Zábudlivcov v električkách a autobusoch pribúda
Ľudia sú roztržití, uponáhľaní a zábudliví. Aj preto počet strát a nálezov v prostriedkoch mestskej hromadnej dopravy každoročne stúpa. V Dopravnom podniku mesta Košice (DPMK) sa však stratené a nájdené veci dlho neohrejú.
V roku 2017 našli v dopravných prostriedkoch 549 zabudnutých predmetov, vlani to bolo 637 nálezov.
[ad][/ad]Väčšina vecí si našla majiteľa
Je samozrejmé, že stratené veci sa riadia ročnými obdobiami. „Cestujúci najviac zabúdajú sezónne veci – v zime sú to rukavice, čiapky, šály, v jeseni dáždniky, v lete slnečné okuliare. Celoročne sú to čipové karty, ktorých je asi najviac, peňaženky, mobily a ruksaky,“ hovorí predseda predstavenstva a generálny riaditeľ DPMK, Vladimíra Padyšák.
Niekedy je však až zarážajúce, čo si ľudia vedia v autobuse alebo v električke zabudnúť. „Z kurióznych nálezov môžem spomenúť napríklad zubnú protézu, sánky, francúzske barly, termofor, či stierače na auto,“ hovorí riaditeľ a dodáva, že v minulom roku veru našli vari najkurióznejší nález za ostatné obdobie. „Našli sme totiž krištáľovú vázu s gravírovaním od priateľov pre pána oslavujúceho okrúhle životné jubileum,“ spomína V. Padyšák. Pre väčšinu vecí si však zábudlivci do DPMK prišli.
Vodič sa postará
Ak nájdu cestujúci nejakú vec v MHD, môžu ju odovzdať priamo vodičovi, čo je pre nálezcu asi najpohodlnejšie. Nájdené veci je však možné odovzdať aj v Zákazníckom centre DPMK na Bardejovskej ulici alebo v Predpredaji na Rooseveltovej 3. Je iba samozrejmé, že aj sami vodiči kontrolujú dopravné prostriedky. „Ak pri kontrole vozidla nájde stratenú vec vodič, vypíše záznam o náleze predmetu v dopravnom prostriedku, kde sa zaznamenáva dátum, čas, číslo linky, číslo vozidla a popis nájdeného predmetu. Po ukončení služby odovzdá nájdenú vec spolu so záznamom výpravcovi. Ten nález preberie a zabezpečí, aby sa dostala do Strát a nálezov DPMK,“ spresňuje riaditeľ.
Len tri mesiace
Železnice SR robia pravidelne každé tri mesiace špeciálnu dražbu vecí zabudnutých vo vlakoch. DPMK však dražbu stratených vecí nerobí. „Uschovávame ich v sklade na Bardejovskej tri mesiace. Po uplynutí tohto termínu sa odovzdávajú na Okresný úrad Košice na Zádielskej 1, osobné doklady, ako občiansky preukaz alebo pas, preberá Policajný zbor SR.“ dozvedáme sa od riaditeľa.
Ak si cestujúci niečo zabudne vo vozidle MHD, môže sa obrátiť na špeciálne oddelenie Strát a nálezov osobne, telefonicky, prípadne mailom. „Všetky kontakty sú na internetovej stránke DPMK, zábudlivci tam nájdu aj on-line formulár na dopyt o hľadanom predmete. Ak ste niečo v autobuse alebo električke stratili či zabudli, musíte prísť osobne do sídla DPMK. Pri prevzatí nálezu je potrebné predložiť doklad totožnosti a stratenú vec presne popísať,“ dodal V. Padyšák na záver.
O zabudnutých veciach v MHD sa môžete informovať na tel. č. 055/6407402. Stránkové hodiny sú v pracovných dňoch od 8.30 do 14. hod. O konkrétnych nálezoch sa tiež dočítate na webovej stránke DPMK.
Praha, Budapešť či Londýn sú oveľa väčšie mestá s hustejšou verejnou dopravou. Preto sa v nich stráca aj viac vecí.
– Londýnske oddelenie strát a nálezov má tri poschodia a denne tam pribúda zhruba 1 200 vecí. Medzi zaujímavosti patrí napríklad 40-palcový televízor, či 13 párov botasiek v jednom vreci. Medzi najčastejšie zabudnuté veci patria dáždniky, ktoré zamestnanci po troch mesiacoch, keď v meste začne pršať, ponúkajú zadarmo iným cestujúcim. V sklade ich zvyknú mať aj 10-tisíc.
– V pražskej MHD v posledných rokoch zaevidovali nálezy živých zvierat. Škrečok v škatuli, jorkšírsky teriér, králik v klietke, ale aj labrador. K zaujímavým nálezom patrila určite urna s popolom či pohrebná kytica.
– V Budapešti ľudia doniesli na oddelenie strát a nálezov už aj umelú nohu, rôzne hudobné nástroje či detský kočík. Niekto dokonca našiel ‚domáceho‘ potkana a v jednom prípade niekto stratil škatuľu so šteniatkom.
(JV)
[ad2][/ad2]
Zabudli alebo stratili ste niečo v električke alebo v autobuse?
Júlia Suváková, živnostníčka
Musím trochu porozmýšľať, ale zabudla som si raz šiltovku v autobuse. Okrem toho ešte dáždnik. Uvažovala som, či existuje nejaká úschovňa. Nevolala som však na dopravný podnik. Neboli to až také hodnotné veci.
Mario Martini Rosenberg, dôchodca
Keď som išiel na autobus, zabudol som si doklady v stánku, ale v MHD, pokiaľ si pamätám, nikdy nič. Ak by sa však tak stalo, volal by som na dispečing alebo sa išiel pozrieť na dopravný podnik či to tam nemajú.
Martin Kušnír, čašník
Minulého roku som si zabudol v električke ruksak. Pomáhal som mamičke s kočíkom, vystúpil som a tak som si povedal, že už tú jednu zastávku prejdem peši… Keď som zistil, že mi chýba, tak som volal na dispečing. Ruksak sa mi, chvalabohu vrátil.
Ján Marinčák, informatik
Veru, stalo sa mi. Podľa všetkého mi vypadol mobil z vrecka. Pokúšal som sa volať do DPMK, ale akosi sa mi nepodarilo. Dokonca som bol aj na Bardejovskej, ale mal som smolu. Asi ho našiel niekto, kto si ho nechal a možno aj predal.