Zaistenie pozemkov pod U. S. Steelom zdôvodnili chystaným predajom podniku
Informácie o plánovanom predaji U.S. Steel Košice Číňanom viedli americkú schránkovú firmu, aby po sedemnástich rokoch súdneho sporu s oceliarňami požiadala o zriadenie záložného práva na päťsto hektárov jej pozemkov.
Spoločnosť Adams&Co, ktorá žaluje U. S. Steel za údajné nelegálne využitie know-how ešte z čias rezešovského vedenia železiarní, tvrdí, že táto rozloha pozemkov je adekvátna sume 47 miliónov dolárov. Na takúto sumu narástla výška požadovanej sumy vrátane úrokov od roku 1999, kedy podala žalobu.
„V prepočte na meter štvorcový to znamená sumu zhruba 10 dolárov,“ vysvetlil prepočty právny zástupca Adams&Co. Ján Raška.
Firma zdôvodnila zriadenie zálohu široko medializovanými informáciami o tom, že prebieha finalizácia predaja U.S. Steelu. „Je nepochybné, že táto skutočnosť môže a s vysokou pravdepodobnosťou aj bude mať dopad na schopnosť žalovaného plniť si svoje záväzky v budúcnosti. Nie je možné ani vylúčiť účelové rozdelenie podniku žalovaného s cieľom aspoň sťažiť uspokojenie pohľadávky,“ opisuje návrh Adams&Co. rozhodnutie Krajského súdu v Košiciach z konca marca o zriadení záložného práva na nehnuteľnosti. Denníku KOŠICE:DNES ho súd sprístupnil na základe infozákona.
Zlé skúsenosti
Obavy žalobcu vysvetľuje aj spôsobom predaja VSŽ americkému U.S. Steelu. „Nevýrobné aktíva hutníckeho kombinátu postupne prechádzali na rôzne nástupnícke spoločnosti, až niektoré skončili na Cypre. Vrátane firmy VSŽ, ktorej právnym nástupcom sa stala spoločnosť Gratio Holdings patriaca do skupiny Penta. Práve Gratio Holdings je firmou, ktorú v prvom rade žaluje Adams&Co.,“ uviedol Raška.
Podľa Adams&Co. majetková situácia Gratio Holding prvého žalovaného naznačuje, že v prípade exekúcie by na vyplatenie pohľadávky nemal peniaze. Upozornil aj na to, že ide o firmu so sídlom mimo Slovenska.
Pozemky sú podľa žalobcu základným majetkom U. S. Steelu a iný majetok vyššej hodnoty prakticky nevlastní.
Senát krajského súdu pod vedením Vladimíra Hriba vlastné odôvodnenie, prečo je potrebné založením nehnuteľností zabezpečiť pohľadávku veriteľa, neponúka. V uznesení len cituje zo zákona, že by bola ohrozená exekúcia.
Súd: Nie je možné rozhodnúť
Konštatuje tiež, že v merite sporu nemá možnosť plynule konať napríklad aj preto, že žalovaná cyperská firma ani nemá právneho zástupcu a všetky podania je potrebné prekladať do anglického jazyka.
Finančná skupina Penta, ktorá prostredníctvom Gratio Holdings preliala nevýrobné pozostatky VSŽ na Cyprus, tvrdí, že ju predali ešte v roku 2014. V súčasnosti vraj s touto firmou nemajú žiadny kontakt.
„V uvedenom spore sa preto neangažujeme a nebudeme ho nijako komentovať,“ povedal hovorca Penty Gabriel Tóth. Na otázku, ako sa Penta pri prevzatí VSŽ vysporiadala so sporom s Adams&Co., neodpovedal.
O odškodné za úraz
Ešte v roku 2015 pritom Gratio Holdings v spore o 25-tisícové odškodné za pracovný úraz vo VSŽ Oceľ zastupovala advokátska kancelára Škubla & Partneri, s.r.o., ktorá sídli na rovnakej adrese v bratislavskom Digital Parku II ako Penta.
Denník KOŠICE:DNES oslovil aj cyperského právnika Leandrosa Pisiasa a spoločnosť Goodwealth Corporate Services Ltd. (GCS), ktorí sú uvedení v registri cyperských firiem za Gratio Holdings. Do uzávierky neodpovedali. Pisias je aj vo vedúcich pozíciách právnickej firmy GCS, ktorá ponúka zakladanie firiem či správu účtov v daňových rajoch.
K sporu sa dlhšie odmieta vyjadriť aj U.S. Steel.
Základom sporu je neoprávnené využívanie know-how poradenskej spoločnosti Adams&Co., registrovanej v americkom štáte Delaware ešte za rezešovskej éry. Adams vtedy dodal pre VSŽ Oceľ systém riadenia nákladov, vďaka čomu podľa Adams vo VSŽ Oceľ ušetrili miliardu korún. Vnútornou normou, ktorú podpísal vtedajší prezident VSŽ Ján Smerek, sa mal systém zaviesť aj v ďalších 60 železiarenských firmách. Tým malo dôjsť k nekalej súťaži, za čo americká firma žaluje U. S. Steel Košice. Súdny spor sa dlhodobo nedarí dokončiť pre obštrukcie, ktoré v roku 2009 podľa Adams&Co. konštatoval aj Ústavný súd SR.
Zahraničný expert: Predaj Číňanom posilní transparentnosť
Očakávané prevzatie košických oceliarní čínskym He Steelom môže posilniť transparentnosť na trhu. Vyhlásil to v programe Morgenjournal rakúskeho verejnoprávneho rozhlasu Ö1 šéf rakúskej oceliarne Voestalpine a viceprezident svetového združenia obchodníkov s oceľou World Steel Association (WSA) Wolfgang Eder. Členom WSA je aj materský U. S. Steel Corporation.
„Keďže budú produkovať v Európe, budú mať prirodzene aj európske náklady. To znamená, že pre nich bude ťažšie podliezť európske ceny. Budú totiž musieť žiť s európskou štruktúrou nákladov na život. To je výrazne transparentnejšie ako to, čo o Číne vieme dnes. Dokonca je tu ešte aj možnosť dozvedieť sa o niečo presnejšie, ako čínski konkurenti tvoria svoje náklady,“ povedal Eder.
Dodal, že predaj európskej oceliarne Číňanom je štandardnou súčasťou globalizácie trhu, ktorá jedného dňa musela prísť.
Plánovanú kúpu košickej oceliarne už potvrdilo aj memorandum o porozumení, na základe ktorého budú Američania rokovať o predaji už iba s He Steelom. Podpísali ho koncom januára a v súčasnosti má podľa medializovaných informácií v podniku prebiehať hĺbkový audit košickej spoločnosti.
Foto: twitter.com/voestalpine, Veronika Janušková