Znovuzrodené Kino Úsmev má prvé narodeniny
Posledné kamenné kino v Košiciach prežíva neuveriteľnú renesanciu. Ešte pred piatimi rokmi hrozilo, že definitívne skončí. Občianskemu združeniu Cinefil sa však podarilo získať budovu do dlhodobého prenájmu a dať jej nový rozmer. Dnes Kino Úsmev oslavuje svoje prvé narodeniny od znovuzrodenia.
Ako uviedla PR manažérka Barbora Tóthová, až v roku 2015 sa občianskemu združeniu Cinefil podarilo presadiť zaradenie projektu Kina Úsmev do hlasovania na mestskom zastupiteľstve. Poslanci im odsúhlasili prenájom budovy na pätnásť rokov za symbolické jedno euro ročne. „Naším cieľom bolo a aj je priniesť do kina kvalitnú dramaturgiu, ktorá Košiciam chýbala. Snažíme sa prinášať nové formáty a zasiahnuť rôzne cieľové skupiny,“ povedala.
Premietajú každý deň
Počas revitalizácie sa im podarilo inovovať a digitalizovať premietaciu technológiu so sálou, ktorá má kapacitu 291 miest. Obnovili filmovú kaviareň, vynovili interiér, otvorili letnú terasu, detský kútik, galériu filmových plagátov, nainštalovali klimatizáciu, či zriadili street food stánky s občerstvením, ktoré fungujú každý deň.
„Rekonštrukcia je financovaná z partnerských aj našich vlastných zdrojov. Na technológiu sme dostali grant od audiovizuálneho fondu. Z celkového plánovaného rozpočtu 486-tisíc eur sme už preinvestovali viac ako 140 tisíc.“
Od minuloročného slávnostného znovuotvorenia premietajú každý deň. Hostili filmové festivaly, spustili rezidenčný program pre filmových tvorcov a začali oživovať Kasárenské námestie dvoma street foodovými festivalmi. „Pre našich návštevníkov máme pripravený vždy bohatý program. Či sú to filmové premiéry, školské predstavenia, diskusie, kvízy, koncerty, výstavy alebo literárne čítanie,“ skonštatovala Tóthová.
Skvelé dielo architektov
Budova je nominovaná na ocenenie Fasáda roka. Navrhlo ju architektonické štúdio zerozero architects, ktoré je držiteľom najprestížnejšieho slovenského ocenenia pre architektov Cézar za budovu Kasární Kulturpark. Ide o fasádu, na ktorej je umiestnených dvetisíc zatepľovacích hmoždiniek. Zrekonštruovaná je len jedna barová časť, ktorá je prístavbou k pôvodnej budove kina. „Hmoždinky reagujú na ,módu‘ zatepľovania budov v Košiciach. Okrem toho, fasáda slúži ako miesto interakcie. Či sa nám podarí získať ocenenie, sa dozvieme až koncom júna,“ prezradila B. Tóthová.
Vízie do budúcnosti
Tóthová vysvetlila, že už v blízkej budúcnosti plánujú spojazdniť druhú kinosálu – Kino Impulz s kapacitou dvadsať miest. Neskôr budú pokračovať rekonštrukciou veľkého kina a toaliet. „Do piatich rokov máme v pláne opraviť aj podzemné priestory, z ktorých sa vytvorí miesto pre filmovú tvorbu v podobe ateliérov.“ Podľa slov manažérky má Kino Úsmev okrem kultúrneho významu a osvety aj zážitkový charakter. „Ľudia čoraz viac vychádzajú z obývačiek do ulíc hľadajúc nové zážitky,“ dodala.
Ostávajú verní aj klasike
Kino Úsmev ani po digitalizácii nezabudlo na klasiku. Zachovali staré premietačky, na ktorých sa premietajú dostupné 35 milimetrové filmy.
Pavol Najmik sa premietaniu venuje už 45 rokov: „V súčasnosti je ťažké zohnať kotúčové filmy, keďže všetko prechádza do digitálnej podoby. Preto sa veľmi poteším, ak mám možnosť občas premietať staršie filmové snímky,“ vysvetlil.
Pri rozhovore si zaspomínal aj na minulý režim, keď ho oslovil riaditeľ Kín mesta Košice, aby chodil premietať na mestský výbor Komunistickej strany, kde má v súčasnosti sídlo magistrát. „Chodieval som tam každý štvrtok, aby som vyššie postaveným púšťal filmy, ktoré ešte v kinách neboli.“
Podľa jeho slov bol vtedy o kino obrovský záujem. Spomenul si na vypredané sály pri snímke Angelika, ktorá sa premietala len v Kine Úsmev a Tatra. „Raz za mnou prišla jedna pani, či ju nemôžem vziať do premietacej kabínky, lebo ona už nikdy nebude mať možnosť ho vidieť,“ spomína s úsmevom na staré Kino Úsmev premietač, ktorý jej napriek zákazu vyhovel.
Premietali 90 rokov
- Budova na Kasárenskom námestí bola najprv kasínom, premietať sa tu začalo v roku 1922
- Do 2. svetovej vojny sa volalo Kino Centrál, až neskôr, po zmene režimu, mu zmenili názov na Kino Úsmev
- V 60. rokoch sa v kinách mohlo bežne fajčiť. Práve odhodený ohorok v hľadisku spôsobil v roku 1969 rozsiahly požiar
- Od roku 1993 mesto budovu prenajímalo distribučnej spoločnosti Tatrafilm
- Firma v roku 2012 vypovedala zmluvu a premietanie ukončila
- Koncom roka 2013 tu sporadicky premietal Cinefil o.z.
- 9. júna 2016 sa znovuotvorilo zreštaurované kino
Anketa: Prečo Košičania navštevujú Kino Úsmev?
Foto: Veronika Janušková