia nezaobíde ani bez nepopulárneho kroku, akým je zvýšenie cien cestovného.

reklamná správa

Polaček: Atraktívnejšia MHD

„Cieľom všetkých zmien je dostať podnik do zdravého hospodárenia a nie na pokraj kolapsu, v akom sme ho preberali po našich predchodcoch. Základným krokom k dosiahnutiu tohto cieľa je zmena tarify. V budúcnosti v Košiciach pribudnú napríklad vyhradené pruhy pre autobusy, či preferencia električiek na križovatkách. Chceme dosiahnuť, aby bol tento druh dopravy pre ľudí rýchlejší, atraktívnejší a flexibilnejší ako individuálna automobilová doprava,“ vysvetľuje primátor. 

Primátor Jaroslav Polaček napriek zvyšovaniu cestovného tvrdí, že chce dostať Košičanov z áut do MHD. Foto: Veronika Janušková
Primátor Jaroslav Polaček napriek zvyšovaniu cestovného tvrdí, že chce dostať Košičanov z áut do MHD. Foto: Veronika Janušková

V materiáloch na rokovanie zastupiteľstva mali poslanci na výber z dvoch alternatív. Obidve počítali so zrušením najlacnejšieho, štvorzastávkového lístka za 50 centov. Pri prvej možnosti mala vzrásť cena základného polhodinového lístka zo 60 centov na 80 centov. Najpoužívanejší, teda 30-dňový časový lístok v doterajšej cene 20 eur by po úprave stál 26 eur. To by znamenalo zvýšenie tržieb DPMK o približne 2,5 milióna eur ročne. 

Druhá alternatíva navrhovala zvýšenie jednorazového základného lístka na 90 centov a  mesačného časového lístka na 24 eur. Podľa predpokladu by tým vzrástli ročné tržby dopravcov o 2,8 milióna eur. 

„Keďže nám ide predovšetkým o cestujúcich, ktorí pravidelne využívajú MHD, prikláňame sa k druhej alternatíve, ktorá zvýhodňuje práve ich,“ povedal viackrát primátor. 

Podpora zamestnancov DPMK  

Podporu pre tieto kroky mu na stretnutí vyjadrili aj zamestnanci DPMK. Zároveň však vyjadrili obavy, že po zvýšení cien klesne počet cestujúcich. 
Poslanec Jozef Karabin (nezávislý) v rozprave povedal, že ak chce mesto dostať viac cestujúcich do MHD, musí dvihnúť ceny parkovného pre osobné autá. „Zvýšiť cestovné a neriešiť parkovné je cestou do pekla,“ myslí si. 

Poslanec Jozef Karabin si myslí, že so zvýšovať cestovné by sa nemalo bez zvyšovania parkovného. Foto: Veronika Janušková
Poslanec Jozef Karabin si myslí, že so zvýšovať cestovné by sa nemalo bez zvyšovania parkovného. Foto: Veronika Janušková

Jeho kolega Milan Lesňák (nezávislý) sa pozastavil nad tým, že predložená stratégia rozvoja dopravy nerieši financovanie obnovy vozového parku. Vladislav Stanko (OĽaNO, Sme Rodina - Boris Kollár, Zmena zdola, DS, DÚ) dokonca nadhodil myšlienku, či by v Košiciach nemohla byť MHD podľa vzoru niektorých miest zdarma. Podľa primátora je to však v súčasnosti nereálne. 

Doplnená druhá alternatíva  

Zastupiteľstvo nakoniec prijalo spoločný návrh primátora a poslaneckých klubov Košickí aktivisti a nezávislí a Fungujúce Košice. Z prítomných 32 poslancov zaň zahlasovalo 29. 

Podľa Ladislava Strojného, predsedu prvého z klubov, išlo o druhú alternatívu, ktorú doplnili zmenami týkajúcimi sa zľavneného cestovania detí, mládeže a seniorov. U nich zostane cena mesačníka 10 eur ako doteraz, dospelí však zaň zaplatia 25 eur. Bezplatne budú naďalej cestovať deti do šiestich rokov aj ťažko zdravotne postihnutí a seniori nad 70 rokov.

Zmeny cestovného podľa schváleného variantu by mali košickým dopravcom priniesť okolo 2,45 milióna eur ročne. Spolu so zvýšeným príspevkom mesta sa použijú na platy vodičov MHD, ktoré sa zvyšujú o osem percent, ako aj na ďalší rozvoj podniku.

Cestovné v košických autobusoch a električkách zdražie. Očakáva sa desaťpercentný pokles počtu cestujúcich. Foto: Veronika Janušková
Cestovné v košických autobusoch a električkách zdražie. Očakáva sa desaťpercentný pokles počtu cestujúcich. Foto: Veronika Janušková


Čo náš čaká po prázdninách?

Nové tarify zvýhodňujú tých, ktorí využívajú verejnú dopravu pravidelne a kupujú si časové lístky. Ceny mesačníkov pre deti, študentov a seniorov sa nemenia. 

Najvýraznejšie zmeny v cestovaní MHD:
• cena 30-minútového cestovného lístka vzrastie na 90 centov, polhodinový zľavnený lístok bude stáť 45 centov, 
• cena hodinového lístka sa zvýši na 1 euro, u zľavneného na 50 centov, 
• ruší sa cestovný lístok na štyri zastávky za 50 centov, 
• zvýši sa cena klasického papierového lístka na nočný spoj a lístka zakúpeného u vodiča z 1 eura na 1,50 eura, 
• cena SMS lístka vzrastie z 80 centov na 1,10 eura, 
• bežný mesačník bude stáť 25 eur, lístok na 90 dní 68 eur. Lístok na 180 dní zdražie na 126 eur - pribudne nový celoročný lístok za 242 eur, 
• seniori budú môcť využiť bezplatnú prepravu od svojich 70 rokov, 
• zľavnené cestovné bude pre deti do 15 rokov, doteraz to bolo do 16 rokov, 
• na bezplatné cestovné budú mať nárok aj dobrovoľní darcovia krvi. U mužov to bude po 80 odberoch, u žien po 60 odberoch,   
• pokuta za cestovanie bez platného cestovného lístka je stanovená na 60 eur. Pri dobrovoľnej úhrade do 4 pracovných dní je znížená na 50 eur a pri zaplatení priamo vo vozidle na sumu 40 eur, 
• nárok na ročnú bezplatnú prepravu budú mať držitelia preukazov ŤZP a ŤZP-S (s potrebou sprievodcu, osobného asistenta alebo psa so špeciálnym výcvikom) s trvalým pobytom na Slovensku na základe osobitnej bezkontaktnej čipovej karty, ktorú si musia vybaviť. Ak si ju nevybavia, majú nárok na zľavnené cestovné. 


Čítajte aj: 

reklamná správa

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím