Africký mor sa šíri, veterinári nariadili usmrtiť diviačiu zver vo zverniciach
V súvislosti s africkým morom ošípaných (AMO) nariadila Regionálna veterinárna a potravinová správa (RVPS) v Michalovciach poľovným revírom pôsobiacim v takzvanej infikovanej oblasti čo najskôr usmrtiť všetky diviaky vo zverniciach. Vyplýva to z opatrení, ktoré michalovská RVPS v piatok (16. 8.) popoludní zaslala 62 poľovným revírom v okresoch Michalovce a Sobrance. Nariadenie sa týka zverníc na chov diviačej zveri i na výcvik a skúšky poľovných psov.
RVPS v Michalovciach sa tak snaží spomaliť šírenie AMO v regióne. Ako pre TASR v sobotu uviedol riaditeľ RVPS v Michalovciach Aleš Novotný, nákaza sa šíri a nedarí sa zastaviť ju.
Opatrenia dopĺňajú nariadenie intenzívneho lovu diviačej zveri vydané Štátnou veterinárnou a potravinovou správou vo štvrtok 15. augusta. Podľa neho majú poľovníci v stanovených poľovných revíroch realizovať intenzívny lov diviačej zveri, a to i prostredníctvom takzvaného zakázaného spôsobu lovu.
[ad][/ad]Súčasťou opatrení je aj povinnosť odberu vzorky zo všetkej ulovenej zveri a nájdenej uhynutej diviačej zveri. Ak odber nie je možné vykonať, poľovníci sú povinní túto skutočnosť na RVPS ohlásiť. Za odovzdanie vzoriek poskytuje RVPS poľovníkom finančnú náhradu.
Prílohu k opatreniam tvorí aj nariadenie o spôsobe zabezpečenia sanácie uhynutej zveri a vedľajších živočíšnych produktov z nej. Zver má byť podľa neho zakopávaná. Poľovné revíry sú povinné určiť miesto zakopávania, oplotiť ho proti vniknutiu cudzích osôb alebo zveri a vyhĺbiť na ňom jamu s hĺbkou najmenej tri metre. Ostatky zveri majú byť zasypávané vrstvou zeminy a dezinfikované schváleným dezinfekčným prostriedkom účinným na vírus AMO.
Čítajte aj:
Odporúčané články
V priestoroch železničnej stanice v Košiciach zasahovala v nedeľu 3. mája vo večerných hodinách hliadka mestskej polície. Dôvodom bol nález dvoch maloletých detí, ktoré sa na mieste pohybovali bez sprievodu dospelej osoby.
Košice zažívajú ďalšie hromadné prepúšťanie v segmente informačných technológií. Spoločnosť ABB Solutions Slovakia plánuje zrušiť viac ako 60 pracovných miest zo svojho vyše 100-členného lokálneho tímu. Krok prichádza v čase, keď okliešťovanie kapacít ohlásili aj iné nadnárodné spoločnosti pôsobiace v regióne.
Mestský podnik Tepelné hospodárstvo Košice (TEHO) začal minútu po polnoci 26. septembra 2025 s postupný nábehom dodávky ústredného kúrenia pre domácnosti, školy, podniky a ďalších svojich odberateľov. Včera o ôsmej hodine ráno sa po 221 dňoch vykurovacia sezóna prerušila, keďže v TEHO vzhľadom na predpoveď počasia pristúpili k prerušeniu dodávok ústredného kúrenia.