Život v Košiciach sleduje mestská polícia už takmer stovkou kamier. Ďalšie má DPMK
Mestský monitorovací systém v Košiciach za znova rozšíril. Obyvateľov stráži už celkovo 96 moderných bezpečnostných kamier.
Najnovšie jedna pribudla v piatok na sídlisku Terasa. Mesto Košice ju dalo nainštalovať na Jedlíkovej ulici v lokalite Luník VIII, kde došlo k sériám lúpeží a krádeží, pre ktoré začali obyvatelia organizovať miestne občianske hliadky. Za niektoré z týchto prepadov polícia obvinila mladíkov zo susedného rómskeho sídliska Luník IX.
Novú otočnú kameru s možnosťou optického priblíženia majú aj na Sídlisku Ťahanovce. Sledovať bude dianie na Hanojskej ulici. Stála takmer osemtisíc eur. V mestskej časti sú už kamery na Varšavskej a Budapeštianskej.
„Ide o najmodernejší prístroj, ktorý vie snímať široké okolie. Sleduje hlavný dopravný okruh, cez ktorý prechádzajú autobusy MHD a denne sa tam pohybuje množstvo ľudí,“ pochvaľuje si starosta sídliska Cyril Betuš (nezávislý).
Systém stále obnovujú
Mestský kamerový systém, ktorý spravuje mestská polícia, sa rozrastá rýchlo. Ešte začiatkom minulého roka monitorovalo košické ulice len 68 kamier. Okrem nových kamier a príslušenstva mesto pravidelne platí aj za vylepšenie ich softvéru, rekonštrukcie optických rozvodov či zvýšenie záznamovej kapacity systému. Časť nákladov financuje z dotácií Rady vlády pre prevenciu kriminality.
Niektorí Košičania si ale myslia, že systém nefunguje tak, ako by mal. Vykradnutá hrajúca fontána, ulomený kus ruky zo sochy svätého Štefana na fasáde Dómu svätej Alžbety, vyvalený stĺpik oplotenia pri tejto gotickej katedrále, ukradnutý bicykel sprievodcu Milana Kolcuna, menuje niektoré prípady z Hlavnej ulice, pri ktorých sa nepodarilo zistiť páchateľov, čitateľ denníka KOŠICE:DNES v liste redakcii.
„Človek by si povedal, že Hlavná ulica musí byť tým najbezpečnejším miestom v Košiciach, keď je tam nainštalovaných asi najviac kamier v meste a pohybuje sa tam väčší počet policajtov. No asi opak je pravdou,“ uviedol.
Monitory sledujú nonstop
Samospráva oponuje, že jej monitorovací systém plní svoje funkcie dobre. Vysvetľuje, že jednotlivé kamery sa dokážu natáčať do požadovaných smerov a záznamy sú archivované podľa zákona o ochrane osobných údajov.
„Výstupy z týchto prístrojov monitorujú na operačnom pracovisku traja zamestnanci mestskej polície 24 hodín denne,“ povedala hovorkyňa mesta Linda Šnajdárová.
Dodáva, že len od júna do novembra tohto roku uskutočnili mestskí policajti celkovo 863 zásahov na základe toto, že na monitore v operačnom stredisku zachytili niečo podozrivé.
Štátna polícia si pri objasňovaní priestupkov alebo trestných činov od začiatku roka vyžiadala od svojich mestských kolegov 250 kamerových záznamov.
Dvaja správcovia
Mesto ale priznáva, že aj otočné kamery, ktoré pokryjú veľký priestor, majú svoje rezervy. Súvisí to s tým, ako rýchlo sa pohybujú vodorovne okolo vlastnej osi. „Nemusí mať vždy dosah na každé jedno miesto na ulici, ktorú monitoruje,“ hovorí Šnajdárová.
Správa kamerového systému v Košiciach nie je jednotná. Prístroje vo vozidlách MHD a zastávkach, ktoré sú často miestom vandalizmu alebo výtržností, prevádzkuje Dopravný podnik mesta Košice. Nie sú ale napojené
na operačné stredisko mestskej polície. To môže byť problém, ak je potrebný okamžitý zásah v reálnom čase pri akomkoľvek protiprávnom konaní.
Samospráva tvrdí, že aj keď tieto prístroje sú plne v réžii DPMK, mestská aj štátna polícia je oprávnená vyžiadať si ich výstupy a využiť ich pri pátraní po páchateľoch.
Kamery mestskej polície
- 30 Staré Mesto
- 19 Jazero
- 11 Západ
- 9 Juh
- 5 Šaca
- 5 Košická Nová Ves
- 5 Sever
- 4 Pereš
- 3 Dargovských hrdinov
- 3 Sídlisko Ťahanovce
- 2 KVP
Matúš Pačinda, Roman Rokytka
Foto: Veronika Janušková