13.06.20

Spoznajte krásy vinohradov na Tokaji

Foto: archív TASR

Vinohradnícka oblasť Tokaj je predovšetkým miestom zrodu kráľovského moku, ale skrýva v sebe veľa nepoznaného. Ak do týchto končín zablúdia turisti a zahľadia sa na okolité stráne, môžu mať pocit, že sú kdesi vo Francúzsku.

Okolím sa tiahnu vinohrady, o ktoré sa starajú šikovní vinári z regiónu a venujú sa aj výrobe lahodného kráľovského moku.

Do katastra Vinohradníckej oblasti Tokaj patrí sedem obcí – Čerhov, Veľká Tŕňa, Malá Tŕňa, Bara, Černochov, Slovenské Nové Mesto a Viničky. Na týchto miestach sa viniču odjakživa mimoriadne dobre darilo. Raritou tokajskej oblasti, ktorá má sopečný pôvod, sú jedinečné tufové pivnice. Tie sú vyhĺbené v tufovej hornine. 

Unikátne tufové pivnice. Foto: archív TASR
Unikátne tufové pivnice. Foto: archív TASR

Prechádzka i  turistika 

Nasadnite na bicykel alebo sa vydajte na pešiu túru. Jednotlivé zastavenia ponúkajú možnosť vidieť a navštíviť chránené prírodné územia a rezervácie, národné kultúrne pamiatky i archeologické lokality. Prírodné krásy údolia rieky Bodrogu, jedinečný úkaz kvitnutia rieky, úbočia s vinohradmi. 

Dominantu oblasti pri obci Malá Tŕňa  je 12-metrová vyhliadková veža v tvare dreveného suda, ktorú sprístupnili verejnosti v roku 2015.  Oceľovú konštrukciu veže dotvárajú drevené lamely. V jarných i letných mesiacoch je vyhľadávaným miestom. 

Vyhliadková veža. Foto: archív TASR
Vyhliadková veža. Foto: archív TASR
Zaujímavé miesta v regióne: 
• Podkova - Mŕtve rameno rieky Bodrog 
• Zrúcanina hradu Parič 
• Dom tradícií v obci Čerhov 
• Socha sv. Urbana vo vinohradoch nad Čehovom
• Mauzólem rodiny  Júliusa Andrássyho v Trebišove 


reklamná správa

PRIAMO Z FARMY ZEMPLÍNSKE JASTRABIE

Paradajky, papriky, feferónky, uhorky či zemiaky. Slovenská zelenina exkluzívne v potravinách KLAS.

Zistite viac

Zdroj: tokajregion.sk

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím