28.07.18

Osem dôvodov, prečo navštíviť Dóm sv. Alžbety

foto: Veronika Janušková

Isto ste už neraz navštívili prekrásnu dominantu Košíc. No my vás do Dómu sv. Alžbety pozveme znova. Motívov je viacero.  

Nuž, prečo sa oplatí do Dómu vracať a čo tam môžeme stále obdivovať?

Kráľovské schodisko v interiéri

Jedno z piatich dvojitých točitých gotických schodísk v Európe. Za ďalšími by ste museli ísť do Grazu, Šegešváru, Klužu či do Prahy. Výstup po týchto schodoch nie je fyzicky náročný a za pár minút oceníte dômyselnosť gotických staviteľov. Z kráľovského balkóna je nádherný výhľad na celú strednú časť Dómu i na krásnu zreštaurovanú secesnú fresku naproti. Ocitnete sa na mieste, kde sa zrejme vystavovala Najsvätejšia Krv Kristova.

Foto: Veronika Janušková
Foto: Veronika Janušková

Celokovový oltár, údajne jediný v Európe

Kým sa ho človek dotkne, neuverí, že tento vysoký oltár svätého Kríža je do najmenšieho detailu odliaty zo železa. V roku 1931 ho posvätili na pamiatku obetí 1. svetovej vojny. Je odliaty zo zbraní použitých v tejto vojne.

Foto: Veronika Janušková
Foto: Veronika Janušková

Relikvie svätých

V katedrále je miesto, kde nájdete relikvie sv. Kríža, sv. Alžbety, sv. Ondreja apoštola, sv. Jána Pavla II. i troch sv. košických mučeníkov.

Miesto kultu Kristovej krvi

V stredoveku v predošlom kostole (postavenom na tom istom mieste) nepozorný kňaz vylial červené víno. Stalo sa to po premenení vína na krv, čiže išlo už o Kristovu krv. Takto vytvorený obrazec na podložke jasne pripomínal tvár Ukrižovaného. To nemohla byť náhoda. Na miesto zázraku prichádzali tisíce pútnikov a prítomnosť Kristovej krvi uznal v roku 1402 i pápež Bonifác IX.

Kópia plačúcej ikony z mesta Mária Pócs

Po tom ako v roku 1696 ikona v maďarskom meste Pócs zaslzila, cisár Leopold I. ju nariadil previezť do Viedne. Cestou cez Košice jezuiti z Barce dali vyhotoviť jej kópiu.Originál je doteraz blízko hlavného oltára Dómu sv. Štefana vo Viedni. Zaujímavosťou je, že kópia zhotovená pre Pócs zaslzila ešte dvakrát (v roku 1715 a 1905).

reklamná správa

NEPLAŤ ZA DONÁŠKU!

Špičková vietnamská kuchyňa priamo k Vašim dverám.

Zistite viac

Najkrajší výhľad na Košice je z dómskej veže

Počas výstupu uvidíte hodinový stroj i zvony, na ktorých mladý košický zvonár zvonieva i teraz. Len nedávno bolo ručné zvonenie na Slovensku zapísané do Svetového kultúrneho dedičstva UNESCO.

Reliéf Posledného súdu

Najkrajší vchod do dómu nie je hlavný, ale od severu. Nad dverami je vidno v dvoch pásoch stredovekú predstavu Posledného súdu. V hornom je Ježiš na nebesiach ako Sudca. V dolnom pokojní ľudia mieria k nebeskej bráne, hriešnici opačným smerom do tlamy Leviathanu. Mŕtvi vstávajú z hrobov a medzi zatratenými zbadáme aj biskupa či mníšku.

reklamná správa

Ďalšie pozoruhodnosti

Krypta Františka II. Rákocziho (za ktorého istý čas bojoval Jánošík), vzácny štvorkrídlový oltár sv. Alžbety, krstiteľnica staršia než samotný dóm, labyrint schodísk vo veži, fresky zo 16. storočia, obrovský organ, fantastické chrliče, nádherný secesný luster.

Milan Kolcun

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím