08.12.19

TOP 10 najlepších lyžiarskych stredísk na svete

foto: cntraveller.com

Každoročne cestovateľskí sprievodcovia zverejňujú rebríčky najlepších letných alebo zimných destinácií. Medzi najznámejších sprievodcov patrí Lonely Planet či National Geographic. Ich najväčšou konkurenciou je americký luxusný magazín a sprievodca Condé Nast Traveler. Nedávno zverejnili rebríček TOP 10 najlepších lyžiarskych stredísk na svete. Kritériami bola rozmanitosť, náročnosť terénu, prístup k vlekom, snehové podmienky či kvalita služieb.

Val d'Isere - Francúzsko

Európske lyžiarske strediská už dlhé roky patria medzi najlepšie na svete. Ani tentoraz to nie je inak. Prvé miesto obsadilo historické francúzske mestečko Val d'Isere. Nachádza sa len niekoľko kilometrov od hraníc s Talianskom. Ak túžite brázdiť svahy ako majstri sveta či olympionici, je to tá najlepšia voľba. Val d'Isere je dokonca rodiskom trojnásobného olympijského víťaza, Francúza Jeana-Clauda Killyho. K dispozícii máte približne 150 km zjazdoviek a takmer 40 moderných lyžiarskych vlekov. Na svoje si prídu skúsení lyžiari, začiatočníci, snoubordisti i freestylisti. Val d'Isere je horská dedinka so službami veľkého strediska, ktorú si zamilujete.

foto: cntraveller.com
Whistler Blackcomb - Kanada. Foto: cntraveller.com

Whistler Blackcomb  - Kanada

Druhé miesto obsadilo lyžiarske stredisko Whistler Blackcomb. Práve tam sa odohrávali alpské disciplíny počas Zimných olympijských hier 2010. Whistler Blackcomb sa nachádza 125 kilometrov od Vancouveru v kanadskej provincii Britská Kolumbia. Je najväčším lyžiarskym strediskom v Severnej Amerike. Výhodou je najmä to, že takmer všetky ubytovania sú situované neďaleko lanovky. Ľudia toto stredisko vyhľadávajú aj kvôli širokej ponuke reštaurácií s množstvom špecialít. Ak lyžovania budete mať dosť, Whistler Blackcomb vám núka množstvo alternatív. Jazdu na lane, skútre, bungee jumping, jazdu na saniach so psím záprahom alebo obrovskú wellnes oázu. Whistler a Blackcomb boli v minulosti dve samostatné lyžiarske strediská. Spojili sa v roku 1997.

reklamná správa
 

Courchevel – Francúzsko

Zaujímavosťou tohto lyžiarskeho strediska je to, že pozostáva z piatich lokalít, pričom každé je v inej nadmorskej výške. Dokopy takmer 70 lanoviek a vlekov spája všetky lokality. Lyžiarske stredisko má k dispozícii 150 kilometrov upravovaných tratí, rozdelených na vyše 90 zjazdoviek. Najdlhšia meria 9 kilometrov. Toto stredisko zimných športov sa preslávilo ako priekopník moderných lyžiarskych stredísk vo Francúzsku, aj napriek jeho výškovej polohe, a to 1850 m n. m. Stredisko má dokonca svoje vlastné letisko. Vybudovali ho najmä kvôli tomu, aby prilákali najbohatšiu vrstvu návštevníkov. Courchevel je gastronomickým a nákupným rajom. Nachádza sa tam 15 päťhviezdičkových hotelov a dva šesťhviezdičkové. Ak tam zavítate, určite narazíte na reštaurácie s michelinskými hviezdičkami. Je ich tam totiž 11. Ak hľadáte luxus, vyberte sa do Courchevelu.

Zermatt - Švajčiarsko. Foto:
Zermatt - Švajčiarsko. Foto: cntraveller.com

Zermatt - Švajčiarsko

Lyžiarske stredisko Zermatt sa pýši priaznivými prírodnými podmienkami, ktoré umožňujú lyžovačku 365 dní v roku. Nehovoriac o tom, že tam nájdete až 360 kilometrov zjazdoviek. Aj vďaka tomu patrí medzi najvyhľadávanejšie zimné centrá v Európe. Stredisko je určené všetkým kategóriám lyžiarov. Zermatt je podľa mnohých návštevníkov miestom s najkrajšou panorámou vo Švajčiarsku. Veď čoby aj nie. Nachádza sa v tesnej blízkosti jedného z najkrajších vrchov sveta – Matterhornu. Nehovoriac o tom, že okolo strediska sa týči až jedna tretina všetkých alpských štvortisícoviek. Ak túžite po neopakovateľnej zimnej lyžovačke, určite sa vyberte do Zermattu.

 Foto: cntraveller.com
Saint Moritz - Švajčiarsko. Foto: cntraveller.com

Saint Moritz - Švajčiarsko

Kto by nepočul o Saint Moritzi. Je to legenda medzi svetovými lyžiarskymi strediskami. Nielenže bolo niekoľkokrát dejiskom zimných olympijských hier, ale patrí medzi najluxusnejšie v Európe. Nájdete tam mnoho zjazdoviek naozaj všetkých stupňov obťažnosti. Lyžuje sa tam až do 3-tisícovej nadmorskej výšky a snehová pokrývka je každoročne bohatá. Okrem zjazdoviek tu nájdete aj mnoho ďalších atrakcií. Jednou z nich je obrovský snowpark. Saint Moritz je preslávený aj luxusnými hotelmi a reštauráciami. Vedeli ste, že sa tam odohrávali aj scény v dvoch bondovkách? Na toto čarovné horské mestečko s nádhernými zamrznutými jazerami a zasneženými horami len tak rýchlo nezabudnete.

Chamonix - Francúzsko. Foto:
Chamonix - Francúzsko. Foto: cntraveller.com

Chamonix - Francúzsko

Na šiestom mieste sa umiestnilo jedno z najobľúbenejších lyžiarskych stredísk v nádhernom Francúzsku. Najvyšší vrchol Európy vo výške 4 807 metrov – Mont Blanc zaisťuje Chamonix snehové podmienky, ktoré patria v Alpách medzi najlepšie a najdlhšie trvajúce. Okolité ľadovce prispievajú k tomu, že sú na tomto mieste dostatočne nízke teploty pre udržiavanie ideálneho snehu. Sneh, ktorý tu spadne, sa hneď neroztopí a ostane trvácny. Zjazdovka je známa svojím veľkým prevýšením. Časť Grands Montets v nadmorskej výške od 1 235 do 3 300 metrov totiž ponúka odborné zjazdovky s najväčším výškovým rozdielom na svete. Na tomto čarovnom mieste sa však nelyžujú len profesionáli. Chamonix ponúka zjazdovky na rôznych úrovniach a taktiež bežkárske trate.

Aspen - USA. Foto:
Aspen - USA. Foto: cntraveller.com

Aspen - USA

Lyžiarska oblasť Aspen v nadmorskej výške 2 438 m patrí medzi najlepšie v Colorade a v tomto rebríčku si zaslúžila siedme miesto. Spája štyri strediská – Aspen Mountain je najstaršie, Snowmas najväčšie, Highlands najstrmšie a Buttermilk môžeme nazvať rodinným, ideálnym aj pre začiatočníkov. Skúsených lyžiarov najviac zaujme Highlands s ponukou nerovného, no zlyžovateľného terénu. Tunajší sneh je jemný, práškový a hovorí sa, že keď na tomto mieste lyžujete, máte pocit, že vás biela snehová pokrývka nadnáša. Počet hollywoodskych a športových hviezd, ktoré tu vlastnia nehnuteľnosť, dodávajú Aspenu aj trochu celebritný ráz. V Amerike mu prischla aj prezývka Hollywood of the Mountains.

Verbier - Švajčiarsko. Foto:
Verbier - Švajčiarsko. Foto: cntraveller.com

Verbier - Švajčiarsko

S ponukou 195 km dlhých kvalitných zjazdoviek patrí švajčiarskemu lyžiarskemu stredisku Verbier ôsme miesto. S nadmorskou výškou 1 500 m je vhodné pre všetkých lyžiarov, či už ide o tých slabších, alebo o profesionálov. To, čo sem láka mnohých adrenalínových lyžiarov či snoubordistov, sú skalnaté steny, voľné terény a krásne okolité prostredie. Freestyle je tu sprístupnený mnohým odvážlivcom. Mimo zjazdárskej dráhy tu už nakrúcalo niekoľko filmárov. Aj vy si tu môžete niečo nakrútiť - aj svoju jazdu - ak vyskúšate miestnu atrakciu „shoot my ride“.

St. Anton am Arlberg -  Rakúsko. Foto:
St. Anton am Arlberg -  Rakúsko. Foto: cntraveller.com

St. Anton am Arlberg -  Rakúsko

V rakúskom Sankt Anton am Arlberg sa pred viac ako sto rokmi začala písať história alpského lyžovania. Tentoraz mu patrí deviate miesto v rebríčku. Dnes tu lyžiari i snoubordisti z celého sveta bez rozdielu veku testujú toto stredisko v nadmorskej výške 1 304 m s veľkou obľubou. Všetkým aktuálne ponúka na takmer 130-kilometrovom teréne upravené zjazdovky rôznych stupňov obťažnosti s krásnymi výhľadmi, svahy s prašanom, no tiež možnosti na trávenie času len v rámci príjemnej rekreácie. Vďaka špecifickej klíme v tomto okolí je areál stále krásne zasnežený.

Val Thorens - Francúzsko. Foto:
Val Thorens - Francúzsko. Foto: cntraveller.com

Val Thorens - Francúzsko

V nadmorskej výške 2 300 m nájdete najvyššie položené zimné stredisko Európy – Val Thorens. Môže cezeň prejsť na lyžiach, pretože leží priamo na zjazdovke. Snehové podmienky sú tu ideálne, a to dokonca aj začiatkom mája. Stredisko je známe svojimi možnosťami pre život aj vo večerných hodinách. Ponúka francúzske špeciality, nákupné pasáže, ale tiež iné športové uvoľnenie, napríklad tenis, squash či plávanie. Zaujímavou atrakciou je tiež nočná sánkarská dráha, ktorá sa postará o zábavu aj pre tých najmenších. Tí starší sa zas okrem lyží zabavia aj na snežnom skútri. Jazda v nádhernom prostredí môže byť ideálnym riešením pre skutočný zimný oddych.

Tento článok je súčasťou špeciálneho vydania magazínu TOP KOŠICE. Celé vydanie si môžete prezrieť TU:Tento článok je súčasťou špeciálneho vydania magazínu TOP KOŠICE. Celé vydanie si môžete prezrieť TU:

reklamná správa

Newsletter

Prihláste sa na odber newslettra a odoberajte novinky z KOŠICE:DNES

Váš osobný údaj (e-mail) bude spracovaný podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislativy. Stlačením tlačidla dávate súhlas so spracovaním pre zasielanie našich e-mailových noviniek (nové články, reklamné správy) po dobu max. 5 rokov. Svoj súhlas môžete kedykoľvek zrušiť cez tlačítko "odhlásiť sa z newslettra" v každom e-maile.

Diskusia

Používaním stránok KOŠICE:DNES.sk súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.Viac info

súhlasím