V Spišskej Novej Vsi ožívajú sochy
Centrum Spišskej Novej Vsi sa v piatok a sobotu (28.7. a 29.7.) zmenilo na prehliadku pouličného umenia. V rámci Kultúrneho leta tu usporiadali medzinárodný festival živých sôch.

Festival Živé sochy 2023 v Spišskej Novej Vsi, FOTO: Ladislav Miko
Už po siedmy raz sa tu totiž na Spiši koná festival Živé sochy. Tento rok sa na živú sochu premení aj hokejová legenda Jozef Golonka či tanečník Miňo Kereš.
Festival Živé sochy je prvý a jediný festival svojho druhu na Slovensku. Vznikol v roku 2017 a odvtedy sa každoročne koná v Spišskej Novej Vsi za účasti našich aj zahraničných profesionálnych umelcov, ale najmä za účasti tisíciek návštevníkov z celého Slovenska a okolitých krajín.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ: Zažite starovek na vlastnej koži. Jedinečný zážitok pre malých aj veľkých v Nižnej Myšli
Galéria
VIEME PRVÍ: Pellegrini zavítal na východné Slovensko! V týchto mestách ho môžete OSOBNE stretnúť
Zakladateľ festivalu Radovan Michalov so svojou umeleckou skupinou živých sôch BIG NAMES už roky cestuje po celom svete. Vystupovali na najrôznejších podujatiach v Singapure, Hong Kongu, Dubaji alebo Kanade a rozhodli sa, že to, čo robia vo svete, prinesú aj domov. Vďaka veľkej podpore od mesta Spišská Nová Ves, regiónu Košice a Košického samosprávneho kraja vzniká unikátny vizuálny festival pouličného umenia. Premieňa Spišskú Novú Ves na obrovskú galériu, kde stretnete sochy najznámejších svetových osobností rozmiestnených v celom parku tohto mesta. Okrem toho sprievodný program vypĺňajú kreatívne umelecké skupiny, tanečníci, hudobníci a samozrejme, skvelá gastro zóna. Okrem iného festival každoročne privíta zahraničných umelcov oceňovaných po celom svete.
Festival finančne podporil Košický samosprávny kraj prostredníctvom programu Terra Incognita.
Najväčší rozruch spôsobila Pellegriniho autogramiáda
Prehliadka pouličného umenia zaujala nielen množstvo obyvateľov a návštevníkov Spišskej Novej Vsi, ktorí úplne zaplnili centrum mesta, ale aj predstaviteľov Hlasu-SD a Petra Pellegriniho. Pellegrini si to po návrate z fabriky Rošero namieril ku svojim kolegom Erikovi Tomášovi, Denise Sakovej či Zuzane Dolinkovej. Tí sa cez davy ľudí takmer nevedeli dostať k živým sochám.
Predseda strany okamžite na seba strhol pozornosť všetkých prítomných. Ľudia sa s ním začali fotiť, podávať ruky či debatovať. Súčasťou stretnutia s občanmi bola aj autogramiáda jeho novej knihy “Slovensko vlastnou cestou”, ktorú mohli návštevníci festivalu získať. Návšteva festivalu sa uskutočnila v rámci pracovnej cesty Hlasu po východnom Slovensku.
Na podujatí mali svojich zástupcov viaceré politické strany, okrem Hlasu aj Progresívne Slovensko či SNS. Redakcia KOŠICE: DNES sa snažila odchytiť aj predsedu národniarov Andreja Danka, avšak ten podľa našich informácií po tom, čo sa so svojimi kolegami prešiel po námestí, okamžite odišiel.

































Aký je váš názor?
Súvisiace články

#4 Šesť štítov za tri mesiace: Slavkovský štít

Čarovná krajina Haravara prináša aj v lete 2024 pátraciu súťaž pre malých i veľkých

V Gelnici nahradí pôvodný altánok vyhliadkové mólo. Sprístupnené bude aj v noci

Sladká, medová nedeľa priamo v Ľubovnianskom skanzene!

Výlet s deťmi v okolí Košíc takmer úplne zadarmo? 5 TIPOV kam si spoločne vyraziť

Zaujímavé (ne)turistické lokality na východnom Slovensku

Aktivity pre deti v blízkosti Košíc: Otváracia doba a aktuálne cenníky

Košice Región Turizmus spúšťa nové letné dopravné spojenie!

Objavte POLONINY vďaka unikátnym zážitkom

Letné vlaky vyrážajú na cestu. Kde všade sa nimi odveziete?

Spišský hrad štartuje letnú sezónu. Predstaví aj neprístupné miesta

Do Košíc prileteli tropické motýle. Kde ich nájdete?
Najnovšie články

Nález munície v jednom z košických bytov si včera podvečer vyžiadal evakuáciu takmer 50-tich obyvateľov

Od júna nadobúdajú účinnosť niektoré zmeny v zákone o meste Košice

Oznam o plánovaných odstávkach elektrickej energie v Košickom kraji (1.6. – 7.6.2026)

Predpoveď počasia na dnešný deň (1.6.2026)

Denisa Saková: Na cestu a električku na košické letisko zatiaľ nie sú financie

Horoskop na tento týždeň (1.6. – 7.6.2026)

Predpoveď počasia na dnešný deň (31.5.2026)

EÚ odblokovala Maďarsku vyše 16 miliárd eur: Von der Leyenová chváli reformy novej vlády

Na Zemplínskej šírave otvoria sezónu oslavami 60. výročia jej vzniku
