26.01.19

Skvelé cestovateľské miesta neďaleko Košíc, ktoré musíte navštíviť

Foto: TASR

Okolie Košíc ukrýva mnohé cestovateľské zákutia, ktoré sa oplatí vidieť ako v zimnom, tak aj letnom období. Na týchto miestach zabudnete na všetky problémy, ktoré trápia vašu dušu. Vyrazte na výlet s rodinou či priateľmi a užite si krásy, ktoré nám ponúka náš bohatý kraj! 

Herliansky gejzír

Najvyhľadávanejšou oblasťou v okolí Košíc sú bezpochyby Herľany. V bývalých kúpeľoch zo zeme vyviera slávny Herliansky gejzír. Nakoľko mnohí Slováci nevedia, čím je výnimočný, je na mieste si jeho históriu trošku ozrejmiť. 

V sedemdesiatych rokoch 19. storočia sa na danom mieste realizoval artézsky vrt, prostredníctvom ktorého mali byť nájdené ďalšie zdroje minerálnej vody pre rozširujúce sa kúpele. Vrtom hlbokým 404,5 metra vznikol mohutný výver silne mineralizovanej vody. Pôvodne častejšia a intenzívnejšia erupcia má v súčasnosti periodicitu približne 32 až 34 hodín. Počas tohto jedinečného prírodného divadla vytryskuje voda 20 až 30 minút do výšky zhruba 20 metrov. Čas najbližšej erupcie si môžete pozrieť na webovej stránke obce, aby ste cestu nemerali zbytočne.

reklamná správa

Všade dobre, v KLASE najvýhodnejšie!

Každý týždeň prinášame super ceny na obľúbené výrobky. ŠETRITE S KLASom!

Zistite viac
 

Jazero Izra - raj pre zaľúbencov

Neďaleko obce Slanska Huta sa rozprestiera jedno z najromantickejších miest Slovenska, nádherné prírodné jazero Izra. Turistov zvykne nemilo prekvapiť sťažený prístup, no po prekonaní počiatočných prekážok stojí výsledný pohľad za to. Jazero Izra zvykne byť označované ako raj pre zaľúbencov. Povesť o jazere siaha ešte do čias nájazdov kočovných Avarov. Veľmi dávno žila pyšná avarská kňažná Izra, ktorá si z kvádrov kamennej soli vyťaženej v Slanských vrchoch nechala postaviť jagavý hrad. Keď sa vzbúrení Slovania pustili do jeho dobývania, získali nevídaného pomocníka.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Je to vraj LÁSKA #izra #nature #zima #ľad #slovakia #lenmydvaja 😊👫🌲❄☁🎀

A post shared by Angelika Angie Sančiová (@angie.sanci) on

Trojdňový dážď dal do pohybu masu zeminy a skál, ktorá prelomila a zborila hradby soľného hradu. Spolu s troskami avarskej pevnosti sa zosunuli do doliny a zahradili ju. Keď sa onedlho na tomto mieste vytvorilo soľné jazero, dostalo názov Izra – presne podľa avarskej bojovníčky, ktorá v ňom našla svoju smrť. 

reklamná správa

Nikam nemusíte chodiť

Objednajte sa do servisu komfortne a rýchlo z pohodlia svojho domova.

Zistite viac

Jasovská jaskyňa

Jedna zo štyroch verejnosti prístupných jaskýň Slovenského krasu má bohatú minulosť. Obývali ju už neolitickí ľudia, pričom miestni rodáci sa v nej ukrývali pred Tatármi a Turkami aj v stredoveku. Mnísi z jasovského kláštora sa v roku 1846 pričinili o jej sprístupnenie verejnosti. Dnes majú návštevníci k dispozícii 550 metrov dlhý prehliadkový okruh z celkovej dĺžky 2811 známych chodieb.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Dnešná prvá zastavka #jasovskajaskyna 😀

A post shared by D. OSLOVIČ (@david_oslovic) on

Pri potulkách daným miestom si rozhodne nenechajte ujsť výhľad z Kojšovskej hole siahajúci až po vysokotatranské končiare či atmosféru vodnej nádrže Ružín. Tá je najmä v letných mesiacoch rajom dovolenkujúcich Slovákov, ale i obyvateľov z okolitých krajín.

(TASR, SŠ)

reklamná správa

 
 

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím