Zateplené košické paneláky pokrývajú plesne a riasy
Boom zatepľovania bytových domov v posledných rokoch naplno zasiahol aj Košice. Okrem nespornej výhody, ktorá sa prejavuje v úsporách tepelnej energie, má však „opláštenie“ bytoviek aj negatívnu stránku. V bytoch sa často objavujú plesne a vynovené fasády sú pokryté zelenými riasami.
Sťažnosti na zateplenie zaznamenalo aj Združenie spoločenstiev vlastníkov bytov (ZSVB).
„Vlastníci sa sťažujú a riešia plesne najmä v bytoch, ale aj na fasádach bytových domov. Problém sa týka predovšetkým vlastníkov, ktorých bytové domy sa nachádzajú v prostredí, ktoré podporuje ich vznik,“ povedala nám viceprezidentka ZSVB Ľubomíra Čapkovičová. Pre vznik rias je dôležitá najmä prítomnosť vlhkosti na povrchu stien. Na ich výskyt má vplyv okrem iného aj prach v ovzduší, orientácia domu, pričom najcitlivejšie sú náveterné múry, a zdroje vlhkosti. To všetko je živnou pôdou pre rast mikroorganizmov.
„Pokiaľ ide o plesne v bytoch, dôvodom je predovšetkým vysoká vlhkosť. Po výmene starých drevených okien, kde bolo prirodzené vetranie zabezpečené ich netesnosťami, za plastové, sa pri nedostatočnom vetraní vytvára na stenách pleseň,“ vysvetlila Čapkovičová.
[ad][/ad]Zelené fasády
Paneláky pokryté plesňou a zelenými riasami sme našli vo viacerých častiach mesta. Jeden z nich sa nachádza na Humenskej ulici v mestskej časti Západ. Na severnej strane fasády sú viditeľné čierne a zelené „mapy“. Domový dôverník nám na otázky, či o probléme s fasádou vie, a či to nejako riešil, odpovedal, že ide podľa neho o špinu z okolitých stromov. Firma, ktorá je správcom bytového domu, nám na otázky neodpovedala.
Ešte v horšom stave je bytovka na Tyršovom nábreží 11. Zo severnej strany je blok posiaty rôznofarebnými riasami. Ako uvádza tabuľka pri vchode, obnova bytového domu sa realizovala v rokoch 2015 – 2016 a bola spolufinancovaná z Európskeho fondu regionálneho rozvoja. Správcom bytového domu je Územné bytové družstvo HORNÁD Košice, ktoré nám potvrdilo, že o probléme s riasami vie. Bližšie informácie nám sľúbili poskytnúť v najbližších dňoch.
Chýba stavebný dozor
Podľa viceprezidentky ZSVB je pri rekonštrukcii bytových domov problém najmä v tom, že sa vlastníci rozhodnú zatepliť panelák za čo najnižšiu cenu a bez odborného dozoru, ktorý by kontroloval použitý materiál a kvalitu odvedených prác. „Odporúčame vlastníkom, aby sa nepúšťali do obnovy bytových domov bez stavebného dozoru, ktorý svojou činnosťou môže vlastníkom ušetriť nemalé finančné prostriedky,“ upozorňuje Čapkovičová.
Sťažnosti sa podľa nej týkajú najmä toho, že firma práce neukončí v dohodnutom termíne alebo nepostupuje v súlade s projektom. „Po čase sa objavujú problémy napríklad so zatekaním za zatepľovací systém, ktoré sa nemusí prejaviť na fasáde, ale priamo v byte vlastníka. Niekedy je náročné zistiť pôvod zatekania,“ dodala. Problémy vlastníkom vznikajú aj vtedy, keď firma, ktorá zatepľovala bytový dom, skončí svoju činnosť, a nemajú kde reklamovať chyby, ktoré sa po zateplení vyskytnú.
Vo väčšine prípadov sú však podľa Čapkovičovej vlastníci po obnove bytového domu spokojní, pokiaľ sa práce urobili kvalitne a kolaudácia prebehla v poriadku.
foto: Veronika Janušková
Zatepľovacie materiály nemajú na výskyt zelených fasád vplyv
Na to, prečo sa na panelákoch vyskytujú plesne a riasy, a čo sa dá s takto napadnutou fasádou urobiť, sme sa pýtali Mareka Zozuláka z Ústavu pozemného staviteľstva Technickej univerzity v Košiciach (TUKE).
