Záchranári a opilci
Jeden z našich čitateľov nám opísal situáciu, ktorá sa už niekoľkokrát zopakovala na Námestí Maratónu mieru. Pravidelne tu leží na zemi bezdomovec pod vplyvom alkoholu a okoloidúcim nie je jasné, či je len opitý alebo v ohrození života. Niektorí volajú záchranku…
Bezdomovca zobrali do nemocnice, no o dva dni bol na námestí opäť a v rovnakom stave. Podľa čitateľa pre takýchto ľudí lekári strácajú čas, ktorý by mohli venovať pacientom v akútnych stavoch.
Bežný prípad
Hlavná lekárka Záchrannej služby Košice Ľubica Bajerovská tvrdí, že s takýmito prípadmi sa stretávajú bežne. Ľudia bez domova sa často nestarajú o svoje zdravie ani o svoju závislosť na alkohole či iných omamných látkach. Nechcú sa liečiť. Ak k nim občania zavolajú rýchlu lekársku pomoc, posádka záchranky ich musí vyšetriť, aj keď nie sú v ohrození života alebo zdravia.
Opakujúci sa problém
„Neexistuje iný spôsob riešenia tohto problému, napríklad ako v Českej republike, kde fungujú stanice ,záchytky‘. Riešením nie je ani privolanie hliadky polície, ktorá ho v prípade potreby tiež len prevezie v súčinnosti so záchrannou službou do zdravotníckeho zariadenia,“ hovorí Bajerovská. Poskytnúť osobe prvú pomoc je zákonná povinnosť, ak ju nevieme poskytnúť sami, privoláme záchranku. Podľa Bajerovskej bežný človek nevie alebo ani nechce zistiť, či osoba ležiaca na zemi len spí, je pod vplyvom alkoholu alebo v ohrození života. „Táto osoba je po základných vyšetreniach znovu prepustená z nemocnice na ulicu, kde je opakujúcim sa problémom,“ dodáva Bajerovská.
Záchytka nefunguje už 11 rokov
Problém so „zbytočnou“ vy ťaženosťou záchranárov by podľa hlavnej lekárky Záchrannej zdravotnej služby Košice Ľubice Bajerovskej mohli vyriešiť protialkoholické záchytné izby. V Košiciach zrušili záchytku v júni 2005. Jej prevádzku mala na starosti Univerzitná nemocnica L. Pasteura, pod ktorú spadalo Centrum pre liečbu drogových závislostí (CPLDZ). Opilcom bolo k dispozícii 5 lôžok, celoročne boli vyťažené. Za nocľah však častokrát nezaplatili a pre samosprávu boli nákladné. „Záchytka bola zrušená z ekonomických dôvodov, bolo to nerentabilné,“ potvrdil súčasný riaditeľ CPLDZ Košice Boris Bodnár.
Kedysi existovalo na Slovensku 40 záchytiek, dnes nefunguje ani jedna. Podľa platnej právnej úpravy záchytnú izbu môže zriadiť ministerstvo zdravotníctva po dohode s obcami. Tie však na ich prevádzkovanie peniaze nemajú.
Iné to je v Česku, kde záchytky fungujú už takmer 70 rokov. Prenocovanie však nemusí byť lacné. Napríklad v Opave zaplatia opilci za noc približne 800 Kč (29,50 eur), v Kroměříži stojí takýto nocľah až 12 700 Kč (467 eur).
Foto: Veronika Janušková