Prečo zateplené paneláky plesnivejú?
Ak hovoríme o napadnutí fasády nežiaducimi organizmami, hovoríme predovšetkým o riasach. Obsahujú chlorofyl a sú fotosyntetické, preto prežívajú na vonkajšom povrchu, kde je dostatok denného svetla a vlhkosti. Rozmnožujú sa pomocou spór v ovzduší a potrebujú výživu, ktorú ľahko získajú zo zmesi prachu a organických častí zachytených na fasáde. Plesne, ktoré sa objavujú v interiéri, sú organizmy, ktoré nefungujú na princípe fotosyntézy.
Je to častý jav?
Výskyt biologických organizmov na vonkajších povrchoch stien je celkom bežný. Dochádza k tomu prakticky na všetkých druhoch fasád s povrchovou úpravou z omietkových zmesí – zateplených, nezateplených, tehlových, panelových. V menšej miere sa môžu vyskytnúť aj na hladkých povrchoch ako kovy, plasty a sklo.
Pri použití akých postupov a materiálov k tomu dochádza?
Ak hovoríme o materiáloch pre zatepľovanie, ich vplyv na výskyt mikroorganizmov je minimálny. Rozhodujúca je najmä povrchová úprava. V minulosti sa používali omietky na báze silikátov, ktoré boli tenkovrstvové. Nedostatočne prepúšťali vodnú paru, boli nasiakavé a vo svojich póroch zachytávali prachové častice, ktoré vytvárajú živnú pôdu pre mikroorganizmy. Pri použití materiálov s týmito vlastnosťami sa pravdepodobnosť vzniku rias zvyšuje.
Ktoré postupy a materiály tomu môžu zabrániť?
Tie, ktoré obsahujú málo organického materiálu na vytvorenie vhodného prostredia pre rast mikroorganizmov. Dôležité je, aby vonkajší omietkový systém nebol nasiakavý a všetku atmosférickú vodu dokázal odviesť. Zároveň musí byť celý zatepľovací systém a omietka obzvlášť difúzne otvorené, teda nesmú zdržiavať vodnú paru. Tým sa predíde vytváraniu vlhkého prostredia, ktoré riasy a plesne potrebujú.
Ako obyvatelia zistia, že ich panelák je napadnutý plesňou či riasami?
Zistiť to pred samotným začiatkom rastu, bohužiaľ, nie je možné a na tento problém sa prichádza až vtedy, keď sa objavia prvé viditeľné stopy zašpinenia, začiernenia alebo zazelenania povrchu fasády. Vieme, že k problému dochádza hlavne na stenách so severnou orientáciou, preto tomu treba pri návrhu zateplenia venovať pozornosť a voliť zatepľovacie alebo omietkové systémy odolné voči výskytu rias.
Čo sa dá urobiť s takouto fasádou?
V prvom rade je nutné aplikovať čistiace prípravky, ktoré ponúkajú priamo výrobcovia omietkových a zatepľovacích systémov, a ktoré sú veľmi účinné. Musia sa však dodržať predpísané technologické postupy, ako počet čistiacich cyklov, koncentrácia prípravku a technológia nanášania. Čistenie je však iba prvým krokom, bez vhodnej novej povrchovej úpravy by došlo k opätovnému výskytu mikroorganizmov. Tá pozostáva zväčša zo základného a finálneho náteru na báze anorganických živíc vo vodnom roztoku. Tieto prípravky sú odolné proti rastu plesní a rias, sú nenasiakavé a umožňujú prechod vodných pár z interiéru, čím zabraňujú zavlhnutiu nového systému.
Ako sa dá výskytu rias predísť?
Náterové nástenné farby a omietky môžu obsahovať organické zložky, preto je dôležitý správny návrh materiálového zloženia omietkového systému. Projektant pri návrhu obnovy fasád, či už so zateplením, alebo bez, by mal mať na zreteli okolité vplyvy prostredia, aj keď nie vždy je možné predvídať všetky faktory a biologické vplyvy v danej lokalite. Všeobecne platí, že na fasády, ktoré sú nadmerne zaťažené okolitým prostredím, sa navrhuje trvácnejšia povrchová úprava v podobe obkladov. Avšak ani tu nie je výskyt organizmov úplne vylúčený. Ich údržba je však jednoduchšia a majú vyššiu samočistiacu schopnosť ako omietky.